Mír na Ukrajině není možný, říká generál Šedivý. Evropu čekají změny, dotknou se i Čechů

Rusové vraždí civilisty, ženy i děti
Zobrazit fotogalerii (3)
  |   analýza

Válka na Ukrajině se může táhnout ještě roky, stále víc má aspekty opotřebovávacího konfliktu, tipovat vítěze by bylo spíš věštěním z křišťálové koule. Vladimir Putin se snaží Západ otrávit do té míry, že přestane napadenému státu dodávat pomoc nebo ji značně omezí. Ruskému diktátorovi už se to daří, další podpora ze strany USA je v nedohlednu, váhají i další státy. 

Válku na Ukrajině bylo možné předjímat a možná jí i předejít. Západ ale v mnoha ohledech trestuhodně selhal. „Nezvládli jsme nárůst krize na východní Ukrajině ani dohody z Minsku, především tzv. Minsk II. A nezvládli jsme ani krizi před samotnou ruskou agresí přesto, že bylo jasné, že k útoku dojde. Nakonec, i prezident USA Biden před Putinovými úmysly vtrhnout na Ukrajinu několikrát varoval,“ řekl pro Čtidoma.cz bývalý náčelník Generálního štábu Armády České republiky generál Jiří Šedivý.

Mírová jednání bez šancí na úspěch

Rusové dnes o míru jednat odmítají, pokud byli před pár měsíci v defenzivě, situace na frontě se v poslední době obrátila v jejich prospěch. Ukrajinský prezident zatím poslední mírový plán předložil na Světovém ekonomickém fóru v Davosu.

Volodymyr Zelenskyj v něm požadoval stažení okupačních vojsk, obnovení ukrajinských hranic z doby před invazí v únoru 2022 a to, aby Rusko čelilo soudům za válečné zločiny. Hlava napadeného státu však odmítá, aby se Moskva jednání účastnila. Kreml to považuje za absurdní. „Bez naší účasti jsou jakékoli podobné diskuse bez vyhlídek na úspěch,“ vzkázal Putinův mluvčí Dmitrij Peskov. 

Evropa se musí připravit

Podle generála Šedivého by si sice Západ mír přál, ale momentálně zřejmě není možný. „Ukrajina těžko stáhne svůj legitimní požadavek, aby se ze země stáhla všechna ruská vojska, stejně jako bude požadovat svá území včetně Krymu. To ale nejde ruku v ruce s Putinovou představou o finálním uspořádání Ukrajiny po tzv. speciální operaci.“

Západ se spíš musí připravit na změny, které kvůli dění v USA a neochotě poskytnout další pomoc „odnese“ hlavně Evropa. „USA jsou pod tlakem, mají vlastní problémy a ani jejich pokladna není bezedná. Evropa musí být připravena převzít větší díl odpovědnosti za válku na Ukrajině. A vlastně tím i za svoji bezpečnost,“ má jasno generál Šedivý.

Rekonstrukce Ukrajiny z peněz EU

Problém však podle odborníka je, že Evropa není schopna nahradit podíl pomoci USA. „Přesto, že se tento záměr deklaruje už několik let, praxe je bohužel jiná.“ Jsme svým způsobem zpět u liknavosti, se kterou starý kontinent ke konfliktu u jeho hranic přistupuje.

Je tu navíc ještě jedna věc, kterou Evropa zřejmě zásadně ucítí. Ať už bude konec války jakýkoli, bude znamenat velké zatížení nejenom Ukrajiny, ale i států Evropské unie. „Dá se předpokládat, že bude tlak na to, aby rekonstrukci Ukrajiny z velké části platila EU. A je evidentní, že rozhodně nepůjde o malé částky.“ Logicky s tím musí počítat i Česká republika, coby člen EU se svému podílu jen těžko vyhne.

Zdroj: autorský článek

KAM DÁL: 6 nejchladnějších míst na planetě: Tady by vám mrazem upadly uši!