Zdeněk Troška a jeho legendární trilogie. Slunce, seno a pokleslý humor slaví jubileum

Zdeněk Troška je pravděpodobně nejkontroverznější postava českého filmu
 

Zdeněk Troška je jeden z nejpopulárnějších, ale zároveň nejkritizovanějších režisérů naší kinematografie. Někteří se jeho filmy baví, druzí je nemohou vidět ani vteřinu. 19. července 1983 začal tvořit svou nejznámější trilogii, která je ve stínu jeho budoucí tvorby slastnou podívanou. 

Trilogie Slunce, seno z dílny lidového baviče Zdeňka Trošky se v pravidelných intervalech objevuje ve vysílání televize. Někdo tak láteří nad oslavou buranství a pokleslým humorem, a druzí si naopak libují v tom, jak se povedlo režisérovi vystihnout pravdu a realitu české či československé vesnice. Jihočeské Hoštice jsou v hlavní roli trilogie, kterou definitivně Zdeněk Troška potvrdil pozici populárního režiséra, jehož filmy, ať už se to někomu líbí nebo ne, jsou kultovní. 

Lidový bavič

Režisér Troška je bezesporu osobnost, která si za svou bohatou kariéru zaslouží uznání. Omezovat se jen na nejpopulárnější díla, jako je právě Slunce, seno, Kameňák či Babovřesky, by bylo nespravedlivé. Věnoval se totiž i režii opery v Národním divadle a tvorbě pohádek, které ctí tradici vyprávění, ale také legend, mýtů a atmosféry pohádek minulých. 

Zároveň jsou jeho titulní a úspěšné filmové série v naší kultuře tak nepřehlédnutelné, že i dnes si zaslouží pozornost jim věnovat pár kritických řádků. Co pro Čechy znamená dílo Zdeňka Trošky a proč je to král pokleslosti? 

S citem pod úrovní

Zdeněk Troška v trilogii Slunce, seno dokonale vystihl život na jihočeské vesnici v osmdesátých letech. Ne že by šlo o hlubokou sondu do duše národa, ale dokázal trefit humor, vztahy, rodinné rozpoložení, sousedské drby a erotiku. 

Nic z toho, co vidíte v příběhu několika postav, není mimo tehdejší realitu. Naopak, Troška v groteskní zkratce dokonale vystihl, co pravděpodobně rodák z jihočeských Hoštic sám odkoukal. S citem tak vypráví nadnesená dramátka, která zlidověla, a to je jejich největší problém.

Vybudoval tak komediální standard a jeho následující filmy jako Slunce, seno a pár facek, Slunce, seno, erotika či později Kameňák a Babovřesky v lidech potvrzují, že jejich nekulturnost, buranství a sprostota je něco skvělého a dokonce vtipného. 

Troška se svěřil, jaký je obdivovatel knih Juliuse Zeyera, ale právě svým dílem cokoliv umělecky povznesého, co mělo kultivovat a vzdělávat národ, popřel a vybudoval perpetum mobile zábavy, která bude fungovat i v roce 2021. 

Nutno dodat, že epická přehlídka žertů z malé vesnice je opravdu v jeho tvorbě ještě to lepší. Peklo totiž přišlo až mnohem později. Troška však dokázal prodat obsah, který lidé milují, a do kina si na něj vždy najdou cestu. Nehloubá jako umělec v malém kroužku obdivovatelů. On je autor pro davy a to také neumí každý, i když se o to i podle jeho návodu hned několik režisérů snaží. Odsuzovat Zdeňka Trošku by tak bylo krajně nespravedlivé… Být králem pokleslého humoru totiž není vůbec nic jednoduchého. 

KAM DÁL: Louis de Funés se stal četníkem ze Saint Tropez jen z nouze. Roli totiž odmítly velké hvězdy


Hobby