Dovolená v Polsku překvapí: Země nabízí bohatou kulturu, široké pláže i rybí speciality

Zhruba 250 kilometrů jižně od pobřeží Baltského moře leží Varšava, dnes moderní metropole
Zobrazit fotogalerii (4)
 

Přemýšlíte, kam v létě vyrazit na dovolenou? Co zkusit Polsko? A proč vlastně čekat až do prázdnin? Pravdou je, že Češi zde moře příliš nevyhledávají. Možná je to o tom, že zkrátka „jedu na dovolenou k moři do Polska“ nezní tak lákavě, jako když zmíním Chorvatsko, Řecko nebo třeba Kypr. Ale každopádně je to velká chyba. Polsko má totiž rozhodně co nabídnout nejen místním, ale i turistům z celého světa.

Baltské moře se vyznačuje nižší teplotou, než na jakou jsou Češi zvyklí z dovolených na Jadranu. Teplota vody v sezoně je zde jen okolo 20 stupňů. I proto je hlavní sezona v Polsku omezena jen na pár týdnů v červenci a v srpnu. Teplota vzduchu se v tomto období pohybuje okolo pětadvaceti stupňů, málokdy pak vyšplhá k tropické třicítce.

Krásné dlouhé pláže a pohádková atmosféra

Ale není důvod sem mířit pouze v létě. Hlavním lákadlem Baltského moře jsou dlouhé písčité pláže, které nejsou obležené tisíci lehátky a slunečníky. Je to dáno právě tím, že většina turistů z celého světa tyto pláže ještě ani neobjevila, byť jsou lemovány krásnými borovicovými lesy, jež dotváří téměř pohádkovou atmosféru. A pokud se od pláže vzdálíme a vydáme se více do hlubin těchto lesů, překvapí nás ještě spousta gotických staveb, postavených převážně z cihel.

Do Polska se od nás dostanete nejpohodlněji vlastním autem. Baltské moře je vzdáleno od 400 do 600 km od našich hranic, takže cesta není ani příliš časově náročná. A pokud jste slyšeli, že polské silnice nestojí za nic a jsou samá díra, věřte, že na mnoha místech už tomu tak rozhodně není. Kvalitní jsou především jejich dálnice, které připomínají dokonce ty německé.

Jedním z kulturních center Polska je i Krakov. O Velikonocích a Vánocích tu celé město zahalí nejrůznější dekorace, v květnu můžete navštívit festival filmové hudby.

Autoatlas či navigace jako dobrý pomocník

Cestování po Polsku je i poměrně levné, protože tamní rychlostní silnice a dálnice (až na výjimky) nejsou placené. Jen pozor, je tu jedno malé upozornění. Polsko mnohdy nemá obchvaty velkých měst, proto je dobré mít s sebou kvalitní autoatlas, jenž pomůže dovést vás do cíle.

Pokud byste si ale přece jen netroufli takovouto trasu odřídit, dostanete se do Polska z Čech i autobusem nebo vlakem. Je ale důležité dát pak pozor na přestupy, abyste se dostali tam, kam potřebujete.

Polsko je silně katolickou zemí, proto počítejte s všudypřítomnými náboženskými talismany. Na druhou stranu, tyto předměty provází naše cesty asi všude, ať jsme jakéhokoli vyznání. A přehršel těchto předmětů vyvažuje velké množství spoře oděných dam, postávajících okolo silnic.

Legendární polská tržiště nezklamou

Pokud se na chvilku odtrhnete od krásných pláží lemovaných ještě krásnějšími lesy, doporučujeme návštěvu jakéhokoli města. Na místních tržištích a v místních obchodech snadno seženete stejný sortiment potravin jako doma.

A co se tržišť týče, tady nezažijete ten pocit jako u Jadranu, že z vás chtějí obchodníci sedřít i kůži. Ceny jsou velice podobné těm našim, možná i o malinko nižší. Stejné je to pak s cenou benzínu, který v Polsku natankujete přibližně za 27 korun za litr.

Nezapomenutelné rybí restaurace

Přepadne-li vás hlad, je nejlepší volbou návštěva rybí restaurace, která se nachází snad v každém přímořském městě. Tady teprve pochopíte, na kolik způsobů se dá upravit losos, kolik ryb se dá konzumovat a jaké chutě jdou vůbec s rybím masem kombinovat. Polská kuchyně u nás nemá bůhvíjaké jméno, na rozdíl třeba od té italské, ale rozhodně je to škoda, zejména právě kvůli nepřebernému množství rybích pokrmů.

Jestli vás tedy letošní dovolená ještě čeká a nevíte, kde si ji náležitě užít, rozhodně nad návštěvou Polska minimálně popřemýšlejte. Tato země vám sice nenabídne celodenní "ráchání" ve vodě, ale zato nespočet zážitků, které zkrátka při tropických teplotách zažít nemůžete. Určitě si v Polsku vyberete, ať už se rozhodnete pro aktivní trávení dovolené a vyrazíte na zdejší úžasné cyklostezky (které jsou mimochodem díky celému rozložení Polska z 98 % rovinaté a velmi často i schované pod korunami borovic, takže jsou hojně využívány i rodinami s dětmi), nebo se budete pohybovat pouze okolo pobřeží a rozhodnete se pro odpočinek.