Senátor Hampl: Než začne prezident mluvit o chybách druhých, měl by si udělat pořádek u sebe

Prezident Miloš Zeman opět rozbouřil už tak neklidné vody české politiky. Odmítl jmenovat dva profesory přesto, že soud mu jasně sdělil svůj opačný názor. Podle Václava Hampla (nezávislý senátor) Zeman neustále poukazuje na chyby druhých, ale v první řadě by si měl udělat pořádek sám u sebe. Co tedy senátor hlavě státu vyčítá?

21.01.2019 - 09:32  
Také Václav Hampl vzpomněl na Jana Palacha
Zobrazit fotogalerii (3)

Za velmi hrubou, zásadní chybu označil soud jeho nejmenování Jiřího Fajta profesorem. Teď prezident argumentuje údajnou nedostatečnou pedagogickou praxí Jiřího Fajta (což opravdu není prezidentova starost). Protože místo aby učil v Česku, učil na světově prestižní univerzitě v Německu. Takže podle experta ne všechno nemůže být pro studenty českých univerzit přínosem.

Tohle je snad ještě horší

Snad ještě horší je prezidentova výčitka ministru školství, že hodlá výuku ve školách přizpůsobovat realitě kolem nás. Já jsem dosud za vážný problém českého školství považoval (a to si drze troufám být přece jen o něco větším expertem na školství než prognostičtí všeználkové) pravý opak - to, že výuka v řadě aspektů moc neodráží to, co děti do života doopravdy potřebují vědět.

V dějepise je to obzvláště do očí bijící. Snad každý probral starořímskou říši za dobu povinné školní docházky 3x, Karla IV. 2x a Marii Terezii 1x. Při troše štěstí došlo ještě i na 1. světovou válku. Probrání meziválečného období už chce spíše nadšeného učitele a období po 2. světové válce se snad ve školním dějepise v nějaké přiměřené hloubce nenaučil skoro vůbec nikdo.

Snaha ministra je chvályhodná

Přitom čím blíže k současnosti, tím větší mají dějiny vliv na naše dnešní rozhodování. Snaha (zatím alespoň deklarovaná, ale aspoň to) pana ministra Plagy s tím začít něco dělat je maximálně chvályhodná.

Asi mám malou představivost, ale nedokážu si představit, jak by to mohl za hrubou chybu označit někdo, kdo to s touto zemí a jejími obyvateli myslí upřímně dobře a současně mu to ještě trošku zapaluje.