Fenomén Okresní přebor. Fotbalové filmy a seriály, které leží ve stínu Pepíka Hnátka

Okersní přebor je ve svém žánru nepřekonatelný
 

Vesnický fotbal je fenomén sám o sobě. Tučná klobása na hřišti, vulgární nadávky, litry piva už v dopoledních hodinách a absurdní situace, které odráží typické vlastnosti národa uprostřed Evropy. Většinu z toho se povedlo převést i do seriálového počinu, který má dokonce svůj film. Okresní přebor v tomto ohledu nemá konkurenci. Jaké další filmy s fotbalovou tematikou stojí za vidění?

Dnes se na fotbal kvůli pandemii koronaviru podíváte maximálně v televizi. Stejně tak se v nedělním programu objevuje snímek Okresní přebor: Poslední zápas Pepíka Hnátka. První prequel v české kinematografii je jedním z nejpovedenějších filmů, které vystihují prostředí vesnice a jejího hlavního společenského fenoménu, kterým je fotbal.

Televizní osvěžení

Netrvalo dlouho a Okresní přebor se stal kultem. Seriál plný hlášek si nebere servítky ani v nadneseném pohledu na českou vesnici, ale jen na okraj si můžeme všimnout témat, jako jsou homosexualita, rasismu, alkoholismus, které zde zapadají do přirozeného prostředí. Nemoralizují, nesoudí, prostě jsou s humorem popsány, tak jak jsou.

V případě, že se vyobrazená témata nelíbí, spíše než o seriálu a filmu kritizuje zdejší společnost. Tak to totiž většinou na vesnici opravdu vypadá. Skupina prověřených herců se tak velmi věrohodně proměňuje do opravdových postav, které každý víkend můžete potkat v té nejryzejší podobě právě na klandru vedle vesnického fotbalového hřiště.

Malicherné spory, podplácení rozhodčích a mnoho jiných vyobrazených skutečností plní mnohem hlubší roli, než se na první pohled může zdát. Autoři Jan Prušinovský a Petr Kolečko si tak získali velkou oblibu právě proto, že každý, kdo podobné prostředí zná, musí uznat, že se trefili přímo na komoru.

V tomto stylu přirozeně a v podobném stylu navázali veleúspěšným seriálem MOST!. Byť se to v důsledku může zdát jako smutné, v seriálech Okresní přebor a stejně tak ve filmové verzi s Miroslavem Krobotem v hlavní roli vidíme odraz české reality.

Fotbalové filmy?

Není to však poprvé, kdy se stal v Česku fotbal předmětem filmového zpracování. Asi nejvýraznější počin vznikl v roce 1987 s filmem Proč? režiséra Karla Smyczka. Tady se však odhaluje poněkud jiná vrstva fotbalové kultury zdejšího prostředí. Film se zaměřil na agresivitu radikálních fanoušků fotbalové Sparty, které jsou popsány na základě pravdivé události. Šokující a krutá realita nemá diváka ani tak bavit, ale spíše probudit.

Okrajově se fotbalové kumunity dotýká také film Jana Hřebejka z roku 2004. Jedna z nejvýraznějších postav snímku Horem pádem je fotbalový fanoušek, jehož přítelkyně unese domů vytoužené dítě, které je však romského původu.

Poodhalení rasismu a nahrazení rodiny v okruhu plešatých radikálních fanoušků fotbalové Sparty je také místy komickou, ale spíše tragickou ukázkou toho, jak to u některých podobných fanoušků chodí.

Ondřej Vetchý se nestal v Okresním přeboru hlavní postavou filmu z vesnického fotbalového prostředí poprvé. V roce 2002 totiž natočil televizní film významný režisér Karel Kachyňa. Při koukání na snímek Kožené slunce si nelze odpustit srovnání právě s Okresním přeborem. Inspirace je zde samozřejmá, ale vše vychází hlavně z fenoménu jako takového.  

KAM DÁL: Nejlepší letní kina v Praze. Nádherné výhledy, nečekaná zákoutí a pražské pláže