Navýšení rodičovského příspěvku se vás možná netýká. I minutu před půlnocí máte smůlu

Maminky vždy doufaly, že stát bude myslet i na ně
Zobrazit fotogalerii (4)
  |   zajímavost

Dlouho očekávaná změna rodičovského příspěvku je konečně tu – poslanci schválili navýšení o 50 tisíc korun na dítě od roku 2024. Celková částka příspěvku bude 350 tisíc korun na jedno dítě, maximální doba čerpání se naopak zkrátí na tři roky. Každý rodič ale změnu nekvituje. Zejména ti, kterých se vůbec netýká. A to můžete být i vy.

Nejenže jsou naštvané maminky, které už doma nějakou tu ratolest mají a zvýšení rodičovského příspěvku se jich netýká. Za uvedené změny jsou rády jen ty dámy, které jsou momentálně v očekávání s termínem v roce 2024. A pokud některou kontrakce překvapí na Silvestra a bude rodit pár minut před skvostným ohňostrojem, je chudší o 50 tisíc. Je tohle vážně fér? Většina maminek na sociálních sítích si to nemyslí a zakládají bouřlivé diskuze, kde upozorňují na to, že je to vůči nim nefér.

Rodičům se snažíme pomáhat, říká Jurečka

„Záleží nám na tom, abychom rodiče podporovali v maximální možné míře. Kromě navýšení rodičovského příspěvku o částku, která opravdu není nízká, se snažíme rodičům umožnit i co největší flexibilitu v tom, jak rychle budou rodičovský příspěvek čerpat, kdy se chtějí vracet do práce nebo jak chtějí kombinovat částečné úvazky. S tím samozřejmě souvisí postupné navyšování kapacit dětských skupin, které financujeme zejména z Národního plánu obnovy, a také podpora zkrácených úvazků. Stát má rodičům dávat možnosti volby a co nejméně překážet,“ uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka. 

Velkou pomocí pro rodiče bude také zjednodušená administrativa prostřednictvím portálu JENDA. S ním se rodiče mohli poprvé seznámit, když někteří z nich žádali o jednorázový příspěvek 5 tisíc na dítě. „Digitalizace zůstává klíčovým prvkem naší snahy o zjednodušení administrativy a zlepšení služeb pro klienty. Ve státní správě jsme v tom nyní lídrem a chceme jít stále dál. Navrhovaná opatření umožní efektivní přenos informací mezi institucemi a zrychlí procesy spojené s poskytováním sociálních dávek,“ dodal Jurečka.

Jak požádat

Nově budou ženy žádat o 350 tisíc korun, v případě vícerčat o 525 tisíc. Doba čerpání se zkrátí na tři roky. Bude se týkat těch rodiček, kterým se narodí dítě od 1. 1. 2024 a dále. Pokud tak některá stihne svého potomka přivést na svět ještě před půlnocí, a to byť jednu minutu, bude mít smůlu. Zažádat může matka nebo otec, kterým se narodí dítě, a to včetně adoptivních rodičů. Zpravidla začnete rodičovský příspěvek čerpat po dočerpání peněžité pomoci v mateřství. Pokud ale rodič na mateřskou nárok nemá, čerpá rovnou rodičovský příspěvek. Typicky se takové omezení týká (za splnění dalších podmínek) podnikatelek, studentek nebo nezaměstnaných matek.

Snad nebude mít lékařský personál plné porodní sály čokolád, dobrých lahví vína a proseb, zda by přeci jen o pár minut nepřivřeli oko. První miminko roku 2024 může být ale jen jedno – a tak uvidíme, kolik takových adeptů budeme příští rok mít. Přeci jen, 50 tisíc není malá částka. A to se stále ještě diskutuje o možnosti, že zvýšení bude na 400 tisíc. Vyšší částka by měla rodinám pomoci při aktuální vlně zdražování.

Náhradní výživné

Rodiče samoživitelé uvítají také prodloužení doby pro náhradní výživné. Jde o státní pomoc pro samoživitele, kteří nejsou schopni momentálně vymáhat soudem stanovené výživné. Doba se prodlouží z dosavadních dvou let na čtyři roky.

Zdroj: redakce, MPSV, e15.cz

KAM DÁL: Zadlužený manžel: Kdy se vás to netýká, a kdy budete naopak platit jako mourovatí.