Kde se berou střevní komplikace? Stud se vám nemusí vyplatit, následky bývají vážné

Na rozdíl od vážně nemocných jsou lidé na své zdánlivě banální zdravotní komplikace často sami
Zobrazit fotogalerii (3)
 

Střevní komplikace nejsou nic normálního a měly by se co nejrychleji řešit. Vždyť například patnáct procent Evropanů trpí syndromem dráždivého tračníku. Problém se přitom může týkat všech napříč generacemi. Co s tím tedy dělat?

Typickou postiženou populací jsou mladí lidé, u nichž je dráždivost trávicího ústrojí nejvyšší. Syndrom dráždivého tračníku je klasickým psychosomatickým onemocněním a je charakteristický dvěma příznaky.

"Pro dráždivý tračník jsou typické bolesti břicha doprovázené problémy s vyprazdňováním stolice – zácpou nebo průjmem. Častým problémem bývá také nadýmání a pocit břišního dyskomfortu," vysvětluje MUDr. Martin Bortlík, Ph.D., z 1. lékařské fakulty UK. Jedná se o silné bolesti v břiše a o nepravidelné vyprazdňování, ať již ve smyslu zácpy, průjmů nebo jejich střídání. Častou komplikací je též nadýmání.

Za stud platíme

Téma zažívání je stále pro mnoho z nás tabu. Na rozdíl od vážně nemocných jsou lidé na své zdánlivě banální zdravotní komplikace často sami. Ať již z pocitu studu, nebo kvůli bagatelizaci a přesvědčení, že dieta vše spraví, se bojí o nepopulárních příznacích hovořit.

K lékaři se tak dostane pouze necelá třetina z nich. Kromě zažívacích potíží může být přitom syndrom dráždivého tračníku spojený s dalšími příznaky – například chronickou únavou, poruchami spánku, bolestmi hlavy, svalů a zad nebo výkyvy nálad (které nemoc dále, jako v začarovaném kruhu, zhoršují).

Proč právě já?

Nedá se říci, že by existovala jedna univerzální příčina vzniku, často se na něm spolupodílí více faktorů. Mezi nejdůležitější patří dlouhodobý stres, narušení bakteriální flóry střeva, větší délka střeva, větší citlivost mozku na některé podněty, v minulosti prodělaná infekce trávicího traktu nebo některé potravinové alergie. Právě stres je přitom příčinou, které je v poslední době věnována velká pozornost.

Stres totiž přepne naše tělo do obranného režimu a u mnoha lidí se napětí přenáší právě do trávicí soustavy a ovlivňuje tak průběh a frekvenci záchvatů syndromu. Skutečnost, že se zdravotní komplikace objevují častěji, může vést k novému stresu. Následkem pak může být výrazné snížení kvality života, ať již formou omezování se v jídle, vyhýbání se sportovním aktivitám a narušení denního režimu, tak omezení cest a společenských aktivit, při nichž by mohlo dojít k nepříjemným situacím.

Příznaků je hodně

Kvůli různorodosti příznaků syndromu dráždivého tračníku je složitá i diagnóza. Ta spočívá v první řadě ve vyloučení jiných závažných onemocnění. Podobné projevy jako dráždivý tračník mohou doprovázet řadu onemocnění, například střevní záněty, celiakii, divertikulární chorobu nebo rakovinu tlustého střeva. Vzácněji se takto mohou projevovat i nemoci jiných orgánů – například ledvin, diabetes nebo deprese.

"Správná diagnóza proto vyžaduje vyloučení jiných chorob, a to především v situaci, kdy se objeví některé alarmující projevy – třeba nechutenství, hubnutí nebo krvácení do stolice,“ pokračuje MUDr. Bortlík. Diagnózu "syndrom dráždivého tračníku" (neboli IBS) přitom pravděpodobně diváci uslyší, pokud mají bolesti břicha doprovázené nadýmáním, průjmem, nebo naopak zácpou nejméně 3x měsíčně déle než 6 měsíců. 

Co s tím dělat?

Léčba se liší dle toho, jaké příznaky převládají. Základem jsou režimová opatření spočívající v zjištění faktorů spouštějících ataky nemoci (a jejich omezení), dostatku vhodného pohybu, úpravě jídelníčku s dostatečným příjmem probiotických kvasinek a omezení stresu.

"Jde o preparáty obsahující velké množství střevu prospěšných bakterií, které jsou schopny u značné části pacientů bolestivé projevy zmírnit nebo zcela odstranit. Některé přípravky jsou navíc doplněny o vlákninu, trávicí enzymy nebo jiné střevu prospěšné mikroorganismy a léčba je tak jednodušší, bez nutnosti užívat více přípravků současně," upřesňuje MUDr. Bortlík.

KAM DÁL: Rakovina tlustého střeva: Čekat na první příznaky se nevyplatí.


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru