Pes a dítě v rodině. Jak odvrátit nebezpečí útoku

Pokud chcete své ratolesti pořídit psa, počkejte raději do jeho školního věku
 

 Je známo, že batolata a předškoláci jsou ohroženou skupinou, kdy může dojít k jejich pokousání. Kdy je vhodné čtyřnohého kamaráda pořídit? A jaké zásady pro bezpečné soužití je třeba dodržovat?

„Do rodiny s batoletem bych žádného psa nedoporučovala, zvláště pokud rodiče nejsou zkušení kynologové. Štěňata a mladí psi jsou hraví a dovádiví a snadno malé dítě porazí nebo jinak poraní při divoké hře. A pro matku je náročné věnovat se současně výchově malého dítěte i štěněte. Oba potřebují mnoho jejího času a péče, aby z nich vyrostli zdraví a vyrovnaní jedinci,“ říká zkušená etoložka MVDr. Hana Žertová.

Podle ní pokud rodiče uvažují o psu jako o společníku pro dítě, je dobré počkat až do školního věku. V tomto věku jsou již děti schopny se psem správně zacházet a převzít i část péče o něj.

Mohlo by vás zajímat: Když nebudeme brát psům přirozenost, nemusíme se bát žádných problémů

Nejdřív pes a pak dítě                                                                                                                   

„Jiná situace je, když si mladý pár pořizuje psa s tím, že později plánují dítě. Obecně se k malým dětem hodí spíše větší plemena psů. Nejvíce se osvědčují retrívři a stafordšírští bulteriéři, a to hlavně fenky. Psi malých plemen se většinou dětí bojí a vyhýbají se jim, protože jsou příliš křehcí a zranitelní. Malé děti se často ke psům chovají hrubě až krutě a jsou nevypočitatelné,“ říká MVDr. Hana Žertová.

Dodržujte zásady, které nebezpečí útoku odvrátí:

 • Se psem se nemazlete a neučte to ani děti. Krátké pohlazení jako pochvala nebo jemné poplácání při hře či vítání docela stačí. Málokterý pes má rád, když jej dítě obejme.
 • Komunikujte se psem tak (a naučte to i děti), aby pes vždy něco získal tím, že poslechne váš povel.
 • Nikdy mu nehrozte a nenuťte jej k něčemu, co sám nechce.
 • Poskytněte psovi klidné a bezpečné místo, kam se dítě za žádných okolností nedostane. Tam umístěte i jeho misky a hračky.
 • Naučte psa odebrat se na toto místo vždy, když je mu chování dítěte nemilé či protivné. Dbejte, aby měl ke svému místu vždy volnou cestu.
 • Naučte se správně vnímat signály, kterými pes dává najevo znepokojení (olíznutí, zívnutí, odvrácení hlavy, stažení uší a ústních koutků dozadu, přikrčení, zavrčení), a v klidu na ně reagovat. Naučte to i dítě.
 • Poučte dítě, že psa na jeho místě nesmí rušit a brát mu jeho věci.
 • Rozdělte striktně hračky na dětské a psí (např. barvou) a nedovolte jejich zaměňování. Totéž platí o nádobách na jídlo (talířky, misky).
 • Pokud chcete ke psu přistoupit, vždy jej nejprve oslovte. Naučte to i dítě!
 • Nikdy netrestejte psa fyzicky ani křikem před dítětem. Každou situaci se snažte vyřešit klidně a dovolte psovi odebrat se na jeho místo.
 • Pokud pes ukradne dítěti jídlo nebo hračku, naučte dítě vždy zavolat dospělého! Pak v klidu vyměňte ukradený předmět za pamlsek.
 • Nedovolte dětem hrát se psem příliš divoké hry – pes je pak špatně ovladatelný.
 • Pokud se vám nedaří vycházet se psem podle uvedených zásad, obraťte se včas na odborníka.

 


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru