Vyrobte si jednoduché krmítko z petky. Cenu za krásu nevyhrajete, ale účel splní

Na světě je dnes o 3 miliardy ptáků méně, než bylo v roce 1970
 

Stále běžnějším jevem je dnes na každém dvorku nebo i za oknem ve městě krmítko pro ptáky. A to je dobře. Ptáci jsou totiž jednou z nejohroženějších skupin zvířecí říše, která doplácí na rozpínání člověka v krajině. Vytváříme jim řadu překážek, které doslova decimují jejich stavy. Vyrobte si pro ně krmítko z petky, které budete mít za pár minut, a můžete si být jisti, že udělá spoustu parády.

Jen ve městech zahyne obrovské množství opeřenců kvůli tomu, že jim nastavujeme smrtelné překážky v podobě skleněných stěn a oken. Ptáky z krajiny vytlačuje také intenzivní hospodaření. Takže můžeme-li alespoň trochu přispět svým dílem k záchraně ptačí říše, pojďme se do toho s chutí pustit.

Jak ptákům můžeme usnadnit překonat pro ně nejnáročnější období, tedy zimu? Mnoho ptačích druhů během podzimu odlétá do oblastí s příznivějším podnebím a s dostatkem potravy. Ptáci zůstávající u nás přes zimu rádi přijmou pomoc ze strany člověka.

Jak vyrobíme krmítko?

Nejvhodnějším materiálem pro výrobu krmítka je pochopitelně dřevo, ale ne každý má možnost si ho vyrobit sám.

Naštěstí na trhu seženete krmítka všech možných tvarů a velikostí. Když už nějaké budete pořizovat, je lepší vybrat o něco prostornější, aby se do něj prostě vešly i větší ptačí druhy jako například kos či drozd kvíčala.

Důležité je umístění

Při umístění krmítka musíme trochu myslet na potřeby opeřenců. Kvůli tomu, aby na něj nemohly třeba kočky, dáme ho minimálně 1,5 metru nad zem a alespoň 2 metry od stromu. Pokud ho budeme dávat na strom, je ideální volbou ho zavěsit pomocí drátku nebo provázku za větev. Je to zase kvůli predátorům. Kromě koček by mohly zaútočit na návštěvníky krmítka také kuny.

Není to sice nijak estetické, ale svůj účel to splní, když jako krmítko použijete takzvanou petku. Podle jednoduchého návodu, který najdete ve fotogalerii, vyrobíte krmítko za chvíli a můžete ho po čase vyměnit za nové.

Vhodný je i květináč nebo skořápka kokosu

Asi jste se už setkali s takzvanými tukovými krmítky. Dá se na ně použít převrácený květináč, polovina skořápky kokosového ořechu nebo borové či smrkové šišky. Květináč zalijeme tukovou směsí se semínky a drcenými ořechy a necháme vychladnout a ztuhnout, šišku do směsi namočíme.

Tukovou směs vyrobíte ohřátím nesoleného loje nebo sádla. Sádlo či lůj nakrájíte na menší kousky a roztavíte při nižších teplotách. Když začne rozpuštěný tuk tuhnout, zamícháte do něj semena slunečnice a drcená či hrubě namletá jádra vlašských a lískových ořechů. Můžete přidat proso, mák, pšenici, ale i ovesné vločky, sezam. Krmítko pak vyvěsíte na místo, kam nesvítí slunce.

Co můžeme dát do krmítek?

Do klasických krmítek nepatří zbytky z kuchyně a ani slané pečivo. Rovněž tak těstoviny a ve zkratce řečeno, všechny potraviny slané, kořeněné a uzené. Z potravin konzumovaných lidmi můžeme nasypat ovesné vločky a jak bylo už uvedeno, ořechy a semena.

Kosům a drozdům můžeme předložit i jablko a různé bobule, jako jsou bezinky či jeřabiny. Nevhodné krmení může ptáky i zabít, protože nejsou zvyklí na kuchyňsky upravené potraviny určené pro konzumaci člověkem.

Zdroj: Hobby magazín

KAM DÁL: Kostival je malý zázrak, léčí spoustu ran. Je dobrý na klouby i otoky, říká bylinkářka a prozrazuje recepty.


Zdraví

Hobby