Do hor v zahraničí: Karta zdravotní pojišťovny kryje jen něco. Liší se i výše spoluúčasti a poplatky

Když nedbáte pokynů a zákazů, většinou vás to v případě zranění bude stát pořádný balík
Zobrazit fotogalerii (3)
 

Pokud se chystáte na zimní dovolenou, nezapomeňte si vzít kartu zdravotní pojišťovny, při úrazu nebo nemoci se vám bude hodit. V zemích EU a v několika dalších s ní máte nárok na nezbytnou zdravotní péči. Ta je ale málokde zcela zdarma a řadu úkonů v cizích zemích pojištění nekryje.

Karta zdravotní pojišťovny by vám ve státech EU měla zajistit takovou péči, která je nutná, a to za podmínek pro veřejné zdravotní pojištění v daném státě. „Pokud si třeba zlomíte při lyžování ruku či nohu, dostanete s kartou české zdravotní pojišťovny u smluvních lékařů zdravotních pojišťoven v zahraničí nezbytné ošetření a zbytek léčby se již odehraje v ČR,“ říká Ladislav Friedrich, prezident Svazu zdravotních pojišťoven ČR.

Kromě zemí Evropské unie a EHP (Norsko, Lichtenštejnsko, Island a Švýcarsko), máte nárok na základní krytí také v Albánii, Černé Hoře, Makedonii, Srbsku, Turecku a Tunisku. Do těchto zemí ale kromě kartičky potřebujete také formulář, který získáte od své pojišťovny.

Pozor na spoluúčast, poplatky a soukromá zařízení

Obecným pravidlem je, že český pojištěnec dostane službu v ceně a rozsahu jako pojištěnec v dané zemi, a to v zařízeních fungujících v rámci veřejně poskytovaných služeb. Na řadu soukromých zařízení, která se ve sportovních centrech také často nacházejí, se však tento nárok nevztahuje.

Na lyže Češi rádi jezdí do Rakouska, Itálie či Německa. „V Itálii se třeba regionálně liší výše spoluúčasti za ošetření, převoz či léky a prostředky, obecně ale může dosahovat desítek eur. V soukromých zařízeních je potřeba počítat, že pacient musí uhradit plnou výši nákladů,“ upřesňuje Ladislav Friedrich. „V Rakousku zase počítejte s 10% spoluúčastí na zdravotnických pomůckách, minimálně skoro 40 eur, a poplatkem za recept ve výši 6,1 eura.“

Prakticky ve všech zemích počítejte s platbou za pobyt v nemocnici (obvykle 10 eur denně a víc) a podobně jako u nás s plnou či téměř plnou cenou za stomatologické ošetření. 

Schovejte si účtenky a lékové zprávy

Pokud jste za akutní, neodkladnou péči, třeba ošetření úrazu, platili v hotovosti (např. proto, že jste kartičku pojišťovny neměli u sebe), můžete si nechat náklady po návratu proplatit od své pojišťovny.

Lze si vybrat, zda je pro vás výhodnější refundace ve výši nákladů za srovnatelnou péči v ČR (tuto refundaci obdržíte v relativně krátkém čase) nebo ve výši nákladů hrazené zdravotní pojišťovnou v zemi čerpání (v tomto případě je třeba při vyřizování refundace počítat s výrazným zpožděním a spoluúčastí). 

Pozor na to, že například náklady na transport horskou službou nebo náklady na převoz sanitkou či letadlem do ČR nejsou z veřejného pojištění hrazeny. V případě, že se tedy lidé chystají například na výlety do vysokých hor, potápění či dokonce na provozování rizikových sportů, je více než na místě mít také další, již komerční, pojištění, včetně připojištění rizik.

Připojistěte se

Pokud cestujete mimo země, s nimiž je dohoda o akceptaci českého zdravotního pojištění, měli byste se připojistit zcela určitě, ale i v zemích EU je rozumné se připojistit.

I při drobných obtížích je velkou výhodou mít uzavřeno cestovní pojištění pro léčebné výlohy. Nejen že tím předejdete finančním nákladům, ale hlavně lze využít asistenčních služeb, které zajistí bezproblémové ošetření. Ani finanční stránka není zanedbatelná. Míra spoluúčasti je v zahraničí obvykle vyšší než u nás a náklady na léčení jsou v řadě států, například v USA, podstatně vyšší a na tyto rozdíly se české zdravotní pojištění nevztahuje.

Ověřte si konkrétní podmínky

Možná se léčíte s konkrétními obtížemi a tušíte, že byste s nimi mohli mít obtíže i na dovolené. Pak je rozhodně dobré se zeptat, jak by případná péče v dané zemi vypadala. Pokud jde o problematiku nároků z veřejného zdravotního pojištění, je dobré se obrátit na Kancelář zdravotního pojištění, která je mimo jiné i zákonným informačním místem pro případy čerpání péče v zahraničí, zejména ve státech EU.