Mrazivý odraz reality. Kniha o Breivikovi je jako střela mířená přímo do hlavy

Kniha Jeden z nás. Příběh o Norsku
Zobrazit fotogalerii (3)
 

Jeho čin byl šokující, nepředpokládaný a absolutně jím paralyzoval celé Norsko. Samozvaný terorista Andres Breivik chladnokrevně pozabíjel desítky nevinných mladých členů organizace Norské strany práce, čemuž předcházel drtivý výbuch ve vládní čtvrti v Oslu. Jeho zločin se stal námětem hned několika filmů, ale až kniha Asne Seierstad se vám nebezpečně zaryje pod kůži. Proč? 

Stačí si přečíst dobové zpravodajství, stručný popis na wikipedii či se podívat na nějaký televizní dokument a hned po několika minutách vám bude jasné, že Andres Behring Breivik vykonal na vlastní pěst jeden z nejohavnějších zločinů v moderní historii. 

Důsledně a nekompromisně bez jakéhokoli náznaku lítosti popravil nevinné děti v rámci vlastní ideologie, která spíše než o reálných civilizačních hrozbách vypráví o jeho duši hladovějící po pochvale a pozornosti. To i mnohem víc lze vyčíst na téměř šesti stech stránkách knížky Jeden z nás. Příběh o Norsku. 

Jeden z nás… 

Knihy slovenského vydavatelství Absynt na pultech českých knihkupců nepřehlédnete. Ucelený a sympatický design není povrchní pozlátko, uvnitř se totiž skrývá také velmi hodnotný obsah. Edice s názvem Prokletí reportéři se soustředí na literaturu faktu, nikoli však za použití strohého a nudného jazyka. 

V minulém roce zcela nepochybně čtenáře nejvíce zaujal titul Jeden z nás. Příběh o Norsku. Z marketingového hlediska se totiž jedná o zatím „nejatraktivnější” námět. Zkušená novinářka Asne Seierstad sepsala komplexní sondu o životě teroristy, který šokoval celý svět. Proces její žurnalistické práce však atraktivní rozhodně nebyl. 

Bolest, utrpění, nenávratná ztráta a desítky psychologických posudků. Tím vším si musela norská novinářka projít. Její kniha se rozhodně nepouští do černobílého vidění světa a už vůbec se nezdráhá realistickému popisu jen těžko pochopitelné tragédie na ostrovu Utoya. 

Nedomazlený narcis

Příběh Andrese Behringa Breivika po jeho brutálním činu zná v podstatě každý. Jen málokdo si však dal práci vykreslit jeho život v podstatě od prvních krůčků. Přitom tam je schován osten, který formoval disfunkční osobnost nelítostného vraha. 

Asne Seierstad putuje po stopách všech pravděpodobných a schovaných příčin, jež v obyčejném muži formovaly frustrace, odpor a psychické potíže jednoho obyčejného Nora. Sonda z raného dětství, psychicky nevyrovnaná matka, neúspěšná návštěva do formující se graffiti scény, nepřítomnost otce a legrační podnikatelské pokusy jsou dílky ve skládačce, které usadily Breivika do křesla před jeho počítač, kde pomalu, ale jistě zůstává odstřižen od reálného světa. 

Kniha se tak notnou dávku času zabývá životem před osudným incidentem, aby bylo jasné, jaké cesty vedou do těch nejděsivějších komůrek lidské duše. Strohý, přesto velmi čtivý popis faktů graduje k přípravám na boj člověka s uměle vytvořeným nepřítelem. 

Breivikova válečná mobilizace tak místy připomíná receptář prima nápadů, ale vzhledem k tomu, že víme, kam všechny jeho kroky vedou, nám tuhne krev v žilách a místy čtenář může zažívat až hororové chvilky. 

Příběh nás všech

Kniha kromě jiného poutá svojí strukturou, která je rozvržena do tří dějových linií. Mladý Simon s přáteli prožívá přirozený vývoj talentovaného mladíka a uprchlická rodinka s Iráku hledá útočiště pod liberální norskou střechou. Cesty dětských hrdinů jsou neodvratné a kontrast elánu mladí, plánů a nadějí působí v kontrastu s Breivikovým osudem místy skličujícím dojmem. 

Jejich střet je neodvratný. Fanatik pevně věřící své úloze spasitele je ve výsledku člověk prosící o pozornost tím nejhrůznějším způsobem, jaký si dovedeme představit. Soudní proces je pro něj divadlo, které se mu však zcela přirozeně hroutí pod rukama od krve mladých a nevinných lidí. 

Kniha Jeden z nás. Příběh o Norsku se pravděpodobně zaryje do čtenářovy mysli jako nekompromisní výstřely bez lítosti. Komplexní studie individua, které na vlastní pěst podniklo zločin masivních rozměrů, je totiž apelem a varováním před tím, že i ta největší zrůda ve společnosti může být opravdu jeden z nás…


Hobby