Připravte tělo na jaro: Ledviny potřebují řádnou péči, jinak vás nechají ve štychu

Ledvina je kryta vazivovým pouzdrem, na které naléhá řídké pojivo prorostlé tukem, který chrání ledvinu před mechanickým poškozením
Zobrazit fotogalerii (3)
 

Začátek března je obdobím, kdy už toužebně očekáváme příchod jara. Podle astrologického kalendáře nastává 20. března (den jarní rovnodennosti), avšak podle biologického kalendáře je jaro už 13. února. Příroda se tedy připravuje na znovuzrození. My bychom měli udělat to samé a připravit svoje tělo. Jedním z nejdůležitějších a nejvíce zatěžovaných orgánů jsou ledviny. 

K častým projevům patří časté močení (zejména v noci), tlak a bolest v kříži a bederní oblasti, studené nohy, ztráta vitality, špatný spánek, zhoršení sluchu (hluchota a šumění v uších), neplodnost, oteklá horní víčka nebo i špatná kvalita vlasů.

Oslabení ledvin se také projevuje bolestmi kolen, otoky nohou a nejvíce se ledviny podílejí na problémy s klouby. Pokud se objeví tmavé kruhy pod očima, značí to na špatné vylučování kyseliny močové a její nadměrné tvorby.

Jaké potraviny nám pomohou posílit ledviny?

Všechny, které nás zahřejí! Zejména konzumace luštěnin, polévek (nejlépe vývarů), případně masité stravy, kompotů a vařených obilovin. Je také důležité se vyhnout nadměrnému solení, cukru, výrazně ochlazujícím potravinám, pití kávy a alkoholu.

Pod vlivem ledvin se nacházejí především tyto orgány: močový měchýř, močová trubice, klouby, kosti, zuby, děloha, mícha, prostata, štítná žláza a vaječníky (spolu se slezinovým okruhem), vlasy, chlupy.

Mezi vhodné obiloviny pro posílení ledvin patří pohanka, oves nebo jáhly. Luštěniny, které připomínají samotné ledviny - fazole adzuky, fazole bílé, červené nebo čočka a sójové boby. Z masa jakékoliv divoké a také krůtí, skopové a jehněčí maso. Z ryb zařaďte zejména tuňáka, platýse, tresku nebo úhoře.

Zelenina je vhodná lehce zahřátá v páře nebo nakvašená. Zahřeje nás cibule, česnek, zázvor, fenykl, celer, růžičková kapusta, pórek a červená řepa. Důležitá je petržel, která odvodňuje a odstraňuje otoky. Z bylinek kurkuma, kari a chilli. Zdravé tuky nám pomohou doplnit ořechy a semínka. Do vařených pokrmů přidávejme například MISO patu, kvalitní sójovou omáčku a umeocet.

Bylinky pro posílení ledvin

  • Celík zlatobýl, který je výborný zejména v tom, že do 6 týdnů od užívání naprosto zlikviduje močové kameny (což dělá i lopuch plstnatý).
  • Skvělý je také dvouzubec trojdílný, který působí močopudně.
  • Jako přírodní antibiotikum proti 46 kmenům bakterií Staphylococcus pyogenes aureus, který způsobuje zánětlivá onemocnění močových cest a ledvin, působí lichořeřišnice větší.
  • Pro podporu vylučování kyseliny močové doporučujeme tužebník jilmový.
  • Protizánětlivé účinky má řepík lékařský, který také pomáhá vylučovat moč.
  • Nezapomeňme na přesličku rolní. K léčení se používá její nať, která obsahuje kyselinu křemičitou a křemičitany, třísloviny, hořčiny, flavonoidy, draselné soli a mnoho minerálních látek. Účinné látky se uvolňují pouze vařením, proto se připravuje jako odvar. Má silné odvodňovací účinky a používá se jako močopudný lék k léčení nemocí močového měchýře, ledvin, otoků nohou, při plicních onemocněních, krvácejících žaludečních vředech a silné menstruaci a proti kornatění tepen a při revmatických potížích. Přeslička zpevňuje kůži, vazivové tkáně, sliznice, kosti, chrupavky, zuby, nehty, plicní tepny, žíly a průdušky. Nesmí se užívat dlouhodobě a ve větších dávkách.
  • Zajímavou zkušenost máme s homeopatickým lékem Silicea (kysličník křemičitý v homeopatickém ředění). Pomáhá „zpevnit“ a srovnat sebevědomí.
  • A samozřejmě nezapomínáme ani na brusinky. Listy i plody mají protizánětlivý a svíravý účinek, používáme je jako podpůrný lék při cukrovce a zánětech močových cest a při průjmu. Podobné účinky jako brusinky mají i příbuzné druhy klikvy. Vedlejší ani nežádoucí účinky brusinka nemá, neměla by se však užívat při poruchách jater a není vhodná pro dlouhodobé užívání.

Jak se dostat do rovnováhy?

Je dobré naslouchat přírodě, i ta totiž v tomto období pořád ještě odpočívá. Divoké večírky s velkým množstvím alkoholu a nedostatkem spánku, častá konzumace černé kávy, nedostatek pohybu, spěch a hltání při jídle, stresující prostředí nám odebírají životně důležitou energii ledvin.

Vnesme do našeho života klid, odpočinek a co nejvíce tepla (důležité je chránit svoje ruce a nohy). Z pohledu duševního je potřeba se naučit mít rádi všechny bytosti kolem nás. Pochopit, že všichni jsme si rovni a jak moc je důležité pěstovat harmonii sami se sebou i okolím.

KAM DÁL: Dvouletého chlapce našla policie mrtvého v popelnici, jeho poslední fotka dojme každého. Obviněn byl přítel jeho matky.


Životní styl