Tajná ruská špionka v USA. Muže sváděla krásou a vybudovala podezřelou realitní kancelář

Anna Chapmanová v roce 2011 po nuceném návratu do Ruska o zájem a slávu rozhodně nepřišla
 

Její příběh má velmi blízko k filmovému scénáři o agentu 007. Díky svým schopnostem a neuvěřitelnému osudu je přezdívaná Agentka 90-60-90, Femme fatale a Nejkrásnější ruská zbraň. Bývalá ruská špionka byla za svoji tajnou činnost vyhoštěna z USA, ale v Rusku se stala hvězdou první kategorie. Jaký je osud krásné Anny Vasiljevny Chapmanové?

K tajným službám měla Anna Chapmanová nakročeno již od kolíbky. Narodila se totiž do rodiny bývalého agenta KGB Vasilije Kuščenka, jenž v politické struktuře rozpadlého Sovětského svazu pracoval na ministerstvu zahraničních věcí. Inteligentní a krásná dcera se během studií ekonomie rozhodla navštívit Londýn, kde se zamilovala do britského mladíka Alexe Chapmana.

Tajná skromná svatba sice neudělala radost oběma rodinám, ale v té době ještě nic nenasvědčovalo tomu, jaký směr si ve svém životě nakonec Anna Chapmanová vybere. Později se z ní totiž stala ruská špionka. Dodnes visí ve vzduchu nezodpovězená otázka: Vzala si Anna Alexe jen díky tomu, aby získala britské občanství a britský cestovní pas?

Jako z filmu

Láska Chapmanovým vydržela jen čtyři roky. Dle svědectví jejího bývalého manžela se Anna zničehonic zásadně změnila a velmi jí záleželo, aby se pohybovala mezi společenskou smetánkou. Alex Chapman totiž celý příběh o vztahu s Annou prodal britskému deníku The Daily Telegraph.

Když se tedy nakonec manželství rozpadlo, odstěhovala se do New Yorku. Z ničeho se jí podařilo vybudovat úspěšnou realitní kancelář jen několik metrů od Wall Street. Jak Chapman zmiňuje ve zmíněné reportáži britského deníku, tak byla firma původně velmi zadlužená, ale náhle se v roce 2009 stala prosperující realitní kanceláří.

Její ambice dotknout se nejvyšších pater elity amerického národa se tak postupně naplňovala. Díky “vydělaným” milionům z úspěšného byznysu se prokousala až mezi vlivné politické struktury USA. Háček byl však v tom, že ony miliony jí zaslala ruská vláda. Chapmanová se díky svému šarmu a inteligenci stala velmi účinnou ruskou zbraní v získávání důležitých a tajných informací, které dále předávala zaměstnancům ruského konzulátu.

Konec legrace

Sama Chapmanová svá léta v New Yorku později popsala citátem Charlese Dickense, že se jednalo o jedny z nejlepších a zároveň jedny z nejhorších časů. O tom, že vládní kruhy ve Washinghtonu předávají nevědomky tajné informace ruské špionce, začala větřit FBI až v roce 2010.

Když se podezření potvrdilo, byla Chapmanová usvědčena ze špionáže a musela se spokojit s nuceným návratem do Ruska společně s dalšími osmi agenty ruských tajných služeb. Stala se tak součástí největší výměny zajatců mezi USA a Ruskem od roku 1986. Původně měla touhu se vrátit do Spojeného království, ale místní úřady ji označily jako nežádoucí osobu.

O úspěch a slávu však rozhodně nepřišla, ba naopak. Díky své kráse se stala v Rusku velmi populární a svoji následující kariéru spojila s modelingem. Dostala se do prestižních časopisů Playboy a Maxim a byl jí také nabídnut vlastní pořad v ruské televizi. Po návratu do Ruska byla také oceněna za svoji službu vlasti. Z rukou Dmitrije Medvěděva dostala státní vyznamenání.

Zdroj:  The Daily Telegraph, BBC

KAM DÁL: Železniční zázrak, který funguje již přes půl století. Legendární šinkanzen předběhl svou dobu

 


Životní styl

Zdraví

Hobby