Záhady a tajemství Čertova mostu. V dobříšském anglickém parku najdete opravdový unikát

Jsou místa, která už z dálky přitahují zvláštní pozornost. Atmosféra u Čertova mostu jako kdyby zchladila vzduch a vám se pomalu zatajil dech. Zajímavé místo leží v anglickém parku dobříšského zámku a dodnes vzbuzuje zasloužený obdiv. 

27.05.2019 - 18:00  
Čertův most stojí za návštěvu
Zobrazit fotogalerii (3)

Rokokový zámek ve středočeské Dobříši je skvělou destinací na víkendový výlet. Naleznete zde spojení kulturního zážitku, ale také doteku přírody. Jak zámek, tak jeho rozsáhlý anglický a francouzský park v sobě skrývají mnoho zajímavých záhad, které zdravě vzbudí vaši zvědavost.

Muzeum Dobříše

Dnešní podoba zámku pochází z let 1745-1765, kdy Jindřich Pavel Mansfeld uskutečnil rokokovou přestavbu. Rod Colloredo-Mansfeldů v něm žil až do druhé světové války, než ho vyvlastnili nacisté. Dnes se v zámku nachází muzeum města Dobříše. Zámek i parky jsou přístupné veřejnosti včetně upravených francouzských zahrad a rustikálního anglického parku. Nejenom zámek má kolem sebe zvláštní auru. V blízkosti se nachází záhadná stavba, která je opředena mnoha legendami.

Čertův most

Za oranžérií pokračuje rozsáhlý anglický park. Vrcholem celého areálu je místo opředené pověstmi a samo je zdrojem zvláštní energie. Krátký výstup malou a nenápadnou lesní cestou vede k mostu, který je ukrytý mezi stromy. Působí jako z nebe spadlý, ale legendy hovoří spíše o pekle.

Pověst vypráví o příběhu ševce, kterému pomohl samotný ďábel, když přes rozvodněný potok skolil mohutný strom, jenž posloužil jako lávka. On tak mohl včas dodat zámecké paní opravené střevíce. Dnes v těchto místech žádný potok nenaleznete. Dostatek pozornosti si však získá samotná stavba z roku 1864.

Ta si své jméno získala nejen díky pověsti o čertovi a ševci, ale také díky materiálu, z kterého je zhotoven. Most dlouhý 36 metrů a široký 6 metrů byl postaven ze strusky, což je jinými slovy odpad, který vzniká ze zpracování železné rudy, který pochází z nedaleké Staré Huti. Povrch je tak černý a vzhledem k tomu, že je už opracovaný, získává zcela unikátní charakter. Na světě se pravděpodobně žádný takový most nenachází.

Tajemno kolem stavby je zcela pochopitelné, protože její opuštěnost mezi stromy a netypický materiál budí pozornost nejednoho výletníka. Buďte jím i vy!

Kosti, lebky a děsivá mystika. Zvláštní druh výzdoby straší lidi z celého světa. Více čtěte zde.