Film, který ho stál život a rozum. Francis Ford Coppola během natáčení Apokalypsy málem spáchal sebevraždu

Snímek Apokalypsa patří mezi nejuznávanější snímky v dějinách kinematografie
 

Jedná se o nejdrsnější ukázku války ve Vietnamu. Nejde ani tak o počty mrtvých jako spíše o pocit, který zažíváte, když putování hlavního hrdiny sledujete. Film Apokalypsa se rodil v bolestech a slavný režisér Francis Ford Coppola natáčení málem nepřežil… 

Francis Ford Coppola od dětství miloval kino a divadlo. Proto jeho první krůčky ve vzdělání mířily právě k divadelní režii. Nevšedně realizuje tradiční hry a je evidentní, o jak velký talent jde, což velmi brzy potvrdí, a to hlavně ve filmové branži. 

Revoluční Kmotr

Coppola se v Hollywoodu usadil velmi brzy a první projekty takový úspěch nepřinášely. První vlaječkou byl Oscar za scénář k filmu Patton. Následoval první díl adaptace knihy Maria Puza Kmotr. Dílo se stalo revoluční a pověst Francise Forda Coppoly už nebyla nikdy jako dřív. 

Následně vytvořil úspěšnou krimi Rozhovor a dokončil i druhý díl úspěšného Kmotra. Dalších pět let vytvářel projekt, který ho málem zabil. Neuvěřitelné dílo s názvem Apokalypsa patří mezi nejlepší filmy kinematografie, ale vytvořit ho nebyla vůbec žádná legrace. 

The End

Hned úvodní pasáž s písní populární kapely The Doors je dechberoucí a strašidelný. Přehlídka napalmu v džungli rozhodně není výmysl trikových umělců, ale reálný obraz toho, co Coppola zrežíroval. To zdaleka není všechno. 

Velkorozpočtový snímek, který kritizoval válku ve Vietnamu, vznikl pouhé čtyři roky po tomto krvavém konfliktu. Film měl vznikat původně pouze půl roku, ale natáčení se protáhlo na 16 měsíců. Během komplikací celého projektu se Coppola pokusil několikrát o sebevraždu. Snímek se prodražoval a scénář se měnil za pochodu. 

Herec Marlon Brando, který měl být ústřední postavou, se ve filmu skoro neobjevuje, protože neuvěřitelně přibral. Coppola tak musel velmi rychle měnit vyprávění této legendární podívané. 

Herec Martin Sheen při natáčení dostal infarkt a ve scéně, kde je opilý, byl opravdu zcela namol. V některých scénách ho tak nahradil jeho bratr, který jako by mu z oka vypadl. Americká armáda také neposkytla pro natáčení své válečné helikoptéry, a tak musel Coppola improvizovat. Štáb nakonec dostal helikoptéry od filipínského diktátora Marcose. 

Není tak překvapením, že o natáčení vznikl dokument, který je neméně úspěšný. Srdce temnoty: režisérská apokalypsa odhaluje vše, co je výše zmíněno. Byť tento projekt Coppolu málem zruinoval a zatřásl jeho duševním zdravím, stálo to za to. Dodnes je v mnoha žebřících tento snímek vnímán jako nejlepší film, co kdy vznikl. Francis Ford Coppola 7. dubna čerstvě oslavil 82 let. 

KAM DÁL: Neznámá stránka herce Davida Švehlíka. Koketoval s církví a mohl se stát knězem

 


Životní styl

Zdraví

V obraze