Když Václav IV. zatoužil po luxusu. Hrad Točník přiblíží historii a pobaví večerníčkovými medvědy

Točník Hrad Točník patří mezi nejoblíbenější a nejčastější cíle turistů v berounském regionu
Zobrazit fotogalerii (3)
 

Tam, kde cesta končí a zároveň se stáčí zpět, je místo skalního hřebene, kde kdysi stál malý lovecký hrádek. Právě na tomto místě si Václav IV. nechal po vyhoření blízkého Žebráku vystavět sídelní hrad Točník. Jde o místo, které láká nejen svou historií, ale i romantickými procházkami. Cestou nahoru na vás čeká i úchvatný pohled do třešňového sadu. Takže pokud už přemýšlíte o víkendovém výletu, máte jasno.

V okrese Beroun nedaleko města Žebrák můžete navštívit zříceninu hradu Točník. Hrad je kulturní památkou a společně s hradem Žebrák patří k národním kulturním památkám České republiky. A je opravdu na co koukat.

Honosnější hrad jako "náhrada" o pár metrů vedle

První zmínky sahají až do roku 1395, kdy došlo k požáru na hradu Žebrák. Díky této události nechal český a římský král Václav IV. vybudovat o 500 metrů dále mnohem honosnější hrad Točník, jenž byl vystavěn v letech 1398–1401. V době husitské revoluce Václav IV. často utíkal z Prahy a uchyloval se právě na své hrady na Křivoklátsku. Po králově smrti připadl hrad jeho bratrovi Zikmundovi, který se však v českých zemích příliš nezdržoval. Točník byl během své historie i v držení několika panovníků, přes Jiřího z Poděbrad, Jana Jagelonského až k Janu z Lobkovic. V době třicetileté války se stal také útočištěm pro okolní lid, proto mj. došlo k jeho poničení. Následně již hrad nikdy nebyl osídlen.

Od roku 1875 patřil Točník Colloredo-Mansfeldům, po nich na velmi krátkou dobu spadal do rukou Klubu československých turistů. Po roce 1953 přebírá veškerou zodpovědnost stát. Od 1. ledna roku 2013 spravuje oba hrady, Točník i Žebrák, Národní památkový ústav a územní památková správa v Praze.

Zajímavé stavební prvky i známí medvědi

Přestože byl hrad vystavěn už v roce 1398, najdeme zde zajímavé stavební prvky připomínající současnost. K vidění je tu např. první ústřední topení či stylově řešené krby. Ty už tehdy dokázaly vytopit celý hrad, což jistě nebylo až tak běžné. Fungovalo to tak, že vnitřky zdí ukrývaly průduchy, jimiž proudil vzduch z krbů, a tím se vyhříval prakticky celý hrad.

Pod hradem Točník se návštěvám těší i medvědi Agáta a Martin, kteří se narodili v Žatci. Pan Chaloupka, se kterým po svém narození žili, s nimi natočil také večerníček pro děti „Méďové na cestách“. Od listopadu 2013 bydlí ve svém novém medvědíně pod hradem.

Co vás na Točníku čeká?

I hrad Točník už se po opatřeních souvisejících s pandemií koronaviru otevřel, konkrétně 11. května. Přímo pod Točníkem si na své přijdou milovníci geologie. V místním jezírku, které dříve sloužilo jako cisterna, je odkryto rozhraní mezi usazeninami z období starohor.

Pokud máte pejska, také sem si ho můžete vzít s sebou, má totiž přístup všude kromě kaple. Vaše děti si po náročném výletě zlepší náladu v malém místním pískovišti přímo v areálu hradu nebo s nimi ještě můžete projít naučnou medvědí stezku či si prohlédnete další zvířata, kterých je zde dostatek. Zejména prase Čučo je hitem.

Zbiroh, Krakovec i krásný zámecký kopec

Z hradu Točník můžete po všech barvách turistických značek vyrazit na další výlety. Po červené se dostanete do 11 km vzdáleného Zbirohu, dalším tipem na výlet je i hrad Krakovec. Velký okruh po zelené vás zase povede asi 26 km po hřebenech či si jen můžete zkrátit chvíli pětikilometrovou procházkou po místním zámeckém kopci.

KAM DÁL: Konečně můžeme s dětmi do ZOO. Výběr je pestrý, máme i speciální na chov papoušků a krokodýlů.


Životní styl

Hobby