Podprůměrné školní výsledky geniálního Einsteina. Při pitvě mu byl ukraden kousek mozku

Albert Einstein byl dvakrát ženatý, poprvé s geniální matematičkou, podruhé se svojí sestřenicí
 

Jméno Albert Einstein zná každý. Typicky rozcuchané vlasy tohoto geniálního vědce a pověsti o tom, že měl na základní škole z matematiky špatné známky, uklidňují školáky už desetiletí. Jaké informace však o tomto významném vědci lidé většinou nevědí? 

Význam Alberta Einsteina je spojen hlavně s momentem, kdy tento švýcarský teoretický fyzik publikoval přelomovou teorii relativity. Poznatky, které změnily vnímání světa a vesmíru, byly pro vědeckou obec revoluční. O tom, že laik má problém tuto revoluční myšlenku pochopit, je samozřejmé. Albert Einstein však na sebe během života upoutal pozornost i díky jiným zajímavým událostem či vlastnostem. Co jste možná nevěděli o největším vědci 20. století? 

Ve škole podprůměrný

Albert Einstein na slávu a respekt čekal překvapivě dlouho. Pracoval jako obyčejný úředník ve Švýcarsku a jen málokdo věděl, že ten, který dává úřední razítka na dokumenty, bude jednoho dne pokládán za nositele nejchytřejšího mozku lidstva, který se kdy narodil. 

Albert Einstein byl však plný paradoxů, které v kontextu jeho významných objevů prohlubují jeho pověst legendy. Vždyť jako malý měl velké problémy držet krok se svými spolužáky. Mluvil velmi pomalu a jeho studijní výsledky byly podprůměrné. Celý život bojoval se špatnou pamětí, kdy si nepamatoval jména ani významná data. 

Univerzitní zkoušku musel pro neúspěch opakovat o rok později. Nakonec se z něj stala taková kapacita, že nacisté za jeho dopadení nabízeli 5 000 dolarů. Jaké zajímavosti se vážou k životu úspěšného vědce? 

Prezident Izraele

Asi největší zajímavostí spojenou s vědeckou prací lze vypíchnout jeho způsob uvažování o teoretické fyzice. Vždy si všechno vizualizoval v hlavě, což je pro obyčejné smrtelníky něco zcela nepochopitelného. Další podivnost Alberta Einsteina pochází přímo od jeho rodinného krbu. 

Údajně totiž podepsal se svojí ženou smlouvu, která mu umožnila ji kdykoliv vyhostit z místnosti či přestane mluvit, když řekne. Bezesporu bychom vědce, který nesnášel ponožky, viděli dělat domácí práce. 

Einstein také nikdy nevlastnil automobil a do konce života se nenaučil řídit. K jedné z největších zajímavostí bezesporu patří fakt, že mohl být prezidentem Izraele, ale nabídku odmítl. 

Kdo zná Einsteina jako teoretického fyzika, zbystří, když zjistí, že si nechal v roce 1930 patentovat vynález lednice. Výjimečný mozek lidstva byl také podroben výzkumu vědců hned po jeho smrti. Údajně si dokonce jeden z patologů kousek jeho mozku vzal domů, kde ho držel ve sklenici 20 let. 

Výzkum přišel na to, že jeho mozek byl o 15 % větší v oblasti parietálního laloku než u průměrného člověka. Einstein se také stal nepohodlnou figurou v padesátých letech v USA, kdy ho tehdejší šéf FBI vnímal jako špiona Sovětského svazu. 

Zdroj: nationalgeographic.com, history.com

KAM DÁL: Čech, který inspiroval i Spielberga. Režisér Karel Zeman budoval světový úspěch bez kompromisů

 


Zdraví

Hobby