Kočky mají svá velká tajemství. Nekompromisní zabijáci dokáží věci, které nikdo nenapodobí

První kočky se do blízkosti lidí dostaly před 10–12 tisíci lety, v době, kdy začala vznikat první trvalá lidská sídla
Zobrazit fotogalerii (3)
 

Chcete zvířátko, které na vás bude obdivně koukat a poslechne na slovo? Tak to rovnou zapomeňte na kočku a vycvičte si třeba psa. Vlastně stačí i rybička, při trošce dobré vůle a úhlu pohledu splní veškerá očekávání i proto, že v akvárku nemá kam zdrhnout. Kočka je totiž živel. Miluje pohlazení, přijde si pro pomazlení. Ale jen když ona sama bude chtít. Před tím, než si ji pořídíte, je tedy nutné uvědomit si pár zásadních pravidel.

Kočka je zkrátka velký závazek. Je třeba počítat se závazkem až na 15 – 18 let, záleží na rase, genetické výbavě kočky, stravě a dostatku pohybu, při správné péči může dosáhnout až na 20 let. Nejstarší kočka zapsaná v Guinnessově knize rekordů se jmenovala Tiffany Two ze San Diega, která zemřela 22. května 2015 ve 27 letech, na lidské roky to znamená 125 let.

Péče o kočku

Důležitá je veterinární péče, která je v ČR na výborné úrovni. Jen ve středních Čechách je více než 500 veterinárních ordinací nebo klinik. S tím souvisí i finanční náklady, a to i v případě, že je zvíře zdravé, protože očkování a odčervení je vhodné i u domácích koček.

Nesmíte opomenout kastraci, jinak se vystavujete nebezpečí mrouskání, u samic projevující se hlasitým mňoukáním a u samců značkováním s výrazným zápachem. Zvíře můžeme kastrovat už od věku pěti měsíců. Za veterinární výlohy utratí domácnosti v Česku 2 miliardy korun ročně, z toho chová 19 % domácností kočičku.

Je třeba se kočce přizpůsobit

Přizpůsobení bytu je nezbytné, kočka přeskočí 7x svoji výšku a na olympijských hrách by ve skoku do výšky jistě brala zlato. Miluje květiny a vyhrabat květináč je pro ni zábava na pár minut. Posléze třeba přeskočit na jinou poličku a pro srandu shodit vystavené předměty není problém.

Statokinetický receptor se nachází i u člověka a má podobnou funkci. Rozhoduje o pohybu celého těla a poloze hlavy. Je součástí vnitřního ucha.

S radostí se pověsit na záclony, nejlépe je shodit i s konzolí a pak utíkat do kuchyně a z kuchyňské linky sledovat dění v bytě. To je pro nezbednou šelmičku příjemný začátek dne. Žádné zvíře na světě nemá drápky jako kočka, na noze má pružný vaz, který spojuje dva poslední články prstů a jsou na nich upnuty svaly nohy. Zatažený dráp je sklopený pod kůží a držen vazem v pouzdru.

Naopak nepotřebuje-li kočka dráp použít, svalem stáhne šlachu dozadu, narovná prsty a zatlačí dráp dopředu a ven. Zároveň šlachy ukotví prsty v pevné poloze. Pro kočky je důležité si drápky obrušovat; aby to nedělaly o sedací soupravu, je vhodné jim koupit nebo vyrobit vhodné škrabadlo. Pro jejich zvídavost může být nebezpečný balkón, pokud je byt ve vyšším poschodí, je vhodné ho zabezpečit před vypadnutím zvířete, a to i přesto, že k udržení rovnováhy jim pomáhá ocas. Kočky mají v uchu tzv. statokinetický receptor, který dává mozku informace o poloze jejich těla. Proto dokážou při pádu ze značné výšky většinou dopadnout na tlapky.

Kočka jako lovec

Kočky jsou od přírody uzpůsobeny k lovu, jeden z jejich nejhlavnějších smyslových orgánů je zrak. Kočičí zornice se za světla stáhnou do úzké kolmé štěrbiny a ve tmě se pak široce otevřou, a tím pádem vidí v noci o moc lépe než my. Rozeznávají pouze čtyři barvy – červenou, zelenou, žlutou a modrou. Z toho také vyplývá, že kočky mohou být aktivní i v noci.

Jak kočku krmit?

Kočičí jídelníček se skládá zásadně z masa, na trhu je nepřeberný výběr kvalitních masových konzerv, kapsiček, granulí a různých pamlsků. Z rozsáhlé nabídky lze celkem snadno najít kompromis mezi cenou a kvalitou. No, a po jídle je na řadě kočičí toaleta, kočka je velice čistotná a naučit ji chodit na záchod není nijak složité, ale místo na toaletu musí být vybráno správně - nesmí například překážet člověku a kočka musí mít na vykonání své potřeby klid.

Pokud nejsou tato pravidla dodržena a toaleta není čistá, kočička si poradí a použije místo jiné - například odpad ve vaně, v horším případě postel. Pomsta může mít teda opravdu nedozírné následky.

Kočka potřebuje čas

Kočka je zvíře velice chytré a dokáže být i samostatná, jenže v případě, že vstoupí do bytu a zvykne si na teplo a stálý příjem potravin, stane se závislá na člověku. Každý, kdo udělá rozhodnutí pořídit si zvířátko domů, musí cítit zodpovědnost a povinnost postarat se o něj. 

Kastrace u koček znamená odstranění vaječníků a někdy i dělohy. U kocourů jsou odstraněna varlata. Zvíře je samozřejmě v obou případech uspáno. Kastrací se zamezí nechtěné březosti, utiší se sexuální pudy, čímž kočce dáte i jistou psychickou pohodu.

Kočka v domě přináší pohodu

No, a když už kočka zdomácní, je jisté, že člověka obklopí láskou, příjemným vrněním, při němž se v jejím těle uvolňují endorfiny, které pomáhají lépe zvládat bolest. Říká se, že kočka v domě přináší pohodu a ochrání příbytek před negativní energií, která tam byla, ještě než přišla.

Když je jí věnován dostatek času, bude schopná se naučit nejen čistotě, ale také chodit na vodítku, aportovat, bez problému přiběhnout na zavolání nebo si na povel sednout. Přesto je třeba stále myslet na to, že kočka není pes.

Na závěr pár zajímavostí

  • V průměru kočka stráví 2/3 dne spánkem. Dožije-li se devíti let, jen tři roky byla vzhůru. Asi 1/3 z bdělého stavu tráví čištěním kožichu.
  • Tito mazlíčci vyjadřují důvěru tím, že o "páníčka" otírají hlavu.
  • Nerozeznávají sladkou chuť, proto se nemusíte bát, že by vám snědla nedělní zákusek.
  • Když kočka honí myš či jinou kořist, udržuje hlavu ve výšce pronásledovaného. Psi mají hlavu nahoře.
  • Podle odborného časopisu American Demographic mají samice tendenci hrabat pravou packou, zatímco kocouři levou.
  • Kočka nemůže šplhat hlavou dolů, protože má drápky zakřivené špatným směrem. Chce-li se dostat zpět, většinou seskočí.

KAM DÁL: Cristiano Ronaldo doma nesmí dělat dvě věci, které jsou pro nás úplně normální. Zakázala mu to partnerka.


Životní styl

Hobby