Senátor Hraba: Pokud projde zdanění církevních náhrad, podám stížnost Ústavnímu soudu

Zdeněk Hraba ani jeho kolega Jan Farský (vpravo) se pod zákon nepodepíší
Zobrazit fotogalerii (3)
 

Ve středu schválila Poslanecká sněmovna ve třetím čtení zdanění církevních restitucí 106 hlasy poslanců ANO, ČSSD, SPD a KSČM. Opoziční poslanci z hnutí STAN, Pirátů, ODS, KDU-ČSL a TOP 09 byli většinově proti. Nesouhlasí ani senátor Zdeněk Hrababa.

Senátor Zdeněk Hraba (STAN), člen ústavněprávního výboru Senátu, je připraven napadnout novelu zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi podáním k Ústavnímu soudu, pokud tato novela vejde v platnost, a hledat pro tento krok podporu mezi kolegy senátory.

Veřejný zájem? Ten nevidím

"Sněmovna vlastně zavedla novou daň, když schválila zákon fakticky zavádějící zdanění náhrad poskytnutých církvím v rámci majetkového vyrovnání se s nimi. Klíčovým problémem je, že tento daňový nástroj primárně nemá plnit daňové funkce, ale zcela nezakrytě svérázně napravovat údajné nedostatky platné právní úpravy majetkového vypořádání s církvemi, kterou část politické scény nepovažuje za správnou a není s ní spokojená a srozuměná.

Podle Hraby takováto daň nesplňuje požadavek legitimního účelu daňové povinnosti, to je shromáždění prostředků k zabezpečení veřejných statků. "Nesplňuje ani požadavek ústavně aprobovaného veřejného zájmu, což vynikne zvlášť, uvědomíme-li si, že zdaněny mají být prostředky, které jsou vypláceny právě z veřejného rozpočtu," kroutí hlavou senátor.

Chci, aby zákon zrušili 

Senátor má jasno v tom, co udělá, když zákon ve Sněmovně projde. "Pokud zdanění církevních náhrad úspěšně projde celým legislativním procesem, osobně se pokusím získat podporu kolegů senátorů a připravím v této věci návrh Ústavnímu soudu na zrušení tohoto zákona."

Nyní míří tento návrh zákona do Senátu, kde se očekává, že bude vrácen zpět Poslanecké sněmovně. Tam s největší pravděpodobností bude Senát přehlasován a zákon schválen. Je zřejmé, že vláda hnutí ANO jde na ruku komunistům, kteří i tímto podmínili podporu Babišovi a spol.


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru