Jak bojovat s bakteriemi v ústech, které mohou za zápach? Zánět dásní není paradentóza

Zánět dásní neboli gingivitida je jedním z nejrozšířenějších onemocnění dutiny ústní vůbec
Zobrazit fotogalerii (3)
 

Mezi velmi časté zubní problémy patří i zánět dásní. Ten alespoň jednou za život potrápí většinu lidí. Je způsoben bakteriemi, respektive jejich přemnožením v dutině ústní. Navíc naprostá většina z nás vůbec netuší, že zánět dásní má. Je důležité si také zánět dásní neplést s paradentózou. Jedná se spíše o její první stadium. Když zánět tedy podchytíme včas, tak máme velké šance, že se nám již nerozvine v paradentózu.

Mezi příznaky zánětu patří oteklé, zarudlé, vyhlazené a lesklé dásně, které snadno krvácejí po podráždění (typicky pacient při čištění zubů plive krev). Mezi další příznaky patří i špatný dech. Ten může právě vznikat z důvodu nahromadění zubního plaku, případně i zubního kamene.

„Zánět dásní postihuje pouze dásně, kost nijak zasažena není. V případě parodontitidy (lidově paradentózy) již ale dochází k úbytku kosti v důsledku dlouhodobého působení zánětu. Rozdíl mezi zánětem dásní a počátečním stadiem parodontitidy lze poznat pouze na rentgenu. Právě proto všem pacientům důrazně doporučujeme preventivní prohlídku každého půl roku,“ říká MDDr. Karolina Bruknerová z Dentální kliniky Hradčanská.

Špatné čištění zubů může vést k zánětům

Spouštěčem zánětu může být i špatná ústní hygiena. Velké množství lidí si sice pravidelně čistí zuby, ale nečistí si je bohužel správně. „Dochází tak k hromadění zubního plaku, který může časem mineralizovat, a dává tak vzniknout zubnímu kameni. Z tohoto důvodu je vhodná návštěva dentální hygieny, kde se nacvičí optimální technika čištění zubů.

Nedílnou součástí správné péče o chrup jsou i mezizubní kartáčky. Hygienistka proměří mezizubní prostory a vybere vhodnou velikost mezizubního kartáčku pro pacienta. Navíc odstraní i případný zubní kámen, který pacient kartáčkem na zuby odstranit nedokáže,“ doplňuje MDDr. Karolina Bruknerová z Dentální kliniky Hradčanská.

Diabetici a těhotné jsou ohroženější skupina

U těhotných žen tomu tak je změnou složení zubního plaku a zvýšenou vnímavostí dásní - díky hormonálním změnám. Projevy zánětu bývají nejvýraznější ve 2. trimestru. U diabetiků a starších lidí jsou příznaky zánětu zvýrazněny vlivem snížené imunity a slinné sekrece. Pokud je však zubní plak pravidelně odstraňován a zánět dásní není přítomen, tak výše zmíněné faktory zánět dásní samy o sobě nevyvolají.

Neléčený zánět dásní může přejít do parodontitidy. Ta vede k úbytku kosti, která obklopuje zuby.  To se projeví ustupováním dásní, odhalením kořenů zubů a jejich citlivostí, viklavostí a pokud není včas zahájena léčba, vede až ke ztrátě zubů.

Správná léčba?

Léčba zánětu dásní je (pro mnohé překvapivě) snadná. Postačí správné a pravidelné čištění zubů, jehož reálnou kvalitu posoudí zubní hygienistka nebo lékař. Ti také rádi předvedou, jak zuby v případě špatné hygieny opečovávat lépe.

KAM DÁL: Covid přináší nečekaný problém se zuby. Co je bruxismus a jak se s ním vyrovnat?.