Nemovitost rodičů jako zástava pro hypotéku dětí? Pozor, ať neskončíte v dluzích a bez domova

Dát do zástavy dětem svou nemovitost přináší určitá rizika a omezení
25.11.2020 - 16:38   |  Komerční sdělení

Někdy ani pořizovaná nemovitost nemusí bance stačit, přidají-li se k tomu navíc nedostatečné úspory, může být s vyřízením hypoték velký problém. Řešením by mohlo být zastavit byt či dům rodičů. S jakými omezeními a riziky ale v případě takové možnosti počítat?

I přestože úrokové sazby u hypoték klesají, získat úvěr na bydlení není jen tak. Úspěšné vyřízení hypotéky může překazit mnoho faktorů. Jedním z nich je i nedostatečná zástavní hodnota nemovitosti a minimální úspory. Řešení, jak se s tímto problémem popasovat, existují a je jich hned několik.

  • Hypotéku odložíte a budete dále šetřit.
  • Sjednáte si dodatečný úvěr, kterým budete financovat část nemovitosti.
  • Požádáte o ručení nemovitosti své rodiče.

První možnost je časově náročná a druhá finančně, třetí pro dlužníky představuje pohodlné řešení, avšak pro rodiče je riskantním krokem.

Ručit nemovitostí není potřeba po celou dobu

Dát do zástavy dětem svou nemovitost přináší určitá rizika a omezení. Na druhou stranu nemovitostí není nutné ručit po celou dobu hypotéky, jakmile pominou důvody k zástavě vašeho domu, je možné ho ze smlouvy za poplatek zhruba 5 000 Kč vyvázat.

A s jakými omezeními počítat?

První problém na sebe nemusí nechat dlouho čekat. Budete-li chtít nemovitost zatížit dalším zástavním právem, pak se s touto myšlenkou raději rychle rozlučte. Potíže mohou vzniknout i v okamžiku, kdy bude nutné hypotéku se zástavním právem prodat. A trable mohou nastat také v případě pojištění nemovitosti. Pokud tak ještě není učiněno, je vhodné si hned na začátku ujasnit, kdo si úhradu pojistky vezme na svá bedra, zda rodiče jako majitelé nemovitosti, nebo děti, které žádají o zástavu domu.

Děti v dluzích, rodiče bez střechy nad hlavou

Hypoteční kalkulačka často napoví, zda si lze úvěr na bydlení dovolit, či nikoliv. Pakliže se karty přiklání spíš k negativní odpovědi, není radno si s hypotékou zahrávat, mohla by vás totiž připravit o střechu nad hlavou.

Pokud dlužník nezvládá splácet své závazky, přichází na řadu prodej nemovitosti. Tomu samozřejmě ještě předchází nejen odklad splátek nebo úprava splátkového kalendáře, avšak nepomohou-li ani tyto kroky, je prodej na spadnutí.

Zpočátku laskavé gesto tak může skončit obřím dluhem dětí a rodiči bez domova, půjčit rychle peníze v takové situaci nemusí být snadné. Než tak poprosíte své blízké o ručení nemovitostí, dobře zvažte, zda pomoc využijete ku prospěchu a zda jim jen nepřitížíte. Rodiče by zas neměli slepě pomáhat dětem i za cenu ztráty domu, vždy je nutné pamatovat na důsledky, které mohou přijít.


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru