Gayové a lesby budou moci adoptovat děti

Líbání zvládne každý
Zdroj: pixabay.com
Zobrazit fotogalerii (5)
Líbání zvládne každý

Homosexuální dvojice dnes mohou uzavřít registrované partnerství. Podle nové novely už budou moci adoptovat dítě jejich partnera nebo partnerky. 

reklama

Dosud se mohly lesbičky a gayové vzít tak, že spolu uzavřeli registrované parnerství. Ale pořídit si dítě? To bylo zatím tabu. Navržená novela zákona by měla umožnit lidem žíjícím v registrovaném partnerství adoptovat dítě jejich partnera nebo partnerky. Novelu sepsali ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier a ministr spravedlnosti Robert Pelikán.

Vládní návrh novely zákona o registrovaném partnerství umožňující osvojení dítěte partnera/partnerky předložili Jiří Dienstbier spolu s ministrem spravedlnosti Robert Pelikánem do mezirezortního připomínkového řízení. Projednání novely odkládají zákonodárci více než rok – od září 2014. Ministerská novela má výhodu, že když bude novela schválena kabinetem, dostane se rychle na pořad schůze, jelikož vládní zákony jsou prioritní.

Co novela zákona obsahuje? 

Zákon by umožnil gayům a lesbám adoptovat dítě, jehož biologickým rodičem je jeden z partnerů. O adopci druhým rodičem by rozhodoval ve všech případech soud. Novela počítá i se situací, kdy se partneři rozejdou. Podle informací rezortu pro lidská práva žije v takových domácnostech tisíce dětí už nyní. 

Registrované partnerství bylo poslaneckou sněmovnou schváleno už před deseti lety, plnohodnotné svazky tedy mohou gayové a lesby uzavírat od července 2006. Umožnit jim adoptovat děti je tedy očekávanou tečkou.

reklama

To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

reklama
Máte zajímavou informaci? Chcete spolupracovat?
Kontaktujte šéfredaktora Martina Chalupu: chalupa@ctidoma.cz

© Centa, a.s.
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu společnosti Centa,a.s. je zakázáno. Čtenář svým přihlášením do jakékoli soutěže na našem webu dává souhlas s tím, že v případě, že se stane výhercem této soutěže, může být jeho jméno na webu publikováno. Centa, a.s. využívala licenci ČTK a využívá fotografie z Depositphotos.