Socialistický a porevoluční silvestr. Jak se měnila zábava na obrazovkách během nejdůležitějšího dne v roce

Silvestr v televizi není čas na experimenty
Zobrazit fotogalerii (3)
 

Někdo na poslední den roku utíká na horskou chalupu, do zahraničí nebo do tepla hospodské atmosféry. Většina občanů však tráví klidný večer před televizní obrazovkou. Program některých stanic je jako procházka do minulosti. Socialistická zábava byla totiž právě na silvestra v televizi na samém vrcholu. Jak šel čas s programem v posledním dni roku? 

Jiřina Bohdalová, Vladimír Menšík, Karel Šíp, Oldřich Kaiser, Jiří Lábus a nekonečný seznam dalších nezapomenutelných jmen se v minulosti objevilo na televizní obrazovce Československé televize. Obložené chlebíčky na stole, šampus a bránice plná smíchu. V minulosti se ze sledování televize během posledního dne v roce stala opravdu významná událost. Jak je tomu dnes? 

Socialistická řachanda

Rozpočet Československé televize za minulého režimu musel počítat s pořádným balíkem peněz, který investoval do jednoho jediného programu. Silvestrovský večer v televizi byl pompézní zábavou s velkolepou architekturou, kde se to jenom hemžilo populárními herci a zpěváky. Hudební show střídaly vtipné historky a lidé se v domácnostech popadali za břicho. 

Výstupy jsou dodnes natolik populární, že se jim v televizním pogramu nevyhneme ani v aktuálním programu na poslední den roku 2019. Kdybyste náhodou při přepínání kanálu nenarazili na Vladimíra Menšíka a jeho hurónský smích, jistí to internet, kde na youtube najdete vše, co potřebujete. 

Hvězdná Nova

Éra Vladimíra Železného v čele televize Nova se nesla na vlně nefalšovaného výbuchu kýčovité zábavy. Velkolepá hudební vystoupení měla jen jediný háček. Nedokonalý playback a publikum tleskající na povel prostě vytvářelo poněkud prázdnou atmosféru. On také ten silvestrovský přípitek, který byl natočen někdy v polovině léta, nebyl dvakrát autentický. 

Na kvalitu zábavy se však nehrálo. To nejdůležitější bylo, že se za několik minut objevilo na televizní obrazovce nekonečné množství známých tváří populární hudby a herců, kteří byli otroky podprůměrných pořadů televize Nova. 

Rosnička se tak druží s Karlem Gottem a v pozadí při melodii podivné silvestrovské písně tančí zbytek ansámblu s „přirozenými” výrazy. Honorář tak vítězí nad kvalitou, a tak se nebylo čemu divit, že socialistický silvestr vedle toho působí jako kresba Leonarda Da Vinciho vedle matlanice unaveného batolete. 

A co dnes? 

Při pohledu na letošní televizní program je vidět, že se na obrazovkách neexperimentuje. Znovu se vytahují prověřené pořady z minulosti, a tak se můžete těšit na Silvestrovskou hodinu dějepisu s Kaiserem a Lábusem nebo na Božský Silvestr z roku 2003, který následně vystřídají Hity z Václaváku z roku 2012. Nutno dodat, že úroveň letošního programu se zvyšuje díky divadelnímu představení z dílny Járy Cimrmana a legendárnímu filmu Někdo to rád horké. 

Pokud se rádi usadíte před televizi a sledujete slavné herce, jak si povídají svoje historky ze života a z natáčení, určitě si nalaďte pořad Do roka a do dna s Janou Paulovou a Pavlem Zedníčkem. Nejsledovanější televize v České republice sází na oblíbený pořad Tvoje tvář má známý hlas  a televize Prima zase na svoji populární Partičku. 

Jak už bylo řečeno, tak těm, kterým při letošním televizním přepínání bude chybět jejich oblíbená show, je k dispozici internet, kde lze bádat v archivu klidně až do Nového roku.


Zdraví

Hobby