Demisi vlády zlodějů, nejsme ovce, Bureši! Lidé opět protestovali proti Babišovi

Lidé po celé zemi mají jasno. Podívejte se na další fotky z úterních demonstrací
Zobrazit fotogalerii (12)
12.06.2019 - 08:09  

Tisíce lidí v úterý vpodvečer znovu vyšly demonstrovat na různých místech České republiky proti premiérovi Andreji Babišovi (ANO) a ministryni spravedlnosti Marii Benešové, kterou vnímají jako ohrožení nezávislosti justice. Největší protesty se však teprve čekají 23. června v Praze na Letné.

Několik stovek lidí dorazilo na českobudějovické náměstí, účastníci demonstrace žádali demisi ministryně spravedlnosti Benešové a odchod premiéra. Na akci iniciativy Milion chvilek pro demokracii vystoupili třeba ředitel Jihočeského divadla Lukáš Průdek nebo českobudějovický zastupitel za Piráty Jan Piskač. Protestní akce podobného charakteru se dnes na jihu Čech konaly například v Prachaticích, Třeboni nebo Vodňanech.

V Karlových Varech se odpoledne sešlo asi 250 lidí. Účast na demonstracích se v tomto městě na místě zjevně při každé další zvyšuje. Kromě obvyklých transparentů vyzývajících k demisi premiéra a "Konci vlády jedné straky" si dnešní transparenty utahovaly i z nedávného Babišova výroku z výroční schůze Česko-německé obchodní a průmyslové komory, kde při projevu o ekologii a zemědělství prohlásil, že v Česku "chceme zase motýle". Další protesty se v Karlovarském kraji konají i v Sokolově.

Sejdeme se na Letné!

Na Masarykově náměstí v Jihlavě demonstrovalo za odstoupení premiéra podle odhadu až pět stovek lidí, víc než při posledním dosavadním protestu 28. května. Demonstrující zaplnili prostor mezi morovým sloupem a obchodním centrem. V davu byly české vlajky i transparenty. Jeden z nich hlásal: Jihlavě to není jedno, přijedeme na Letnou. 

Princip svěřenských fondů, do kterých premiér kvůli zákonu o střetu zájmů vložil akcie svého holdingu Agrofert, se z pódia snažila vysvětlit jihlavská advokátka Eva Decroix. Četlo se i z rozboru advokátky Anny Dolejské, zda je Babiš jako veřejný činitel ve střetu zájmů.

Desítky lidí se sešly před městským úřadem v Benešově. Lidé si přinesli vlajku České republiky nebo Evropské unie, k vidění byly transparenty: Ano, teď už jdou dotace Agrofertu z naší kasy! nebo Demisi! Další desítky demonstrovaly v Říčanech u Prahy. Zde byly vidění nápisy: Chceme méně parazitů, méně udavačů. Sešli se opět na Masarykově náměstí. Desítky lidí se sešly také v Kutné Hoře u morového sloupu. Další demonstrace se konala v Horních Břežanech.

Chceme demisi, ne motýle

Stovky lidí zpola zaplnily náměstí před radnicí v Liberci. Nad jejich hlavami se objevila hesla jako Marie, Andreji, lidi vás tu nechtějí, Kdo nemá dvě promile, chce demisi, ne motýle, Svobodu a demokracii ti neprodáme Bureši, Babiš vážně škodí Vám i lidem ve Vašem okolí.

Demonstrace za demisi ministryně Benešové a odchod premiéra se v Libereckém kraji uskutečnily například i v Jablonci nad Nisou, České Lípě, Turnově, Novém Boru nebo Semilech a v dalších 12 městech a obcích. "Chceme žít v demokratické zemi, chceme politiky, kteří budou občanům naslouchat a mluvit s nimi a nikoli je ignorovat a zesměšňovat," zaznělo mimo jiné na hlavním libereckém náměstí.

Opět vyšší účast

V Olomouci byla účast na demonstraci podstatně vyšší než před dvěma týdny, kdy zřejmě účastníky odradil déšť. Na Horní náměstí dorazilo několik set lidí. Někteří se zapojili i do pochodu městem, který vyšel z Žižkova náměstí od sochy TGM. Cestou jeho zástupci oslovovali veřejnost a rozdávali letáky s pozvánkou na 23. června. Vystoupil například bývalý olomoucký rektor Josef Jařab. Setkání uzavřeli lidé společným zpěvem hymny. Před odchodem si zapůjčenými křídami obkreslili na dlažbu obrysy svých chodidel.

"Pravidelně chodím na demonstrace v Olomouci, byla jsem i na Václavském náměstí. Chci tímto svým postojem vyjádřit svůj názor, nespokojenost nad nad tím, že máme trestně stíhaného premiéra, vadí mi jeho kroky, kterými si řeší své osobní problémy, nikoliv problémy této země," řekla jedna z účastnic demonstrace Marie Šuláková. "Babiš s (prezidentem Milošem) Zemanem postupně likvidují demokracii směřováním k Rusku a Číně, to považuji za nebezpečné," uvedla. Podle ní se lidé nemusí veřejně vyjadřovat jen jednou za čtyři roky ve volbách. "Vnímám od lidí na těch demonstracích nejen obrovskou nespokojenost s kroky Babiše a Zemana, ale i projev toho, že národ nespí."

Nás si nekoupíš

Na zlínském náměstí Míru se sešlo zhruba 400 lidí. Někteří měli vlajky a transparenty. Hlavní transparent na pódiu byl "Demisi vlády zlodějů!" Lidé drželi také nápisy: Nejsme ovce, Bureši!, Stop Babišovi!, Kdo chce víc, nemá nic, Všetci kradnú, iba ja čerpám, Udavači StB stydíme se za tebe, Bureši, Zlín si nekoupíš!

Demonstrace se po republice i v Praze konají od konce dubna. Jejich účastníci chtějí odstoupení Benešové, jejíž nedávné jmenování ministryní spravedlnosti vidí jako ohrožení nezávislé justice, která vyšetřuje takzvanou kauzu Čapí hnízdo - údajný dotační podvod týkající se premiéra. Dnešní akce je svolána zhruba ve třech stovkách měst a obcí.