Krutí vládci středověku. Když se z panovníka stal brutální násilník na vlastním lidu

Krutý Čingischán má na svědomí smrt milionů lidí
 

I ti, kteří se o historii moc nezajímají, si pod pojmem středověk jistě nepředstaví klidné období plné míru. Válka, střídala válku, což znamenalo, že existovalo mnoho krutých vládců, jejichž metody šly až za hranu únosného. O kom konkrétně je řeč?

Úplný seznam jmen by nebyl rozhodně krátký. Doba evidentně nepřála dobrodincům a pacifistům. Politika ve středověku vyžadovala tvrdou ruku, což se někdy zvrhlo v opravdové šílenosti. Některé osobnosti však bezesporu vyčnívají ve svých zvrhlostech více než ostatní.

Čingischán

Je to jméno, u kterého vám přejde mráz po zádech - stačí ho vyslovit. Čingischán byl sice geniální vojevůdce, ale také brutální násilník, jenž se v utrpení doslova vyžíval. Vládce mongolské říše je pasován mezi nejkrutější lidi světa a není se čemu divit.

Některé historické prameny konstatují, že je Čingischán přímo zodpovědný za smrt více jak 40 milionů lidí. Formování člověka v krutovládce ovlivnilo těžké dětství. Brzy mu byl zabit otec a jeho rodina žila v chudobě. Když se pral se svým bratrem o kousek chleba, dokonce ho zabil. Později žil v nepřátelském kmeni jako otrok, což mu dodávalo motivaci prohlubovat svoje kruté jednání.

Moc pod jeho vedením byla postavená na jednoduchém pravidlu. Kdo poslouchal a plnil rozkazy měl šanci v klidu přežít. Kdokoli se vzepřel a neposlechl, čekal ho krutý trest. Pro příklad. Stačilo zabít pár mongolských kupců a Čingischán poslal do města 100 tisíc vojáků a nechal celou oblast vypálit a vyvraždit. Kromě likvidace lidí se vyžíval také v různých formách mučení. Lití rozžhaveného stříbra do krku, nebo pomalé praskání páteře patřilo mezi jeho oblíbenou zábavu.

Třeba takové město Merv na něj rozhodně v kronikách nezapomene, pokud tedy přežil vůbec někdo, kdo by o tom z jejich perspektivy mohl napsat zprávu. tehdy totiž zlikvidoval úplně všechny obyvatele a to včetně žen a dětí. Sám vůdce si liboval ve znásilňování těch nejkrásnějších žen nepřítele. Údajně jich měl tolik, že až 9 procent současné asijské populace jsou potomci Čingischána.

Kníže Vlad III. Dracula

jak už jméno napovídá, byl právě tento rumunský kníže předobrazem pro románového hraběte Draculu. Své známé přízvisko ve skutečnosti získal díky otci, který byl členem uherského Dračího řádu. Svou krutou a sadistickou povahu pravděpodobně prohloubil v šestiletém zajetí na tureckém dvoře sultána Murada II. Zde byl svědkem mučení a dokonce zavraždil svého bratra.

Politika stranou. Boj o valašský trůn byl složitý a ovlivněný intrikami. Hlavní vzpomínka na Vlada III. Dracula je však spojena s jeho krutostí. On sám měl totiž ještě jednu přezdívku Tepes – tedy Narážeč. Oblíbil si totiž popravy ve stylu narážení na kůl. Nebožákům byl do konečníku zaveden špičatý kůl, který byl s trestancem vztyčen. Bolest a smrt způsobila gravitace. Další šílený příběh se vypráví ohledně jeho řešení s velkou mírou bezdomovectví. Chudáky bez přístřeší pozval na svůj hrad s tím, že je čeká bohatá hostina. Místo toho je však nechal upálit a ještě prohlašoval, jak celou problematiku chudé vrstvy dokonale vyřešil.

Další poněkud brutální historka se váže k návštěvě delegace z Turecka. Těm údajně nakázal, aby si sundali turbany. To jim však nedovoluje víra, takže neuposlechli a Vlad III. jim je za trest nechal přibít hřeby k hlavě. Celkově měl za svého vládnutí na svědomí desetitisíce mrtvých, kdy některé odhady hovoří až o 100 popravených lidí. Dracula tak bezesporu patří mezi ty nejkrutější panovníky.

KAM DÁL: První velká konspirační teorie. Pochybnosti o přistání na Měsíci rozšířila kniha nesmyslů.

 


Zdraví a styl

Historie