Rajchl není první extremista, Konvička chtěl koncentráky pro muslimy. Dnes po něm neštěkne pes

Konvička je potomkem českého otce a řecké matky – uprchlice z prokomunistické skupiny ELAS v době řecké občanské války
Zobrazit fotogalerii (2)
  |   zajímavost

Svými výroky šel často až za hranu. Vytvářel kolem sebe skupinu extremistů, ze kterých šel strach. Byl jedním z největších kritiků islámu v České republice. Po rozbouřené negativní vlně ve společnosti se po něm slehla zem. Kde a jak skončil Martin Konvička?

Být na tribuně a mluvit k rozbouřenému davu. To si Martin Konvička nejčastěji vyzkoušel v roce 2014 a hlavně 2015. Tehdy se stal exponovanou osobou, která se stala nejkřiklavějším kritikem islámu v České republice. Je zakladatelem facebookové komunity Islám v České republice nechceme, která měla v roce 2016 až 163 tisíc „fanoušků”. Komunita byla Facebookem zablokována.

Jedna z dalších politicko-aktivistických skupin, kde byl Martin Konvička činný, nesla jméno Blok proti islámu. Stal se jeho předsedou. Cílem bylo spojit pod jedno křídlo všechny politické subjekty, jež si vytvářejí program na boji proti islámu.

Spolupráce se Stranou svobodných občanů a SPD Tomia Okamury nakonec nevyšla. Kromě distribuce placky s přeškrtnutou siluetou islámských staveb jim to na politické scéně neklapalo. Voliče schopně ukradl Tomio Okamura.

Extrémní výroky

Martin Konvička je velmi zvláštní osoba ještě z jiného důvodu, než jsou aktivity proti islámu. On sám je totiž předním odborníkem na motýly. Za svoji kariéru pracoval pod záštitou několika univerzit a dokonce akademií věd.

Jedním z jeho zájmů je také ekologie a sám se osobně účastnil protestů proti kácení. Studovat motýly je na první pohled čistě romantická záliba. Vědec Konvička má však svoji odvrácenou tvář, kterou jsme mohli vidět hned v několika mediálních a veřejných vystoupeních. Islám totiž nejsou motýli a tyto dva světy evidentně jeden z největších extremistů posledních let důsledně odděluje.

  • Zastává například názor, že by islám měl být postaven mimo zákon stejně jako nacismus. Tento islamofob, který manipuloval davem a na sociálních sítích přispíval k šíření agrese a strachu, šel ve svých výrocích až za hranu slušného chování. Díky němu je však hranice přípustného jednání v České republice zásadně posunuta.
  • Jeho výroky ho také přivedly do střetu se zákonem. Příznivce islámu či jejich obránce by klidně zbavil občanských práv: „I za cenu překopání zákonů, zavření hranic, militarizace společnosti a ano, klidně i zbavování občanských práv těch 12–16 procent populace, která s islámem sympatizuje.“
  • Přímá výhrůžka muslimům šla ještě dál: „A jako vítězové voleb vás, milí muslimové, nameleme do masokostní moučky.“
  • Facebookové prohlášení z „pera“ Martina Konvičky jsou vůbec přehlídkou nechutného rasismu, který neměl hranic: „Kdyby došlo k nejhoršímu, koncentráky pro muslimy naštěstí budou, ne bohužel.“

Maličký český Mussolini

Není tak překvapením, že v roce 2015 po několika radikálních názorech přišel střet s policií. Ta ho 18. listopadu obvinila z podněcování nenávisti vůči muslimům. Hlavním důvodem byly právě jeho výroky na sociálních sítích, tentokrát v uzavřených skupinách. Sám Konvička vše označil za spiknutí a snahu vymazat ho z politické mapy.

Přesto se však muž, jenž mnohdy na tribuně vzbuzoval dojem, že se rodí maličký český Mussolini, neuspěl. Na Táborsku byl předposlední v senátních volbách. V roce 2016 na sebe ještě upozornil hodně podivnou akcí, kdy na Staroměstské náměstí dorazil – společně s dalšími příznivci – na velbloudu, následován vojenským terénním vozem, to vše za zvuku zbraní kategorie D.

Naučil Čechy nenávidět

Byť se následně pokoušel vstoupit do politického kolbiště s novou stranou, úspěch mu byl naštěstí upřen. V senátních volbách v roce 2018 kandidoval v Ostravě za hnutí NEZÁVISLÍ a skončil na osmém místě. Dnes je Martin Konvička stále pedagogem na Jihočeské univerzitě. Jeho výzkumné zařazení je Ekologie a ochrana motýlů. Milovník tohoto hmyzu, fanatický xenofob a rasista naučil Čechy v té nejvyhrocenější době nenávidět muslimy a rozšířil strach z islamismu v Evropě. Naštěstí už je mimo politickou hru. Jsou tu teď větší šíbři. Uvidíme, co dokáže Jindřich Rajchl z Václaváku.

Zdroje: Česká televize, hn.cz, Jihočeská univerzita, Lidové noviny

KAM DÁL: USA se válkou na Ukrajině učí. Jejich střet s Čínou může svět uvrhnout do jaderné katastrofy, říká generál Šedivý.