Pražské atomové kryty: Kolik lidí zachrání metro a kde hledat úkryt v zoologické zahradě?

Thomayerova nemocnice má v podzemí 72 lůžek a dva operační sály...
  |   zajímavost

Prezident Ruské federace Vladimir Putin svým rozkazem připravit do bojové pohotovosti atomové zbraně vyděsil celý svět. Je jednotlivec, který rozpoutal válku na Ukrajině, schopen zmáčknout tlačítko a spustit apokalyptický konflikt, jenž si nikdo neumí představit? Odpověď zná jen onen nebezpečný muž z Kremlu. Není tak od věci se porozhlédnout, kam je možné se před potenciálním atomovým výbuchem schovat? Kolik má Praha krytů a jaký je ten nejbezpečnější? 

S nadsázkou lze tvrdit, že Praha není jenom most a hrad, ale hlavně plno atomových krytů. V důsledku studené války a našemu politickému příklonu k socialistickému Sovětskému svazu se zde netepalo do země jenom v hornických a uranových dolech, ale také v hlavním městě, a to hned na několika místech. Není totiž úplně složité narazit na vstupní dveře, které naznačují, že se za nimi schovává místo, kde může být v nejhorším bezpečí… 

Pražská ZOO

Kde je v Praze velký kopec, tam hledej kryt. Výjimkou není ani pražská Troja, kde se usadila populární zoologická zahrada. Zvířátka a volnočasová aktivita celé rodiny ovšem nabízí ještě jednu poněkud nežádoucí vrstvu nabídky.

Jedná se pravděpodobně o jeden z nejstarších krytů v Praze a moc lidí o něm nemá ani tušení. Jádrem jsou zde hlavně štoly z 19. století, které byly jako kryt využívány během druhé světové války. V současnosti se jedná primárně o muzejní expozici a proti atomovému výbuchu by vás toto místo nezachránilo. 

Thomayerova nemocnice

Většina pražských nemocnic má ve svém podzemí podobné kryté prostory, které mají v případě nouze fungovat pro záložní plán. Ne všechny jsou ovšem v tak dobré technické kondici jako kryt v Thomayerově nemocnici. Ten vznikal dlouhých deset let od roku 1952 a byl už několikrát jako jeden z mála v provozu. Bohaté technické zázemí z tohoto krytu dělá jedno z nejbezpečnějších míst v Praze v případě nějaké velké katastrofy. Najdete zde 72 lůžek a dva operační sály. Celkem je kapacita krytu 170 lidí. 

Parukářka

Z tohoto kopce na Žižkově se nabízejí krásné výhledy, ale jen málokoho by napadlo, že na místě jsou k vidění věci i pod zemí. Dokonce jeden relativně masivní protiatomový kryt, který začal vznikat na začátku padesátých let. Kapacita pro až 2 500 lidí má celkem pět vstupů hned z několika různých míst, které běžně zdejší pejskaři potkávají.

Zajímavostí je, že kryt je napojen také na pražské metro, má vlastní podzemní vodní nádrž, elektrický systém a filtraci vzduchu. V současnosti ho lze jako jeden z mála pokládat za funkční. Prostory krytu v minulosti sloužily hudebnímu klubu, ale také jako horolezecká umělá stěna. 

Metro

Krizové plány Prahy hovoří jasně. Metro je v době absolutní krize schopné spolknout přes 300 tisíc obyvatel. Stálý tlakově odolný úkryt Prahy má schopnost lidi chránit před radiací, tlakové vlně, elektromagnetickému záření, bombardování, ale také tepelnému záření. Hloubka některých stanic a masivní velikost vytváří velmi dobrou příležitost zachránit si svůj život v tom nejkatastrofičtějším scénáři.

S nejvyšším stupněm ochrany jsou v Praze kryty všech stanic metra A, stanice metra B od stanice Nové Butovice po Českomoravskou a stanice metra C od stanice Roztyly po Háje. Dále stanice Vltavská a Holešovická. Do tohoto systému nemohou patřit vestibuly, které jsou těsně pod povrchem. Vše se nachází v tunelech metra a mimo ně. Jedná se především o stanice, které jsou ražené a jejich odolnost je taková, že snesou přímý zásah nadzemního výbuchu jaderné pumy.

Zdroj: naprahuprahy.cz, pepikov.cz

KAM DÁL: Spouštěče krvavých válečných konfliktů: Putinova taktika připomíná něco, co už tu jednou bylo.