Nejhrůznější nacistický masakr v Praze. Němci stříleli i do těhotné ženy s dětmi

Některé události během Pražského povstání šokují dodnes
 

Pražské povstání proměnilo hlavní město v bojiště. Jeden z nejhorších masakrů nacistických jednotek na civilním obyvatelstvu se odehrál 6. května v pražské Úsobské ulici. Podle hesla "po nás ať přijde potopa" začali také nacističtí vojáci jednat. Kruté a nemilosrdné minuty nepřežily dokonce ženy a děti. Co se tehdy stalo? 

„Všechny ty lidi vyhnali na zahradu, kde je postříleli, mého kamaráda spolužáka, jeho pětiletou sestru. Jejich maminka se zachránila tím, že dělala, jako že je mrtvá, ale každopádně nevyšla z toho dobře, protože přišla o nohu,” vyprávěla pro Paměť národa Zdeňka Králová, která masakr v Úsobské ulici přežila jen díky domovnici. 

Ta příslušníky Waffen-SS přesvědčila, že se ve sklepě schovávají pouze maminky s dětmi. Uvěřili. V jejím případě osud ukázal šťastnější stranu mince. O ostatních povražděných civilistech se něco podobného říct nedá. Naopak. Z dobových svědectví je jasné, jak zvrácená umí být lidská povaha. 

Bez milosti

Masakr měla na svědomí jednotka Waffen-SS, což byla jednotka určená k vojenským operacím. Norimberský tribunál ji označil jako zločineckou organizaci. V kontextu následujících řádků byl však ještě shovívavý.

Několik mužů této jednotky nejprve vniklo do domu č. 255, když údajně podnapilí přišli z nedaleké školy na Zelené lišce. Zde našli ve sklepě schovávající se civilisty, které bez milosti postříleli. O tom, že se jednalo o akt nemilosrdné popravy, svědčí také fakt, že se nenechali uprosit těhotnou Němkou s dvěma malými dětmi. 

Celkem zde postříleli 37 lidí a 12 dalších se jen zázrakem zachránilo, protože předstírali smrt. Byli tak svědky toho, jak příslušníci Waffen-SS ještě bodali do ležících mrtvol. Dalším šokujícím prvkem tohoto lidsky tragického příběhu je fakt, že 10 obětí byly děti od 6 do 15 let, 13 žen, z nichž dvě byly těhotné.

Vojákům tato nemilosrdná poprava nestačila, a tak vyrabovali ve stejném domě 21 bytů, které následně vypálili. Během tohoto řádění narazili také na hluchého a nemocného starého pána, kterého bez váhání zastřelili. To však nebylo všechno…

Jen pro silné povahy

Běsnící vojáci pokračovali do vedlejšího domu, kde na své brutalitě neslevili. Zde postříleli 16 lidí, z toho 6 dětí. Ti se také nejprve schovávali ve sklepě, odkud je vojáci SS vyhnali ven na zahradu, kde je postavili před zeď a začali střílet. Podle přeživších svědků události se zraněný Milan Procházka snažil prosit, aby nechali jeho maminku a čtrnáctiletou Janinu. Bestiální čin tak vojáci podtrhli tím, že muže ubili pažbami pušek a mladé dívce vypíchli zaživa obě oči.

Celkový počet obětí v Úsobské ulici se vyšplhal na 51 civilistů. Žádný z pachatelů šíleného masakru nebyl dopaden ani vypátrán. Druhá světová válka přinesla velké množství nemilosrdných aktů násilí, které končily nesmyslným vražděním z obou stran, ale to, co se odehrálo v dnešní ulici Obětí 6. května, patří k těm úplně nejhorším.

KAM DÁL: Kolaborace, která straší i dnes: Emanuel Moravec Němce nenáviděl, otočil až kvůli Mnichovu a Benešovi