Škola je za dveřmi, třetina prvňáčků má deformované nohy. Jak vybírat správnou obuv?

Problémy začínají už v dětství
Zobrazit fotogalerii (3)
 

Konec prázdnin se nezadržitelně blíží a pro některé děti to znamená splnění snu, ale i zhmotnění nejhorší noční můry. Záleží, zda se do lavic těší, nebo naopak. Mnohem větším problémem je však zdraví prvňáčků. Za spoustu problémů mohou špatné boty.

Až třetina českých prvňáčků má deformovaná chodila, trápí je například ploché nohy nebo vybočené malíčky. "Příčinou jejich zdravotních obtíží je většinou nekvalitní a nevhodná obuv, která zabraňuje správnému postavení a funkci nohy," varuje Michaela Tomanová, primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí.

"Mnoho rodičů bohužel výběr dětského obutí podceňuje a nedbá na prevenci. Vedle bolestivosti to může mít za následek i trvalé změny nohou a páteře, které si mohou vyžádat, většinou až v dospělosti, i operační zákrok," upozorňuje lékařka, která se specializuje na problémy s pohybovým aparátem.

Deformovat nohy mohou i oblíbené žabky. Nemají totiž řádné stélky, podrážky s podpatkem a volnost paty. Znamená to, že struktury nohy jsou přetěžovány a při delším nošení může docházet k vážnému poškození, například k narušení nožní klenby.

Jak poznat, že je něco špatně?

Pokud si vaše dítě často stěžuje na bolest nohou, nejprve se přesvědčte, zda není příčina v příliš těsných punčocháčích nebo v obuvi, která nemusí správně fixovat dětskou nohu, má špatnou velikost či je vyrobena z nevhodného materiálu.

"Zkuste si nejdříve dětskou nožičku prohlédnout. Všímejte si hlavně tvaru a symetrie plošky nohy. Zdravé chodidlo je obloukovitě vyklenuté, bez deformit prstů, bez otlaků, mozolů či jiných výrůstků. Pokud si nejste jistí nebo potíže potomka přetrvávají, vyhledejte pomoc odborného lékaře, který dítě vyšetří, ukáže vám vhodné cviky pro zdravé nohy, nebo navrhne rehabilitaci," doporučuje primářka Michaela Tomanová.

Co udělat pro zdravý vývoj dětské nohy

Pokud není noha zdravá, nemůže správně plnit svoji funkci při chůzi. Páteř je navíc vystavena vyšší zátěži, dává o sobě vědět bolestí, která je prvním příznakem toho, že není všechno v pořádku. Dětská noha roste rychle, proto nezapomínejte pravidelně kontrolovat, zda jsou boty dostatečně velké.

"Obuv vybírejte pokud možno z přírodních materiálů. Dbejte rovněž na to, abyste dítě nepřetěžovali dlouhým chozením po tvrdém povrchu - například v supermarketu. Dobré je dětem v létě čas od času dopřát běhání naboso po trávě nebo písku, což prospívá vývoji jejich nožiček," uzavírá primářka Tomanová.