Seriál Chalupáři je plný chyb, jedna epizoda je extrém. Bočanovou natáčení málem stálo zdraví

František Filipovský a Jiří Sovák v seriálu Chalupáři
Zobrazit fotogalerii (3)
  |   zajímavost

Brzy to bude už 50 let, co se na televizních obrazovkách objevil seriál Chalupáři. Jeho natáčení však provázelo několik komplikací. Třeba režisérovi Františku Filipovi se do toho vůbec nechtělo. Po seriálech, jako byl F. L. Věk nebo Sňatky z rozumu, vnímal Chalupáře jako drobné spotřební zboží. Zmýlil se a vznikla legenda.

Jedenáctidílný seriál Chalupáři se natáčel v polovině 70. let v malé vesničce u Příbrami jménem Višňová. A aby scenáristé Václav Pavel Borovička a František Vlček prokázali dostatečnou kreativitu, přejmenovali vesnici na Třešňovou. Mimochodem, náklady na tenhle brilantní nápad přesáhly 12 milionů Kčs. Mnoho milionů stál i filmový remaster v roce 2021.

Možná vůbec nejmladší pamětnicí seriálu je populární herečka Mahulena Bočanová. V době natáčení nechodila ani do základní školy a jednalo se o její první hereckou zkušenost před kamerou. Byla velmi živé dítě, o čemž svědčí i to, že si během natáčení zvládla rozbít hlavu a také spadla Čestmíru Řandovi pod auto v závěrečné epizodě Svatba.

Živelná herečka chtěla být první

„Pan Řanda přijížděl mercedesem na svatbu a my děti jsme se k němu měly seběhnout. Jenže kvůli tomu, jak jsem byla odmalička soutěživá, jsem všechny i přes nesouhlas pana režiséra předběhla. V té rychlosti mi ale uklouzla noha po štěrku a zajela jsem rovnou pod přijíždějící auto. Plakala jsem, ale nic se mi naštěstí nestalo. Pana Řandu však museli odvézt do nemocnice. Udělalo se mu totiž z toho šíleného leknutí zle,“ vzpomínala po letech Mahulena Bočanová. 

Vloudily se chybičky

  • V první epizodě s názvem Chudák dědeček zaznělo, že když se Krbcovi odstěhují ze stávajícího bytu do panelového domu, nebudou se muset tahat s uhlím. V bytě se ale kamna nenacházejí, ani radiátory nejsou nikde vidět.
  • Ani nesprávné vážení kapra bystrým divákům ve druhé epizodě neuniklo! Ten stál 28,60 Kčs, kilo kapra bylo za 15 Kčs, vážil tedy téměř dvě kila. Váha váží ale jen do kila, pak by se musela vyvažovat protizávažím. To prodavač nepoužil. 
  • Huml a Císař si v epizodě šesté s názvem Smírčí soudce vykají, přitom už si dříve tykali.
  • V sedmé epizodě s názvem Romeo z autobusu je chyb prý vůbec nejvíce. Například Tonda spadne během potyčky do vany s prádlem a je celý mokrý. V dalším záběru, když hledá Aničku v podání Gabriely Vránové, je ale už suchý. A malá zajímavost na závěr - Vladimír Menšík, který v epizodě řídil autobus, ho ve skutečnosti neřídil, protože to prý neuměl. V jeden moment se ale objeví jak před autobusem, tak jako šofér za volantem. Úžasné kouzlo!

Zdroj: redakce, denik.cz, Česká televize, ČSFD

KAM DÁL: Smrt za tři a půl milionu korun: Herec Jan Tříska přiletěl zemřít do vlasti, zabila ho tradice.