Před dvěmi lety jmenoval Zeman vládu Petra Fialy. Měly se snižovat daně a rozdávat peníze

Petr Fiala byl dříve rektorem Masarykovy univerzity
Zobrazit fotogalerii (3)
  |   zajímavost

Historické události, které musíte znát! Nejenže se zakládaly školy, volili prezidenti a pak zase odvolávali. Také byla vydána známá pětitisícovka a ztratil se Glenn Miller. Že nevíte, o koho jde? Prozradíme vám to hned. Neopomeneme ani datum, kdy do čela naší vlády nastoupil Petr Fiala.

Tento týden byl na historické události velmi skoupý, přesto jich hned několik významných máme. Podívejte se, jaké významné dny tentokrát hýbaly historií.

12. prosinec

Roku 1792 dostal jednadvacetiletý Ludwig van Beethoven první lekci hudební kompozice od Franze Josepha Haydna. V roce 1918 byla zřízena Vysoká škola zvěrolékařská v Brně, a to jako první vysoká škola nově vzniklého Československa. Dnes ji znají studenti pod názvem Veterinární univerzita Brno a je jedinou školou, která nabízí studijní program veterinární medicíny.

Psal se rok 1943, když Edvard Beneš v očekávání brzkého konce války uzavřel v Moskvě československo-sovětskou smlouvu o přátelství, vzájemné pomoci a poválečné spolupráci. A víte, že až v roce 2015 se obnovilo vlakové spojení mezi Českými Budějovicemi, Plzní a Vídní? To přerušila druhá světová válka a železná opona.

13. prosinec

Představte si svět, kde se ostrovy a zákoutí teprve objevují. Ten zažil Holanďan Abel Tasman, který v roce 1642 objevil Nový Zéland. Velká událost se psala také pro všechny milovníky Vánoc. V Brně byl z iniciativy spisovatele Rudolfa Těsnohlídka vztyčen první vánoční strom republiky. A to se psal rok 1924. Tramvaje přestaly jezdit na Václavské náměstí v roce 1980, o patnáct let později byl v Praze otevřen po požáru zrekonstruovaný Veletržní palác. V roce 2003 byl pak Saddám Husajn zajat americkou armádou.

14. prosinec

V roce 1935 pro nemoc abdikoval Tomáš Garrigue Masaryk. O čtyři roky později byl Sovětský svaz kvůli útoku na Finsko vyloučen ze Společnosti národů. Roku 1963 navštívila AZNP Mladá Boleslav sovětská delegace, přičemž její vedoucí Leonid Iljič Brežněv si vyzkoušel i prototyp vozu Škoda 1000 MB.

15. prosinec

V roce 1993 byla dána do oběhu bankovka dosud nejvyšší nominální hodnoty – 5 000 Kč. V roce 1944 se ztratilo letadlo amerického swingového hudebníka Glenna Millera nad Lamanšským průlivem. Jeho tělo se nikdy nenašlo. Roku 2013 pak začala občanská válka v Jižním Súdánu.

16. prosinec

V roce 1851 byl Karel Havlíček Borovský deportován do Brixenu. Roku 1992 byla přijata Ústava České republiky. V roce 1947 byl v Bellových laboratořích vynalazen tranzistor.

17. prosinec

V roce 1895 vznikla v Mladé Boleslavi společnost Laurin & Klement. Roku 1938 vyšel v časopise Mladý hlasatel první díl kresleného seriálu Rychlé šípy spisovatele Jaroslava Foglara. Před dvěma lety touto dobou také tehdejší prezident Miloš Zeman jmenoval na zámku v Lánech vládu Petra Fialy. Ta chtěla snižovat rozpočtové schodky, ulevit firmám a lidem a investovat hodně peněz. 

18. prosinec

Tento den byl přece jen na události trochu chudší, ale nelze opomenout zvolení Edvarda Beneše prezidentem v roce 1935 nebo zprovoznění brněnského Husovického tunelu roku 1998.

Kdybychom se však vrátili ještě hlouběji do historie, konkrétně do Spojených států, jeden významný milník zde najdeme – v roce 1865 bylo třináctým dodatkem k ústavě zrušeno otroctví.

Zdroje: redakce, Český rozhlas, dejepis.com, wikipedia.org

KAM DÁL: Muž, který zastřelil Johna Lennona, může znovu žádat o propuštění. Zkusil to už desetkrát.