Nejslavnější mumie světa: Ötzi nemohl být Ital, protože se živil prací. Ale ani Rakušan, měl totiž mozek

V době nálezu vážila Ötziho mumie 13,75 kg. Jeho tělo, oblečení a nalezená výbava byly intenzivně zkoumány hned po objevu na univerzitě v Innsbrucku
Zobrazit fotogalerii (3)
  |   zajímavost

Z běžné procházky německých manželů se stala archeologická senzace století. 19. září roku 1991 totiž v Alpách poblíž rakousko-italských hranic objevili ostatky člověka. Nejdříve si pochopitelně mysleli, že jde o mrtvého horolezce. Pravda však byla mnohem senzačnější. Tento „horolezec” zde ležel neuvěřitelných 5 300 let.

Nejslavnější mumie současnosti získala jméno Ötzi podle názvu blízkého údolí, kde byla nalezena. O archeologickou senzaci se jedná hned z několika důvodů. První je bezesporu stáří. Ötzi totiž pochází z pozdní doby kamenné. Tím nejdůležitějším je však stav, ve kterém na své objevitele čekal. Skvěle zachovaná mumie je tak ideálním objektem pro studování světa, který je vzdálený tisíce let.

Hádka mezi Italy a Rakušany

Než se však vědci mohli pustit do poctivého výzkumu, musela se vyřešit otázka, komu vlastně tento muž patří. Rakousko tak vedlo s Itálií dlouholetý spor, který vedl až k měření hranic. Italové zvítězili o pouhých 92,56 metrů. Konflikt však do jisté míry pokračuje v podstatě dodnes.

V rámci výměny názorů padaly i velmi podpásové argumenty. Rakušané tvrdí, že nemohl být Ital, protože u něj našli pracovní nástroje, z čehož vyplývá, že se živil prací. Italové vzápětí odpověděli podobně laděnou urážkou. Nemohl být Rakušan, protože měl mozek.

Ve své době šlo o tak obrovskou mediální událost, že byla Ötziho popularita srovnatelná s hollywoodskou hvězdou. Tomu to však bylo zcela pochopitelně úplně jedno. Kdo však doopravdy byl tento člověk z pozdní doby kamenné?

Odhalená tajemství

První informace, která z vyplynula z výzkumu, byl způsob smrti. Ötzi zemřel následkem zranění šípem, jehož hrot byl nalezen pod lopatkou. Největší otázkou však zůstává, proč byl pohřben právě v těchto místech. Je velmi nepravděpodobné, že zemřel tam, kde byl nalezen. Původně se tedy pracovalo s verzí, že může být pastevec. Později se však začalo operovat s teorií, že mohlo jít o významnou osobnost, jakými v té době byli náčelníci či šamani.

Podobná úvaha vzniká na základě faktu, že byl pohřben s velkým množství svých předmětů. Konkrétně šlo o vzácnou měděnou sekeru, luk a šípy. Z bádání také vyplývá, že muž byl ve věku kolem 45 let, měřil kolem 160 centimetrů a vážil 50 kg.  

Zajímavé zjištění souvisí i s oblečením, které měl na sobě – kožené návleky, legíny, kožený plášť, čepice z medvědí kůže a boty vycpané trávou, aby se zahřál. Moderní technologie však odhalily mnohem více zajímavostí.

Víme, jak vypadal

Nejmodernější vědecké techniky pomáhají vytvořit komplexní obrázek tohoto nejslavnějšího člověka z pozdní doby kamenné. Většinou se čerpá z informací z jeho genů. Ví se tedy, že měl hnědé oči, jaká měl v životě zranění. Dokonce je z výzkumu patrné, že jedl hodně masa a měl obroušené zuby.

Známá je tedy přibližná podoba Ötziho. Jediná nezodpovězená otázka stále zůstává. Odkud Ötzi vlastně byl? Stále není jasné, jestli pocházel z Evropy či Blízkého východu. Od roku 1998 je tato archeologická celebrita v muzeu v italském Bolzanu. Tam Ötzi leží ve speciálním chladicím boxu, kde je udržována stálá teplota a vlhkost. Lidé se na něj mohou podívat okénkem.

Objev německého manželského páru nebyl zadarmo. Dlouholetý spor o odměnu nakonec vyhráli a získali v přepočtu 4,5 milionu korun.

Zdroje: redakce, phys.org, nih.gov, archeology.com

KAM DÁL: Wow, opravdu je to stejná osoba? Královna plastik Donatella Versace vypadala před operacemi skvěle.