Zranění nohy z běžné chůze: MUDr. Veselý vysvětluje, jaké komplikace znamená syndrom patní ostruhy

Achillova šlacha spojuje trojhlavý sval lýtkový s patní kostí, čímž přenáší odpichový ráz ze svalu na chodidlo (na příčnou klenbu)
 

Bolesti Achillovky patří k velmi nepříjemným, ovšem dochází k nim poměrně často, jelikož svaly jsou tu velmi namáhané. Jaké jsou její příčiny a můžeme jim vůbec nějak předcházet? Ovšem zásadní je začít léčit hned od začátku správně. 

Achillova šlacha je silný vazovitý pruh, který spojuje lýtkové svaly s patní kostí a chodidlovým svalem. „Jedná se o nejsilnější šlachu lidského těla a je bezpodmínečně nutná pro stoj, chůzi a běh. Její funkce je extenze kotníku, dovoluje stoj na špičkách a také se zapojuje do všech statických i dynamických poloh dolních končetin,“ vysvětluje MUDr. Stanislav Veselý.

Šlacha bývá postižena peritendinitidou, což je zánětlivé onemocnění obalů šlachy, nebo tendinózou, kterou zase způsobuje chronické přetížení a v tomto případě dochází ke změně její struktury. Postižení Achillovky je typické především pro sportovce.

Jaké jsou příčiny?

Achillova šlacha, respektive obecně celý lýtkový sval, jsou velmi namáhané struktury a k jejich poranění velmi často dochází snadným způsobem. „Bolest se nezřídka vyskytuje u sportovců, kteří trénují na tvrdém povrchu, trpí na doskoky na tvrdý povrch, což jsou zejména gymnasté, volejbalisté nebo basketbalisté.“

V praxi se však lze setkat i s typem příčiny prozaické, kdy nevhodná obuv dráždí při chůzi šlachu a následně tak dochází k mechanickému tření, někdy dokonce až k odřeninám, díky čemuž se šlacha poměrně snadno zanítí.

„V případě dlouhodobého přetěžování lýtkového svalu dojde u úponu Achillovy šlachy k nedostatečnému průtoku krve, šlacha a její obal otečou a kvůli tomu nemá krev dostatek místa pro látkovou výměnu a následně se začínají hromadnit odpadní látky. Pokud se měkké struktury překyselí, pak dojde k rychlejší únavě svalu a následkem toho může vzniknout zánět,“ má jasno lékař.

Vzhledem k umístění úponu Achillovy šlachy na patní kosti dochází celkem často k podobnému scénáři, jako tomu je u patní ostruhy. „Úpon je totiž velmi křehký a náchylný k natržení, což se stává především v případě, kdy je dlouhodobě přetěžován, přičemž se hromadí vápníkové ionty, které krev nestíhá odplavit, a kvůli usazování vzniká kostěnný výrůstek. Ten však není příčinou bolesti, horší jsou ale místa kolem něj. Právě syndrom patní ostruhy jde pak ruku v ruce s postižením Achillovy šlachy.“

Jak se nemoc projevuje?

Zpočátku se projevuje pouze v zátěži a následně sama odezní. „Pozdější stadium je ovšem takové, že je bolest permanentní a je často také doprovázena otokem, začervenáním a omezením pohyblivosti. Úpon je citlivý a bolestivý na dotek.“

Dochází také k omezní pohyblivosti kotníku a je prakticky nemožné postavit se na špičku nohy. „V rámci pozdějšího stadia se vysoké napětí změní v oslabení lýtkového svalu, především pak jeho vnitřní hlavy,“ doplnil lékař.

Jak probíhá léčba?

Standardně zahrnuje podávání nesteroidních antiflogistik či analgetik, ortoped volí obstřik, který se aplikuje přímo do místa bolesti. „V případech, kdy šlacha nereaguje na léčbu, se musí přistoupit k chirugickému zákroku, který spočívá v odstranění zánětem a degenerací postiženého obalu Achillovy šlachy.“

Z pohledu fyzioterparie je podle Veselého důležité vyšetření nohy při stoji, ale také při chůzi, jelikož z něj následně vyplyne samotná příčina a léčba díky tomu může být konkrétní. Součástí terapie je ovlivnění přetížených svalů technikami měkkých tkání, aby došlo k jejich relaxaci. Nácvik opory chodidla je ve čtyřech bodech a postupně se zapojují chodidla a celé dolní končetiny do dynamické zátěže.

„Hodně důležité je klienta také naučit správnou rutinu provádění pohybu při sportu nebo také v práci. Vždy je třeba mít na paměti centrované postavení všech kloubů dolní končetiny a správnou oporu chodidla ve čtyřech bodech.“

KAM DÁL: Selhává školský systém: Učitelé často podléhají konspiracím, neumí se starat o vlastní peníze. Důsledkem jsou exekuce jejich žáků.