Jak správně odstranit starou dálniční známku? Novou pak nalepte správně, jinak hrozí pokuta

Dálniční známku potřebujete na každé auto s hmotností do 3500 kg, pokud je poháněno konvenčním spalovacím motorem
Zobrazit fotogalerii (3)
 

Rok 2019 je definitivně za námi a s ním i platnost roční dálniční známky. Ta sice platí až do 31. ledna, novou si však můžete pořídit už nyní. Roční dálniční známka totiž platí v České republice 14 měsíců; konkrétně od 1. prosince do 31. ledna roku následujícího po roce, kterého se emise týká. Za kolik ji pořídíte, kde ji mít nalepenou a co musíte mít s sebou při silniční kontrole?

Dálniční známka je platná v případě, je-li označená státní poznávací značkou vozidla. Jelikož je nepřenosná, je nezbytné mít u sebe také kontrolní útržek, který se s nalepenou částí shoduje ve dvoupísmenné sérii a šestimístném pořadovém čísle.

Kromě roční dálniční známky, která vyjde na 1 500 Kč, můžete volit dálniční známku měsíční za 440 Kč nebo desetidenní za 310 Kč. Všechny typy zakoupíte na čerpacích stanicích a poštách. Dbejte ovšem na to, kam známku nalepíte. V každé zemi se známka může lepit na jiné místo a v případě, že ji umístíte nesprávně, hrozí vám pokuta. V České republice se vylepuje na vnitřní stranu čelního okna v rohu spolujezdce tak, aby neomezovala řidiče ve výhledu a zároveň byla dobře viditelná.

Jak odstranit neplatnou známku?

Stará dálniční známka musí být po uplynutí doby platnosti z předního skla vozidla odstraněna. Jak ji ale sundat bez poškození skla či a zanechání zbytků lepidla? Dálniční známka je totiž navržena tak, aby její odlepení nebylo snadné. Kromě toho, že je na ní silná vrstva lepidla, je zároveň i perforovaná, aby se při pokusech o odlepení začala trhat.

Vyzkoušejte škrabku na sklokeramickou desku nebo rovnou žiletkovou škrabku, která odstraní jakýkoliv druh nálepek a známek ze skla. Celý proces je velmi rychlý a pro sklo naprosto bezbolestný. Ideální je například škrabka s klasickou žiletkou, která snadno pronikne do vrstvy lepidla mezi sklo a nálepku. Žiletku lze po použití zasunout dovnitř, škrabku je tedy možné nejen snadno a bezpečně použít, ale i uschovat bez rizika poranění o ostrý břit.

Řada řidičů volí pro odstranění klasickou žiletku, odborníci z autoservisů však tuto variantu příliš nedoporučují. Nešetrným zacházením hrozí poškrábání skla i případné zranění. Ani umělohmotná škrabka na led není ideálním řešením. Jde to s ní pomalu a na skle často zůstanou zbytky známky i lepidla. Toho se zbavíte jedině chemickými prostředky, jako je například izopropylalkohol.

Zajeďte si do nákupáku

Pokud nemáte auto schované v garáži, využijte podzemních garáží obchodních center, kde je větší teplo než venku, a známka se tak bude odstraňovat mnohem lépe. Máte-li přístup k elektrice, dobrou službu vám prokáže i fén. Nikdy ho ale nepoužívejte v mrazu, protože hrozí popraskání čelního skla.

Než na sklo začnete lepit dálniční známku novou, důkladně jej odmastěte. K dostání jsou cenově dostupné autokosmetické přípravky na čištění vnějších i vnitřních ploch skel, které navíc na povrchu vytváří ochranné vrstvy bránící dalšímu znečištění a orosení.


Životní styl

Zdraví

Hobby

Osobnosti