5 častých chyb při čištění zubů. Budete se divit, co všechno děláte špatně

Co všechno by vám měl umět zubař vysvětlit?
Zobrazit fotogalerii (3)
 

Mít zdravé a hezké zuby je dobrá vizitka každého. Je důležité chodit pravidelně k zubaři, ale ještě důležitější je umět dobře se postarat o svůj chrup doma, aby měl náš pan zubař co nejméně práce a my méně finančních výdajů. Často nevědomky děláme chyby, které naši péči o zuby kazí. Tady je pět největších.

Špatná tvrdost kartáčku

Zde platí pravidlo, že extrémy jsou špatné. "Není dobré mít příliš tvrdý kartáček. Ten může při špatné manipulaci podráždit dásně a poškodit zubní sklovinu. Naopak velmi měkký kartáček potřebuje precizní techniku a dostatek času k řádnému vyčištění, proto je pro část pacientů také nevhodný," říká MDDr. Ondřej Šrámek z Dentální kliniky Hradčanská.

Pokud si zuby čistíte spíše tvrdším kartáčkem, tak ho držte jako tužku, nebudete tolik tlačit, jako když kartáček držíte pevně v pěsti. V opačném případně totiž vlastně uděláte více škody než užitku.

Zbytečné utrácení za drahé pasty

Mnoho lidí zbytečně utrácí za speciální pasty, které mají zuby zázračně vybělit či uzdravit. Zubní pasta je ale především doplněk k čištění. Důležitá je správná technika. V podstatě se dá říct, že pokud zvládáme dobrou techniku čištění, tak pastu nemusíme ani používat a zubům tím neuškodíme.  

Pasta by nám měla být hlavně příjemná, nemusí být zbytečně drahá a stačí jí malé množství. Někomu mohou pomoci pasty proti citlivosti. Myslet si, že všechno spraví "zázračná" pasta, je velká chyba.

Čistíte si zuby příliš často

Všeho moc škodí. Pokud se o zuby postaráme správně ráno a večer, stačí to. "Pokud mají lidé potřebu si vyčistit zuby po každém jídle, tak je dobré použít měkčí kartáček a je lepší chvilku počkat, než se ustálí pH v ústech," říká MDDr. Ondřej Šrámek.

Zvláště časté čištění zubů po konzumaci kyselých potravin také není vhodné. Například ovoce obsahuje kyseliny, které leptají zubní sklovinu a následné čištění naopak zubům spíše uškodí. Platí, že méně je někdy více. Při častím čištění zubů totiž můžete docílit naprosto opačného efektu než zdravého chrupu.

Nepoužíváte mezizubní kartáček nebo nit

Zcela zásadní pomůcky při čištění jsou mezizubní kartáček a nit. Ty dokážou vyčistit místa, kam se s velkým kartáčkem nedostaneme. Mezizubní kartáček pak preferujeme před nití, protože vyčistí lépe všechna zákoutí mezi zuby. Používáním mezizubních pomůcek předcházíme zubnímu kazu, paradentóze a také zápachu z úst.

Špatná technika čištění

Správnou techniku čištění by měli pacienta naučit na dentální hygieně nebo v ordinaci zubního lékaře. K instruktáži patří i vyměření velikostí mezizubních kartáčků. Pokud by váš lékař toto odmítl, je třeba hledat jiného. Navíc si buďte vědomi toho, že je to jeho povinnost, neprokazuje vám tím žádnou službu navíc.

"Čištění zubů je individuální záležitost, ale obecně platí, že čistíme dvakrát denně velkým kartáčkem a jednou denně mezizubními., Dobré je čistit systematicky, abychom nevynechali žádné místo, a po večerním čištění už nekonzumovat potraviny ani sladké nápoje," dodává MDDr. Ondřej Šrámek.


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru