Tajný pobyt Che Guevary v Československu. Krátkou etapu vnímal jako nejhorší v životě

Che Guevara si v Československu užíval maximálně se svou milenkou
  |   zajímavost

Slavný revolucionář se stálým bydlištěm v malé obci na Benešovsku? Nejedná se o žert, ani konspirační teorii. Na jaře roku 1966 se symbol komunistické Kuby opravdu ubytoval v Československu. Proč se zde skrýval pod jiným jménem a s vizáží k nepoznání?

Argentinský lékař Ernesto Guevara si místo kariéry doktora vybral za svůj smysl života kubánskou revoluci. Vůdce marxistických odbojových gueril společně s Fidelem Castrem převzal vládu na Kubě a nastolil nové pořádky. Proč se slavný Che nebo také el Che skrýval nějaký čas na našem území?

Česká stopa na Kubě

Spojení Che Guevary a Československa zásadně vycházelo z nastoleného komunistického režimu. Už během jeho působení na pozici prezidenta kubánské národní banky a ministra průmyslu nalezneme velmi zásadní Československou stopu. Jedním z jeho ekonomických poradců byl prognostik a politik Valtr Komárek. Ten ale nebyl hlavní postavou, která ho přinutila žít v ústraní pozornosti, uprostřed Evropy.

Odchod z Kuby

V roce 1966 se politická síla na Kubě pomalu otupovala. Jeho ekonomické reformy nebyly moc úspěšné. Filozofie práce musí být potěšení neměla ten správný finanční efekt. Po několika zásadních rozporech s Castrem opouští Kubu, aby šířil myšlenky revoluce hlavně do afrických zemí. Během svého pobytu v Kongu byl na pokraji smrti, a tak se vydal léčit své problémy s astmatem do Československa.

Nejhorší období života

Tajný úkryt v Československu se údajně nacházel ve vesnici Ládví na Benešovsku. Alespoň tam vedou investigativní stopy, které nalezl novinář Stanislav Motl. Konspirační dům patřil československé rozvědce. Che Guevara ale na pobyt na našem území nevzpomínal v dobrém. Jediný důvod, který ho zdržel tak dlouho, byl vztah s milenkou, Argentinkou německého původu. Tamara Burke alias agentka “Tanja”, jak znělo její tajné jméno, prošla svým výcvikem právě v Československu. Místní úřady jí také opatřily falešné doklady na jiné jméno.

Selhání socialismu

Slavný revolucionář Che Guevara pobýval v Československém azylu v přísném utajení. Absolutně změnil svoji vizáž. Oholil si vousy, zkrátil vlasy a nosil dioptrické brýle. Život mimo dům omezoval na minimum a žil pod jiným jménem. Podle knihy Poznámky z Prahy, kterou sepsal argentinský velvyslanec Abel Posse, si připadal jako v šedivém světě bez života. Ten s lehkou dávkou spisovatelské fantazie interpretoval Che Guevarův pobyt na základě nedochovaných poznámek. „Tohle není socialismus, ale jeho selhání. Celá Praha je jako místnost z Titaniku. Ze slavných časů revoluce nezbylo nic,” povzdechl si revolucionář nad situací v Československu.

Che Guevara naši zemi opustil po pětiměsíčním pobytu s pasem na jméno Ramón Benitez. Přes Vídeň, Ženevu, Curych a Moskvu se vrátil do Havany. To bylo také naposledy, kdy se slavný revolucionář objevil na našem území. O rok později je popraven v Bolívii, kde se pokoušel o další guerilovou revoluci. Tentokrát neuspěšně.

Zdroj idnes.cz, ct24.ceskatelevize.cz

KAM DÁL: Obyčejný dopis odstartoval tragédii. Nacistický zločin z Lidic šokoval celý svět


Životní styl

Hobby