Babiš chce lidi rozeštvat, rozdělit a z Česka udělat svoji dojnou krávu. Jde do tuhého

Andrej Babiš půjde přes mrtvoly, nic mu nebude svaté. V minulosti už to dokázal, když do kampaní zatáhl své děti
Zobrazit fotogalerii (5)
  |   analýza

Andrej Babiš „pojede“ blížící se volební kampaně po vzoru Fica a Orbána. Bude šířit nenávist, lži a dezinformace. Shodují se na tom někteří odborníci i politici s tím, že lídr hnutí ANO už s tím začal. Nahrává mu často přešlapující vláda i to, že část veřejnosti je nespokojena se svou ekonomickou situací. Babiš bude hledat viníky kdekoli, ukazovat na kohokoli, spojí se s kýmkoli. S Českou republikou jde do tuhého.

V roce 2024 nás čekají volby do Evropského parlamentu. Pro Andreje Babiše to bude zřejmě něco jako rozcvička. To hlavní pro něj přijde o rok později, kdy budeme volit novou sněmovnu. Babišovi by dnes hodilo hlas přes 33 procent obyvatel země. Když se k tomu přidá Okamurova SPD, nebezpečně se blížíme padesáti procentům. A pokud se Babiš stane v roce 2025 premiérem, z České republiky udělá dojnou krávu pro financování svého byznysu. Samozřejmě mu většinu zaplatíme my – coby daňoví poplatníci – a dotace z Evropské unie.

Osobní urážky, kriminalizace

Ficovi na Slovensku či v Maďarsku Orbánovi se vyhrocená rétorika vyplatila. Ať už blížící se volby u našich východních sousedů dopadnou jakkoli, z outsidera Fica se stal jeden z favoritů. Babiš to dobře ví. Přesně toho se obávám. Tato rétorika předznamenává styl kampaně před budoucími volbami. Začalo to zdánlivě nenápadnou kriminalizací práce politiků výroky typu „okradli jste důchodce“ a nyní to pokračuje osobními urážkami konkrétních politiků a političek z řad koalice,“ řekl Čtidoma.cz ministr vnitra Vít Rakušan.

Podle předsedy hnutí STAN by se měli politici spíš pokusit veřejnou debatu zklidňovat a kultivovat. „Místo toho přebírají styl anonymních trollů na sociálních sítích. Jsem ale přesvědčený, že tak jako Andrej Babiš nenašel dostatečnou odezvu pro kampaň ve stylu strašení a negace v prezidentské volbě, nebude sprostota a neurvalost „bodovat“ u většiny naší společnosti ani v budoucnu.“

Šířit vztek a nenávist se mu může vyplatit

Podle senátora Pavla Fischera je pravděpodobné, že Andrej Babiš moc dobře ví, co dělá a proč volí styl, který společnost ještě víc rozdělí. „Jeho projevy působí možná nahodile a nesouvisle, ale nesmíme zapomenout, že je to obchodník, který své vystupování opírá o průzkumy. Zřejmě má dobře spočítané, že šířit vztek a rozdělovat společnost mu může být ku prospěchu,“ uvedl pro náš web.

Fischer vidí v Babišově jednání nebezpečí pro celou zemi. Stejně, jako je Fico nebezpečím pro Slovensko. „Z dosavadního průběhu slovenské volební kampaně mám dojem, že jeho politický program je veden snahou o pomstu všem, kdo mu v minulosti zkřížili cestu. Jenže snaha o osobní pomstu nemůže být program pro politickou stranu, nebo dokonce pro celou zemi. Andrej Babiš ve svých vystoupeních ve Sněmovně bohužel také sklouzl k vyhrocené rétorice, takže už nejde o věc, nejde o argumenty nebo o politický program, ale jde o pokřikování s cílem lidi rozeštvat a rozdělit. A to by mohlo být pro občany České republiky nebezpečné.“ Tím spíš, že do voleb zbývají ještě dva roky. Do té doby se můžeme jako společnost dramaticky rozštěpit.

Fialova vláda mu nahrává

Nenávist je toxická, to si dobře uvědomuje i Babiš. Nalhávat si tedy, že se s ním „svezou“ jen jeho voliči nebo snad tzv. lůza, by bylo zcestné. Dá se předpokládat, že zasáhne lidi napříč sociálními skupinami, vzděláním atd. Někde více, jinde méně.Vláda Petra Fialy mu v mnoha směrech situaci značně zjednodušuje – tzv. úsporný balíček Zbyňka Stanjury, sociální politika Mariána Jurečky, poškozování právního státu Pavlem Blažkem – to všechno jsou věci, které působí jako voda na mlýn Babišovy populistické kampaně,“ uvedl pro Čtidoma.cz pirátský europoslanec Mikuláš Peksa.

Europoslanec a místopředseda KDU-ČSL Tomáš Zdechovský poukazuje na skutečnost, že Babiš jedná tak, jak mu „velí“ průzkumy. „Viděli jsme to v prezidentské kampani, kdy se vydal cestou „účel světí prostředky“. Takže ano, pokud Fico uspěje, Babiš se s ním klidně spojí a klidně převezme jeho know-how, jak vyhrát volby.“

Zdechovský upozornil ještě na jednu věc: „Opravdu nezávidím europoslancům za ANO, kteří jsou v liberální frakci, co budou dělat. Už tak dvě nejschopnější europoslankyně končí a neviditelná Klára Dostálová, jež na ministerstvu pro místní rozvoj udělala víc škody než užitku, to nevytrhne. Nemá ponětí ani o fungování základních evropských institucí,“ doplnil pro Čtidoma.cz.

Zdroje: redakce, median.eu, citovaní politici

KAM DÁL: Putine, končíme válku, ozývá se i z Ruska. Generál Šedivý rozebírá možnosti.