Narušení míchy při porodu, Štěpánek ochrnul. Pojišťovna hradí jen málo, saháme si na dno, říká jeho maminka

Štěpánkovo odhodlání je inspirativní, atletice se věnuje každou volnou chvíli
Zobrazit fotogalerii (3)
 

Devítiletý Štěpánek z Ostravy vstoupil do života o čtyři měsíce dříve, než bylo plánováno. Porod ve 24. týdnu těhotenství se bohužel neobešel bez komplikací. Chlapec má však silnou vůli a aktivně se věnuje atletice. Miluje život a prožívá ho naplno.

Během porodu si Štěpánek poranil periferní nervy v oblasti bederní a křížové pleteně, což způsobilo narušení míchy. V důsledku porušených nervů došlo k ochrnutí pravé dolní končetiny a ke spasticitě končetiny levé. Předčasný porod a následné zranění zapříčinilo také druhotnou deformitu páteře, poruchu růstu a hypotrofii, tj. omezený růst svalů.

„Výhrou ale je, že po psychické stránce je náš syn v pořádku, a k tomu je to ještě neskutečně silný kluk. Se svým postižením se dokáže určitě vyrovnat, protože sám se rozhodl překonat vše, veškeré překážky, jen aby se mohl přiblížit k tomu, co zažívají jeho vrstevníci,“ obdivuje Štěpovo odhodlání i jeho maminka. 

V říjnu konečně přišla operace

Štěpánek se pohyboval převážně na invalidním mechanickém vozíku, v interiéru lezl po čtyřech. Chůzi mu umožňovaly speciální protetické ortézy na obě nohy a trojbodové berle. Vzhledem ke špatnému postavení pánve, zkráceným svalům a velké asymetrii páteře pro něj nebyla chůze příliš vhodná a zapříčiňovala mu bolest. V říjnu loňského roku však absolvoval operaci, při níž došlo k uvolnění zkrácených svalů a zkrácení a derotaci stehenní kosti.

Zákrok rovněž zajistil lepší postavení pánve a páteře. Ve vídeňské protetické společnosti mu mezitím vyrobili novou ortoprotézu, která by měla doplnit a podpořit ztracené a oslabené funkce nohy a také vyrovnat rozdílnou délku končetin, jejichž rozdíl činí téměř 10 centimetrů. Tato ortoprotéza mu zajistí větší pohyblivost a stabilitu, což jistě ocení při svém milovaném sportu.

Zabránit v atletice mu nemůže ani jeho hendikep

Tomu se věnuje aktivně a s velkým zápalem. Chodí do posilovny a již tři roky dělá atletiku pro děti s těžkým zdravotním postižením Para Athletics team SSK - VÍTKOVICE. Zaměřuje se na hod míčkem, hod raketkou, vrh koulí a jízdu na vozíku. 

„Atletika ho moc baví a má ve sbírce i pár cenných medailí. Pravidelně se účastní závodů v Ostravě, Olomouci a evropských her hendikepované mládeže Emil Open v Brně. Také rád jezdí na speciální tříkolce,“ vypráví paní Markéta.

Za pomoc jsou vděční a snaží se ji vracet

Operace, která mu velmi pomohla, vše však nevyřešila, a proto Štěpánek i nadále absolvuje různé ambulantní a intenzivní rehabilitace. Pravidelně dojíždí na terapie do soukromého zařízení Fyzio Beskyd, třikrát ročně absolvuje rehabilitační pobyty na koních a také jezdí na lázeňskou léčbu do Sanatoria Klimkovice. To vše je pro Štěpánka prospěšné, ale pro rodinu velmi nákladné.

Z toho důvodu mu začali pomáhat i Dobří andělé. „Veškeré výdaje spojené s péčí o Štěpu jsou pro nás nadstandardní a mnoho z těch, co potřebuje, zdravotní pojišťovna nehradí. Velmi nákladná byla výroba speciální ortézy, kterou jsme museli nechat zhotovit na klinice ve Vídni, kam musíme pravidelně dojíždět. Za jakoukoliv i sebemenší nezištnou pomoc jsme proto velmi vděční. Lidská sounáležitost a empatie je pro nás hnacím motorem, že všechno, co děláme, má smysl a že Štěpánek bude mít šanci v životě obstát. Dobrým andělům i dalším, co nám pomáhají, opravdu z celého srdce děkujeme,“ vzkazuje za celou rodinu paní Markéta s tím, že i oni se s rodinou stali Dobrými anděly a snaží se tuto pomoc alespoň částečně vracet.

KAM DÁL: Davidova manželka umírala na leukémii. Rozhodla se zůstat s námi doma, nikdo nemá právo to hodnotit, říká a popisuje poslední rok.


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru