Nenalezené české poklady. Štěchovická záhada či Napoleonovo zlato

V České republice je hned několik pokladů, které stále čekají na svého nálezce
Zobrazit fotogalerii (4)
06.02.2020 - 07:00  

Poklady jsme fascinováni již od dětských let, kdy se o nich hovoří snad v každé pohádce. Můžete být nadšenci s profesionální výbavou, amatéři či milovníci legend a pověstí, ale  zmínka o nenalezeném pokladu vzbudí pozornost úplně každého. Co když to budete právě vy, kdo na procházce lesem narazí na dlouho ukryté tajemství? 

Mohou to být umělecké předměty, vzácné drahé kamení, archeologické unikáty, zlato v jakékoli podobě, ale klidně také jenom unikátní listiny, které už nikdy neměly zahlédnout světlo světa. Pod pojmem poklad si lze představit v podstatě cokoli, co jen maličko naznačuje trošku toho zapomenutého bohatství. 

Na našem území je hned několik míst, která nedají badatelům spát. Někteří v honbě za pokladem vynaložili velké finanční prostředky a své posedlosti obětovali celý svůj život. O jaké záhadné a zatím nenalezené poklady jde? 

Štěchovický poklad 

Ten, kdo se někdy zatoulal v lesích kolem Štěchovic, jistě se zasnil, zda právě on nebude ten šťastlivec, který zakopne o tajný poklop, kam nacisté schovali všechen nakradený majetek po Evropě.

Údajně měl obsahovat zlato, umělecká díla, ale také spisy, které usvědčovaly některé lidi ze spolupráce s nacisty. Stejně tak hesla k účtům ve švýcarských bankách, kam nacisté ukrývali nakradené židovské finance. Čím déle je tento domnělý poklad nenalezen, tím větší mystérium kolem něj vzniká. 

Spekuluje se, že zde byly schované plány k ničivým zbraním, ale zároveň existuje možnost, že veškerý poklad, který nacisté plánovali postupně přemístit do Jižní Ameriky, sebrali při velmi rychlé akci vojáci USA. Nejznámějšími badateli, kteří Štěchovickému pokladu opravdu věnovali velkou část svého života, jsou Němec Helmut Gaensel a Čech Josef Mužík. Jejich snaha však kýžený výsledek nepřinesla. 

Napoleonovo zlato

Majestátní kopec, na jehož vrchu leží hrad Hazmburk, je sám o sobě velmi cenným pokladem. Pochází totiž z přelomu 13. a 14. století. S jeho existencí je spojeno mnoho tajemství a záhad. Jedna se však váže k reálné historické události, která badatele a dobrodruhy stále nutí přemýšlet a hledat stopu, která by je zavedla k úžasnému pokladu. 

Podle jedné z legend je kopec celý prokopaný tajnými chodbami, které údajně vedou do komnat, kde je výborné víno hlídané třemi vzteklými muži. Báje jsou jedna věc, ale z období napoleonských válek existuje domněnka, že zde francoužští vojáci ukryli zlato před postupující rudou armádou. 

Údajně je zde schováno několik beden ruského zlata, drahé kameny a jantarové šperky. K pokladu údajně vedou dvě cesty. Na konci stínu Černé věže před soumrakem stojí hrušeň a její stín kolem šesté hodiny ukazuje místo, kde je poklad zakopán. Druhá proslulá varianta hovoří o tom, že je poklad schován tam, odkud je vidět současně hrad a střecha místní myslivny. 

Schovaný lup

Zřícenina hradu Hus je další z řady míst, které na sebe vztahují pozornost kvůli tomu, že v jeho okolí je možné najít bohatý poklad. Bedny s drahokamy, šperky a zlatou husu, co snáší zlatá vejce. Legenda o loupežné partě kolem Huberta Maršíka hovoří o tom, že pravidelně vyráželi na zlatou stezku, kde vezli zboží bohatí obchodníci. 

Svůj lup si lupiči si schovávali právě na dnešní zřícenině jihočeského hradu Hus. Ten byl v roce 1441 vypleněn a vypálen, poklady se však nikdy nenašly. Můžete se tak jako mnozí před vámi pokusit prozkoumat místní okolí a třeba budete mít štěstí.