Německo má svého Hamáčka. Saský premiér vyrazil do Moskvy, kde si volá s Putinem a shání neschválený Sputnik V

Moskva je momentálně dějištěm mnoha historických paradoxů
 

Jestli se jevila nedávno plánovaná cesta Jana Hamáčka do Moskvy jako bláznivý nesmysl, odlet saského premiéra za soudruhy do Ruska vypadá v současné vypjaté atmosféře jako šílenství. Nezabránila mu ani hlasitá kritika spolkových představitelů, ani varování, že bude jeho výlet zneužit tamější propagandou. 

 

/KOMENTÁŘ/ Ve světle současného dění kolem ruské velmoci se jeví oficiální cesta saského premiéra a politika německé CDU Michaela Kretschmera jako hodně špatný vtip. A nepůsobí to tak jen na Čecha, který je z dění v posledních dnech celkem oprávněně podrážděný. Ze židle zvedla také prezidenta Ukrajiny Volodymyra Zelenskyjho, který jeho návštěvu Moskvy označil za “hodně nešťastnou“.

A to zřejmě ještě nevěděl, že si Kretschmer volal přímo v hlavním městě Ruska s prezidentem Putinem. Potvrzuje to na svém twitteru a také zdroj en.kreml.ru, který přinesl strohé informace o obsahu jejich rozhovoru. „Dotkli se vyhlídek na rozšíření rusko-německých vztahů, v nichž hrají důležitou roli meziregionální vazby. Probrali také úsilí v boji proti nemoci COVID-19 a ruský prezident potvrdil připravenost země spolupracovat s německými partnery v této oblasti, slíbil organizaci dodávek očkovacích látek a jejich společnou výrobu. Na žádost Michaela Kretschmera ho ruský prezident informoval o přístupu k řešení vnitro-ukrajinské krize a dotkli se i situace kolem Alexeje Navalného.“ 

 

 

Právě před takovou intervencí varovali po zveřejnění informace o probíhající cestě Kretschmera do Ruska bezpečnostní experti Německa i evropských států. Bylo totiž předem jasné, že tato návštěva vysokého představitele v Německu bude propagandou zneužita a odprezentována tak, jak se bude režimu hodit. Saský premiér tedy může prožívat hrdinský pocit, jak skvěle zvládá reprezentovat zájmy své země, avšak následky, které může jeho osobní intervence v diskutovaných otázkách do budoucna přinést v souvislosti s ruskou vnitřní politikou, mu zřejmě nedokázal nikdo včas vysvětlit. 

Hrdinství ve světle napjatých vztahů

Vztahy mezi Ruskem a zbytkem světa, respektive Evropou a USA, jsou velmi napjaté, vyeskalovaly po extrémní mobilizaci ruské armády na hranici s Ukrajinou a také po zveřejnění zprávy českých tajných služeb o zapojení špionů ruské GRU do výbuchu muničního skladu před sedmi lety ve Vrběticích. Jen několik týdnů zpět dokonce došlo na zavedení dalších sankcí ze strany států EU a USA kvůli věznění opozičního politika Navalného, kterého se režim pokusil v létě 2020 otrávit látkou novičok.

Chce pro své Němce neschválený Sputnik V

A tak zatímco celá Evropa řeší, jak Vladimiru Putinovi trochu "sčísnout hřebínek", německý politik dělá "užitečného blbce", a vůbec mu to nedochází. Kritika se na jeho hlavu sype nejen od kolegů ze spolkových států, ale ozývají se také zástupci dalších států, aby jeho jednání hrubě odsoudili. Kretschmer se brání formulkou, že Rusko je přirozeným partnerem jeho země, a cestu omlouvá také slíbenou účastí na zahájení výstavy drážďanských uměleckých sbírek v Treťjakovského galerii. A samozřejmě snahou získat včas stále neschválenou vakcinu proti COVID-19 z ruské produkce. S ministrem zdravotnictví Muraschkem osobně vyjednal dodávku 30 milionů kusů očkovací látky ve třech termínech. Prvním by měl být červen, ale v tu dobu bude mít Sputnik V jen těžko všechny potřebné dokumenty od EMA. 

Premiér Kretschmer významně podkopává něměckou snahu vymezit se proti Rusku důrazně nejen v otázce Ukrajiny, ale i za Česko, kterému po vyhoštění 20 pracovníků velvyslanectví dokonce nabídlo služby své ambasády. Není historie plná paradoxů? S ohledem na události z let 1939 - 1945, kdy malé Česko okupované velkým Německem zachránil ještě větší Sovětský svaz, je celkem úsměvné, že se v roce 2021 stává právě Moskva místem, kde se Němci spiklenecky spojují s Čechy v nesnázích. 

KAM DÁL: Otec atomové bomby byl vyšetřován pro sovětskou špionáž. Oppenheimer zažil krutou morální kocovinu.