Vše, co na Nově nesnášíte: Padá Hůlka, něco si přej, křičela Bohdalka

Pavel Trávníček v obležení krásných žen
Zobrazit fotogalerii (13)
  |   zajímavost

Zlaté devadesátky, nebo příšerné retro? Pořadu Zlatá mříž, který se natáčel v litoměřickém Domě kultury, tehdy neunikla žádná hvězda, která patřila na obrazovky televize Nova. Každý díl se tehdy věnoval jednomu tematickému okruhu, na který se vyprávěly vtipy – nechyběly blondýny, policajti nebo erotika.

Pořad Zlatá mříž byl zábavná estráda, která zahrnovala hudební vystoupení, vtipné scénky i anekdoty diváků, z nichž jeden byl na konci vylosován a získal finanční odměnu. Natáčel se přímo před diváky v Litoměřicích a účastnily se jej ty největší hvězdy tehdejšího showbyznysu – nechyběli Petr Novotný, Kateřina Brožová, Daniela Šinkorová, Roman Šmucler, Jana Švandová, Dalibor Gondík, Adéla Gondíková, Vítězslav Vávra, Tomáš Savka, Miloslav Švandrlík, Pavel Landovský, Lubomír Lipský st., Martin Zounar a mnoho dalších. Pořad se vysílal v letech 1998–2006.

Laciné vtipy a hudební čísla na playback

„Bylo to levné a lidi to žrali,“ píše jeden recenzent na ČSFD. A má pravdu. Jednoduchý koncept, který pravděpodobně nestál moc peněz, si své diváky získal takřka okamžitě. Pořad byl v podstatě esencí příšerného a stokrát řečeného humoru, který byl proložen skladbami zpívanými na playback a (možná zaplaceného) komparzu v publiku, který se plácal do kolen, jak perfektní pořad to je. 

Skalní diváci si možná ještě vzpomenou také na pořad GO-GO šou, který se na obrazovkách objevil o rok později, a dokonce se jeden čas se Zlatou mříží v sobotu večer na obrazovkách střídal. Už podle názvu znalí ví, že tenhle čas patřil sourozencm Gondíkovým, kteří jsou populární už více než 20 let – a to dodnes, ačkoliv zábavné pořady už přenechali jiným.

Politiku hledejte jinde

Právě u Gondíkových byla pravidelným hostem Renata „Kajdžas“ Angelov, kterou si budou pamatovat nejen posluchači rádia Evropa 2, kde uváděla počasí, ale také fanoušci show Tenkrát na výchově nebo Big Brother, kde se navzdory své zjevné neoblíbenosti dostala poměrně daleko. Poté si vzala vítěze reality show Vyvolení Tonyho Jalovce, manželství ale nevydrželo. 

Přes svůj název má pořad Zlatá mříž jen málo společného s vtipy z kategorie „O zlatou mříž ministerstva vnitra“ – politickými anekdotami, které byly odrazem tehdejší doby. Ačkoliv ve Zlaté mříži Bohdalka křičela, že když padá Hůlka jako hvězda, měl by si táta něco přát, vtipy z kategorie O zlatou mříž ministerstva vnitra šly přeci jen trochu víc pod povrch: „Jde prezident Husák s předsedou vlády Štrougalem po Praze. Najednou se soudruh prezident zastaví před výlohou jednoho krámu a spustí. No podívej se Štrougale, proč si lidi stěžujou na drahotu. Tady vidím sukně 20 Kčs, kalhoty 30 Kčs. Štrougal ho šťouchne do boku loktem a říká. Neblbni Gusto stojíme před čistírnou.“

Zdroj: TV Nova, ČSFD, refresher.cz, ctidoma.cz

KAM DÁL: Chyby v legendárních českých filmech: Klasiku sice neznechutí, ale bijí do očí.