Tajemná místa Prahy. Skryté podzemí, pražská záchytka a bezdomovecký hotel Díra

U Apolináře najdete také první pražskou záchytku otevřenou od roku 1951
 

Naše hlavní město není jenom Karlův most a Pražský hrad. Většina z obyvatel a návštěvníků metropole zná ty nejmalebnější lokality, které jsou vděčnými objekty fotografií a davů turistů. Existuje však řada míst, jejichž existence je nenápadná, neznámá a taky velmi tajemná. O jakých lokalitách Prahy je řeč?

Koronavirová krize způsobila, že i ve vrcholu turistické sezóny jsou nejlákavější destinace Prahy poloprázdné a netlačí se na nich davy turistů. Osvěžující prvek atmosféry malostranských a staroměstských uliček je jistě dobré zažít na vlastní kůži. Existují však místa, která jsou prázdná a neobjevená i ve chvíli, kdy se město plní turisty z celého světa. A že jich není málo…

Podskalí?

Praha je plná krásných míst, která nejsou na první pohled hned k nalezení. Jejich genius loci je nutné objevit poctivou procházkou. Hledání nelze omezit jen na centrum města, byť Malá Strana a Staré město přes svoji popularitu nabízí hned několik ulic a zákoutí, které možná ani neznáte.

Ať už jde o hledání slavných foglarovských Stínadel, či putování za postavami Nerudových malostranských povídek, je dobré se podívat i jinam. Není nutné prohledávat periferii města, ale zajímavá a tajemná místa najdete v blízkosti centra.

Jedním z takových míst je bezesporu bývalé pražské Podskalí. Z původní “vesnice” v blízkosti Vltavy sice moc nezbylo, ale i tak je zdejší prostředí něčím výjimečné. Vorařskou minulost zde připomíná dům Na Výtoni, kde je restaurace a muzeum, v němž se dozvíte něco o tom, jak se zde pracovalo a žilo ještě v devatenáctém století.

Dnes je součást Nového města však také plná zajímavých zákoutí, která stojí za to prozkoumat. Ať jde o areál na Albertově, či cestu k porodnici U Apolináře, kde najdete hned několik kostelů, zdravotnických zařízení, ale také vysokoškolských fakult. Jedním z nejkouzelnějších míst je právě vyhlídka nad Albertovem, kam se zajde právě od porodnice kolem domu, kde kdysi fungoval hostinec U Jedové chýše. Ten je opředen nejednou tajemnou historkou.

Pražský Jeruzalém

Nové město však skrývá mnohem víc. Stačí se vydat na Karlov a malými uličkami se pokusit vyhnout rušné magistrále mířící na Nuselský most. Když se vydáte podél hradeb zpět na Albertov najdete zde nádherně opravený bastion se sochařskou výzdobou a schody až do parku Klamovka, kde protéká klidný pražský Botič.

Tím narazíte na další zajímavé pražské zákoutí. Park pod monumentálním Nuselským mostem v kaskádách směrem na Vinohrady schovává nejednu zajímavou cestu. Ostatně je zde stále schován legendární hotel Díra, který sloužil bezdomovcům za minulého režimu. Jak už to u pražských kopců bývá, i zde exituje protiatomový kryt pro tisíce občanů.

Kdo na své procházce stále nemá dost, může se jít podívat právě na Vinohrady. Nejlepší varianta se nabízí přes Nuselské schody, které jsou legendární hned z několika důvodů. Ať už se jedná o zatoulaná auta, lehce děsivou atmosféru, nebo sousední obří roubenku jako z jiného světa.

Díky této cestě totiž objevíte Vinohrady v místech, kde není zrovna obvyklé se pohybovat. Ulice Jana Masaryka díky stromům, krásným vilám a řadovým domům patří mezi nejkouzelnější ulice celé čtvrti. Zde už je to jen kousek do Vršovic, ale tam si na zajímavou procházku zajdeme příště.

KAM DÁL: Slavní spisovatelé terčem útoků. Autor Tří mušketýrů měl problém kvůli svému původu.