Jak se dostat po porodu do formy. Začínejte opatrně a zaměřte se na pánevní dno

Těhotenství a porod s sebou nesou velké tělesné změny, které jdou u mnoha maminek těžko srovnat dietou nebo cvičením v posilovně
Zobrazit fotogalerii (2)
 

Porod je pro ženu obrovská radost, ale také nemalá psychická i fyzická zátěž. Mnohé ženy po porodu trápí přebytečná kila a povislá kůže. Především v oblasti břicha, které je pochopitelně během těhotenství zatěžováno díky rostoucí děloze nejvíce. Do vytoužené postavy po porodu je důležité se dostávat pomalu, zdravě a hlavně bezpečně.

Děloha se po porodu pomalu stahuje až osm týdnů. V tuto dobu své tělo respektujte a dejte mu čas na zahojení. Rozhodně by se v tomto období (minimum je šestinedělí) ženy neměly příliš fyzicky namáhat.

Navíc velká zátěž je špatná nejen pro tělo, ale má za následek i zvýšení tvorby kyseliny mléčné v krvi, která se pak přenáší i do mateřského mléka. Doporučené jsou nenáročné aktivity jako vycházky, dechová cvičení, posilování pánevního dna. Důležité je samozřejmě poradit se s lékařem, který individuálně může poradit, co je pro maminku nejlepší.

Po šestinedělí začínejte zlehka

Pokud se chystáte shodit v břišních partiích, tak se cviky na břicho opatrně. Ženy po císařském řezu by měly cvičit až po osmi týdnech. Po klasickém porodu lze začít nenáročně cvičit téměř okamžitě tak, že se břicho vždy na pár vteřin stáhne a pak se vydechne, hezky se tak protáhne svalstvo. Po šestinedělí je dobré začít sportovat zlehka. Dobré jsou cviky na posílení pánevního dna. Ideální je jóga, plavání nebo pilates.

Drastické diety se nedoporučují

Drastické diety se rozhodně nedoporučují, především pokud ženy kojí, protože energetický výdej se zvyšuje až o 2 500 kJ.  Dítě potřebuje živiny, které by mu při drastické dietě maminky chyběly. Stačí se omezit v jídle s obsahem jednoduchých cukrů a škodlivých tuků. Důležité je jíst pravidelně vyváženou stravu s obsahem vitamínů B a C. Menší porce a ve větších intervalech.

Kdy je čas na chirurgii?

Těhotenství a porod sebou nesou velké tělesné změny, které jdou u mnoha maminek těžko srovnat dietou nebo cvičením v posilovně. „Především uvolněná kůže na břiše a rozestup břišních svalů nelze „vycvičit“. To se děje hlavně u žen po více porodech či u starších rodiček. Vytažená, nahromaděná kůže bohužel nemá svalová vlákna, a tak žádný fyzický dril nepomůže. Pokud se se stavem těla nesrovnáte, je jedinou možností svěřit se do rukou plastických chirurgů, kteří mohou opět obnovit ploché a rovné břicho, a to za pomoci abdominoplastiky (plastická operace břicha). Vhodná doba je minimálně půl roku po ukončení kojení.

A samozřejmě je dobré rozmyslet si, zda není v plánu v dohlednu další děťátko. Při tomto zákroku lékař dokáže upravit i rozestup břišních svalů, odstraní přebytky kůže a současně si s pomocí liposukce poradí i s nadbytkem tukové tkáně. "Nesmírnou výhodou operace je skutečně dlouhodobý výsledek,“ říká plastický chirurg MUDr. Roman Kufa z Perfect Clinic. 

Jak na strie

Ženy často trápí i viditelné strie. „Ty vznikají díky intenzivnímu napínaní pokožky během těhotenství. „Samotné odstranění strií je relativně problematické. Existují však metody, které mohou vzhled významně zlepšit. Jednou z nejlepších je radiofrekvence nebo mikrojehličková radiofrekvence. Zarudlé a lividní strie mohou zesvětlit i pomoci cévního nebo pulzního barvivového laseru. Na starší strie pomůže C02 frakční laser, “ dodává MUDr. Lucia Mansfeldová z Perfect Clinic Dermatology. 

Klíčová slova: