Legendární Cimrman byl původně řidičem parního válce. Jméno dostal po hokejistovi

Bustu Járy Cimrmana si můžete prohlédnout v muzeu pod petřínskou rozhlednou
 

Jedná se o legendu, která je spojena s naší historií možná mnohem víc než řada reálných osobností. Vynálezce, umělec, učitel, myslitel a dramatik Jára Cimrman k Česku patří stejně pevně jako státní symboly. V anketě Největší Čech dokonce získal největší počet hlasů… Jak vznikla tato neuvěřitelně uvěřitelná postava?

Kdo nezná Járu Cimrmana, jako kdyby nebyl. Paradoxně právě jeho neúspěch patří mezi součásti díla o fiktivní postavě, kterou mají Češi nejraději. Zapomenutý vlastenec, nedoceněný vynálezce a vlivný umělec, o kterém se v knihách nemluví, protože se o něm jednoduše neví.

Jak by taky mohlo, když si celý koncept kolem této osoby vymysleli v roce 1966 Zdeněk Svěrák a Jiří Šebánek. Tehdy se 16. září totiž poprvé objevila zpráva o jeho existenci v humoristickém pořadu Vinárna U Pavouka v Československém rozhlase. Jaká byla jeho první eskapáda, s kterou se seznámila veřejnost?

Hokejista Cimrman

V oné reportáži, která proběhla ve zmíněném humoristickém pořadu, autoři pořadu tehdy ještě Járu Cimermana popisují jako řidiče parního válce a sochaře, kterému se nedaří vystavit své dílo v nafukovacím pavilonu, protože bylo přejeto právě parním válcem.

Koncept absurdní komedie se zapomenutým velikánem našich dějin byl na světě. Jiří Šebánek se také pochlubil tím, jak vzniklo slavné příjmení. Údajně zaslechl jméno chomutovského hokejisty Otty Cimrmana v rozhlase a natolik se mu zalíbilo, že měl jasno, křestní jméno Jára zase vzniklo, aby byl postavě vdechnut umělecký duch.

Jára Cimrman má však i svůj předobraz v existujících osobnostech. V rozhlasovém pořadu Podzim s Járou Cimrmanem bylo zmíněno hned několik zajímavých existujících postav našich dějin. Konkrétně jde o technologického nadšence a naivistického malíře Aloise Beera, moravského spisovatele Václava Svobodu Plumlovského, gymnazijního profesora a amatérského vynálezce Jakuba Hrona Metánovského a cestovatele Jana Eskymo Welze, který je znám také pod jiným pseudonymem Arctic Bismarck.

Zbytek už je fantazie, která si od roku 1966 budovala čím dál rozšířenější značku hlavně díky založení Divadla Járy Cimrmana. Ke Svěrákovi s Šebánkem se tak připojil Miloň Čepelka a Ladislav Smoljak.

Filmy a legendární představení

Nejstarší divadelní představení, které autoři prezentovali jako dílo Járy Cimrmana, se jmenuje Akt. Vzhledem k tomu, že samotná hra byla na celovečerní představení příliš krátká, vymyslel se tak koncept přednášky, kterou každé vystoupení dramatického díla z pera neexistujícího génia začíná. Herci tak velmi přesvědčivě a se specifickým humorem zastávají roli vědců-cimrmanologů.

Nejznámější dílo tak v následujících letech nese převážně podpis dua Svěrák-Smoljak, kteří československou kulturu obohatili i mimo dílo Járy Cimrmana.

Na filmovém poli se tak nepsaným vrcholem cimrmanovského fenoménu stal snímek Jára Cimrman ležící, spící. Vidíme zde celý osud této legendární postavy našich dějin už od dětství, až k jeho odchodu do Liptákova. Úspěšný snímek, který se stal pevnou součástí zlatého fondu kinematografie, tak dokonale znázorňuje absurdní drama člověka, který měl blízko k elitě národa a zároveň se svými geniálními vynálezy přicházel vždy jako ten druhý.

V roce 1987 vznikl také pro kontext doby velmi důležitý film Nejistá sezóna, který odhaluje zákulisí Divadla Járy Cimrmana, které je pod častým tlakem komunistických orgánů.

Nesmrtelný odkaz

Divadlo Járy Cimrmana v obměněné podobě existuje dodnes. Jejich představení jsou většinou beznadějně vyprodaná, ale je jasné, že neúprosný tok času nelze zastavit. Z původní herecké sestavy už mnoho osobností nezůstalo. Zdeněk Svěrák a Miloň Čepelka jsou tak často doplňováni novými herci, často z rodinných řad zesnulých členů souboru.

Odkaz Járy Cimrmana však stále žije a jeho zásah do české kultury je natolik zásadní, že není od věci hovořit o nesmrtelnosti. Záznamy divadelních her, filmy a legendární historky si totiž často žijí vlastním životem. O tom, jak významně společnost jméno Járy Cimrmana ctí, dokazuje také událost z roku 2005, kdy byl v anketě České televize vyhlášen Největším Čechem historie.

Inteligentní humor postavený na nedoceněném géniovi vystihl určitou vrstvu charakteru našeho národa, a proto je dílo Járy Cimrmana oblíbené i u mladší generace.

Zdroj: Český rozhlas, Česká televize

KAM DÁL: Jsou Češi kulturní barbaři? "Nový" Vítězný oblouk je nebere, asi by na něm potřebovali Bohdalku nebo Krampola


Hobby