Tabu během hemoroidů: Nevyseďte si zlatou žílu

Největší chybou je podceňování a zadržování stolice či odkládání vyprazdňování
Zobrazit fotogalerii (2)
 

Hemoroidy jsou chorobně rozšířené žíly v oblasti konečníku. Lidově se jim přezdívá také zlatá žíla, nicméně jedná se o pomyslný poklad, o který nikdo moc nestojí. Jaké na ně mají vliv naše "záchodové zvyky", anální hygiena nebo třeba anální sex?

V hloubce asi 5 - 7 cm od análního otvoru máme spleť cév, které slouží jako pomocný mechanizmus na udržení stolice a při vyprazdňování. Jedná se o hemoroidiální cévní pletenec. Slouží v podobě ohybného uzávěru jako pomocný mechanizmus na udržení stolice a během vyprazdňování. Pokud se cévy na něm uzlovitě rozšíří, pak přichází na řadu neatraktivní téma o hemoroidech.

Jednoznačný původ hemoroidů je velkou neznámou. Předpokládá se ovšem, že hlavním důvodem je zvýšený tlak na žíly konečníku a jako dominantní příčina vrozená porucha spojivové tkáně. Svoji nemalou úlohu však hraje i životní styl ve smyslu nedostatku chudoby, nedostatku příjmu vlákniny, minima přijmutých tekutin, což vede k zácpě a nepravidelnému vyprazdňování.

Největší chybou je podceňování a zadržování stolice či odkládání vyprazdňování. Na toaletě by člověk také neměl sedět příliš dlouho, jelikož to vede k nadměrnímu tlaku na žíly konečníku.

Jaké jsou záchodové zvyky?

Obecně nejvíce přirozeným způsobem vykonávání potřeby je dřep, nicméně většina Evropanů je zvyklá na záchodě sedět a turecké toalety v nich i v zahraničí způsobují nevoli. Obecně u lidí platí, že sází na pohodlí. Většina lidí dokonce tráví na záchodě více než 15 minut. V poslední době se navíc hodně rozmohlo používat na záchodech mobilní telefony, tablety nebo dokonce notebooky.

První známá zmínka o hemoroidech pochází z roku 1700 př. Kr. a je zachována na egyptském papyru, jenž uvádí: Je třeba použít recepis na mast s blahodárnými ochrannými účinky - vezmi listy akácie, semel je, utři na prášek a povař. Mastí namaž pruh jemného plátna a vlož jej do konečníku, který v mžiknutí oka uzdraví.

Jak dlouho je vlastně zdravé na toaletě vysedávat? Platí tu bezesporu jednoduchá rovnice: Čím kratší dobu, tím lépe. Vysedávání na WC spojené s tlačením totiž nadměrně tlačí pletence cév v okolí konečníku a zvyšuje riziko vzniku i zhoršení hemoroidů. Obecně bychom “na velkou” měli chodit pouze v případě, kdy je to opravdu třeba, netlačit silou a neměli bychom touto činností trávit více než 5 minut.

Říkáte si, že chodit jednou denně “na velkou” by mělo být pravidlem? Ale kdeže. Ve skutečnosti se denní frekvence stolice týká méně než poloviny lidí. Vyprazdňování se obyčejně pohybuje mezi frekvencí jednou až třikrát za den až třikrát týdně. V tomto ohledu jsou důležité vytvořené návyky a je třeba si všímat hlavně evidentních změn ve frekvenci vyprazdňování.

Důležitá anální hygiena

Z hlediska prevence vzniku zánětů v okolí konečníku v případě hemoroidů, které se v nějakém stadiu vyskytují až u 70 % populace, je nesmírně důležité dodržování dostatečné hygieny po velké potřebě. Zatímco v mnohých asijských a arabských zemích je úplnou samozřejmostí tzv. záchodová sprcha, u nás je tato možnost poměrně výjimečnou.

K dispozici jsou finančně náročnější toalety s integrovanou sprchou, levnější variantou je zabudování výrazně levnější záchodové sprchy (bidet). Alternativou může být i vlhký toaletní papír, přičemž je ale třeba být opatrný v rámci přísad, které obsahuje. Ty totiž mohou způsobit v okolí konečníku nepříjemný ekzém. Klasický toaletní papír se dá i namočit sám, což je asi nejlevnější varianta.

Způsobuje anální sex hemoroidy?

Doposud se nepodařilo nijak prokázat, že by anální sex vedl k hemoroidům. Anální sex je nevyvolává, pokud je ovšem člověk má, pak může dráždění cév při análním sexu zhoršit jejich stav. V každém případě ale při dodržení veškerých hygienických zásad a zvýšené lubrikaci je možné anální sex praktikovat i v případě hemoroidů, nesmí se však jednat o onemocnění akutního rázu.

V případě zhoršení, což se projevuje zejména v podobě krvácení, svrbění, štípání či podobně, je třeba s obnovením análního sexu vyčkat a hemoroidy co nejrychleji léčit.

KAM DÁL: Smrtelnou nemocí plic trpí tisíce lidí. Léčba existuje, ale mnoho z nich se k ní nedostane a umírá.


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru