Artritida nebo artróza: Příznaky mohou být stejné, příčiny jsou však naprosto odlišné

Kloub se skládá z dvou styčných ploch dvou kostí krytých chrupavkou
Zobrazit fotogalerii (3)
31.08.2020 - 18:20  

V lidském těle je asi 210 kostí. Pokud jste si tipli, že je jich téměř 200 spojeno s kloubem, máte pravdu. Když začnou bolet, je to samozřejmě vždycky velmi nepříjemné. Příčin nemocí může být několik, například infekce, ale i genetické vady. Co dělat, abyste nemuseli trpět?

Bolest kloubů může mít různé příčiny. Může se jednat například o artrózu, revmatoidní artritidu, dnu, infekční zánět nebo poranění či přetížení měkkých tkání, jako jsou vazy a šlachy. Všechny tyto příčiny mají také různé příznaky, podle kterých lékař určí, o jaké onemocnění se jedná a jak jej léčit. 

Není radno podceňovat

Bolest kloubů bychom neměli podceňovat a při častých nebo trvalejších obtížích se vždy poradit s lékařem. Například artróza a artritida mohou mít stejné projevy, jako je bolest, ztuhlost kloubu, otok apod., ale jedná se o rozdílná onemocnění, jejichž příčina je různá. 

Zatímco artritida je prvotně zánětlivé onemocnění, kdy dochází k zánětu v oblasti kloubů a k jejich degeneraci, artróza je degenerativní onemocnění, u kterého dochází k úbytku chrupavky v důsledku jejího opotřebení. „Při zánětu kloubu způsobeném bakteriální infekcí je kloub oteklý, zčervená a může se objevit zvýšená teplota či horečka,“ říká MUDr. Michaela Tomanová, primářka rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí.

Páteř obsahuje sto kloubních spojení a každé z nich může bolet. Základem zdravých zad je dostatečný svalový obal kolem páteře.

Vhodná prevence

Jako prevence je vhodný pravidelný pohyb, který zatíží, ale nepřetíží tělo, například dvacetiminutové procházky. Vyplatí se také úprava jídelníčku, která pomůže i k případnému snížení nadváhy. Pomoci nám mohou i přípravky obsahující látky jako například glukosamin sulfát, chondroitin sulfát nebo kyselinu hyaluronovou, které pomáhají posílit kloubní chrupavku a zvýšit její pružnost. Škodlivé je kouření a nadměrné pití alkoholu.

Při léčbě bolestí kloubů je nutné přistoupit ke změně životního stylu, zvolit vhodnou rehabilitaci, případně i farmakologickou léčbu. „U velké části onemocnění kloubů je vhodná cílená rehabilitace. Po vyšetření lékař každému pacientovi individuálně stanoví léčebný rehabilitační plán. I pokud mají pacienti omezenou hybnost, například kvůli bolesti nebo svému onemocnění, mají nařízený pooperační nebo poúrazový klid, je možné provádět terapii a cvičení,“ vysvětluje Tomanová.

Co nedělat, když bolí klouby?

Způsob léčby, který určí lékař, záleží na typu onemocnění a na stupni postižení kloubu. Pokud už vás klouby bolí, je vhodná farmakologická léčba či cílená rehabilitace. V některých případech je dobré dopřát kloubům klid a také, především u velkých kloubů, snížit jejich zátěž. Obecně pak pro velké klouby (kolena, kyčle) není dobrá nadváha nebo dlouhodobá statická zátěž.

Celkově je třeba dbát na vhodnou skladbu stravy, životní styl a důsledné léčení případných infekcí, abychom ještě nepřispívali k nezvratnému opotřebení. Pokud se jedná o vážný úraz nebo výrazné degenerativní změny kloubu, je nutná operace.

Pomohou obstřiky?

K léčbě pomocí obstřiků lékař většinou přistoupí při větších bolestech a zánětech. „Obstřiky mohou obsahovat buď pouze léky na bolest, nebo také kortikoidy, které zmenšují otok, a tím zlepšují i prokrvení a schopnost regenerace kloubu.

Po odeznění větších obtíží doporučuji zaměřit se na rehabilitační léčbu či prevenci opětovného vzniku onemocnění. Možné je také do kloubu aplikovat kyselinu hyaluronovou, která má v kloubu lubrikační a ochranný účinek,“ dodává doktorka Tomanová.

KAM DÁL: Když nohy bolí až příliš často: Nemusí jít jen o únavu, chronické žilní onemocnění je velmi nebezpečné.


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru