Kam vítr, tam plášť. Bělobrádek si podřízl větev a žene k Babišovi další voliče

Petr Gazdík a Pavel Bělobrádek už spolu asi kempovat nepojedou
Zobrazit fotogalerii (4)
  |  

KOMENTÁŘ Z historického hlediska je KDU-ČSL dokonalou stranou pro každého partnera. Už několikrát její vrcholní představitelé prokázali, že umí perfektně ohnout záda a jít do vládní koalice prakticky s kýmkoli. Hlavně, že to přinese kýženou moc. Tentokrát však Pavel Bělobrádek a spol. přestřelili. 

Takové slávy to bylo, když KDU-ČSL a STAN podepsali dohodu o tom, že půjdou do nadcházejících parlamentních voleb bok po boku jako koalice. Jenomže zatímco Vinnetou a Old Shatterhand se v rámci uzavření pokrevního bratrství spokojili s výměnou pár kapek krve, politické dvojici nemusí stačit ani stohy papírů, tisíce úsměvů a ubezpečování o bezmezné oddanosti. 

Koaliční smlouvu pro spolupráci v letošních volbách podepsali lidovci se Starosty v dubnu. Na sjezdu na konci května koalici křesťanští demokraté jednoznačně schválili.

Sbohem a šáteček

Předseda Starostů Petr Gazdík a jeho křesťanský protějšek Pavel Bělobrádek se dnes tváří, jakoby vlastně vůbec nevěděli o nutnosti získat ve volbách minimálně deset procent pro obsazení některých parlamentních křesel. Ani v jednom průzkumu by tuto hranici zatím nepřekročili. A tak se celostátní výbor KDU-ČSL usnesl, že to s tou koalicí ještě přehodnotí a STAN může dostat místa na lidoveckých kandidátkách. Sbohem plnohodnotné partnerství. 

Zaříznutí spojence je však jen jedna z věcí. Nakonec, na tu si už volič v rámci české politiky tak nějak zvykl. Mnohem horší signál směrem k veřejnosti je fakt, že KDU-ČSL opět potvrzuje, jak moc je nedůvěryhodným hráčem. "Nechceme riskovat, že by tu byla vláda jedné strany," odůvodňuje krok Pavel Bělobrádek a naráží na hnutí ANO, které by podle průzkumů volby jasně ovládlo. Logikou lidovců to znamená, že koalice, která by nezískala deset procent a neprošla tedy do sněmovny, by jen nahrála Andreji Babišovi. Je to tak. Ale jen z jednoho úhlu pohledu. 

Partner, který jde s kýmkoli

Protože minulost už několikrát ukázala, že KDU-ČSL klidně uzavře dohodu s levicí i s pravicí. V historii to lidovci "pekli" jak s ODS, tak s ČSSD a nakonec i s oním proklínaným ANO jsou stále ve vládě. Pokud tedy Bělobrádek zvedá varovný prst proti nynějšímu vládnímu partnerovi, je to jako kázání vody a pití vína. Navíc nikde není psáno, že při přelétavosti strany se po volbách názor na exministra financí opět změní a budou z nich zase největší kámoši. Ne nadarmo jsou lidovci občas přirovnáváni k prodejným děvám, které jdou prakticky s každým. Tvrzení, že to vzdávám a bořím koalici, abych zabránil případnému "propadnutí" hlasů, tedy značně pokulhává. Mnohem lepší by bylo začít makat a ukázat lidem, že má koalice co nabídnout a má smysl ji volit. 

Případný rozpad koalice bude velkým vítězstvím zlínského hejtmana Jiřího Čunka. Ten ji kritizuje od samého začátku a vidí ji jako neperspektivní.

Pokud totiž k rozpadu spolupráce KDU-ČSL a STAN coby koalice opravdu dojde, lidovci ztratí i poslední zbytky důvěry. Těžko jim někdo ještě uvěří, že při prvním problému nestrčí hlavu do písku nebo že v rámci "vyšší moci" neuzavřou pakt s kdejakým ďáblem. A bude to i osobní porážka Pavla Bělobrádka, který koalici tolik prosazoval. Takže stejně dojde k tomu, před čím teď předseda varuje, tedy k onomu "propadnutí" hlasů. Volič bude hledat alternativu u malých stran, které mají pramalou šanci se do sněmovny dostat. Nebo ještě hůř, přeběhne k ANO. 

Sázka na jistotu je někdy sice fajn, ale v tomto případě se dá čekat, že ziskem bude velké ošklivé NIC. Věrní na venkově, kde obě strany tradičně bodují, zřejmě zůstanou. Ale lidé z větších měst, kteří hledali nové možnosti, se od nich odvrátí. A kdoví, možná z naštvanosti a frustrace půjdou opravdu volit Babiše. Ten totiž žádné veletoče dlouhodobě nedělá. Alespoň z pohledu potenciálních voličů. Ve finále bude úplně jedno, že představitelé STAN na kandidátkách KDU-ČSL stejně skončí, byť "jen" jako strana podporující jiný subjekt. Svou neschopností dělat dlouhodbě čitelnou politiku lidovci jen nahrávají těm, proti kterým se snaží bojovat. Tedy, alespoň to tvrdí...


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru