Žijí hubení lidé déle než obézní? Na otázku odpovídá hned několik studií

Podrobnosti toho, co se děje uvnitř buněk a v genech, jsou známé jen do určité míry
Zobrazit fotogalerii (2)
 

Jak je to se srovnáním délky života hubených a tlustých lidí? Opravdu tu platí přímá úměrnost? Spory v hospodách, ale i mezi vědci, už trvají opravdu velmi dlouho. Nejde navíc ani o akademické otázky, jelikož výzkumů už bylo uděláno docela dost. Nejasnosti ale stále zůstávají.

Vědci zjišťují, že štíhlí lidé mohou skutečně žít déle a že menší přísun kalorií může lidskému tělu prospívat. Skutečně se tak život může na základě těchto faktů prodloužit, a to až o 30 %, což také v minulosti (90. léta) potvrdily některé pokusy na zvířatech.

Zajímavé pokusy na opicích

Jeden realizovala v roce 2009, a to na makacích, universita v americkém Wisconsinu a dosáhla skutečně pozoruhodných výsledků. Nepodařilo se jí totiž úplně potvrdit, že omezený přísun kalorií má skutečně vliv na prodloužení věku. Těmto faktům zase protiřečily další výzkumy z jiných universit. Dvě velké americké instituce se rozhodly nakonec sejít u jednoho stolu (Wisconsin a Naticonal Institute on Aging). Došlo tenkrát k přehodnocení všech údajů z experimentů.

Zjistilo se, že omezení kalorického příjmu organismu jednoznačně prospívá, nicméně není příliš jasné, zda něco podobného dokáže prodloužit život. Faktem ale je, že je omezení kalorií rozhodující v počtu let prožitých ve zdraví a také zabraňuje vzniku chorob, které jsou rozšířené primárně v bohatých krajích - cukrovka, infarkt, rakovina a mrtvice.

Podrobnosti toho, co se děje uvnitř buněk a v genech, jsou známé jen do určité míry. Jíst méně a zpomalit metabolismus má ale podle celé řady pokusů více účinků - od snížení rezistence na inzulin až po snížení zánětů tkání.

Jak je to tedy s jídlem?

Americká Caloric Restriction Society v minulosti shromáždila tisíce svých členů, kteří byli ochotni drasticky omezit přísun kalorií, a to výměnou za slib, že budou zdravější a možná také budou žít déle. Rozdíly v údajích v obou kontrolních skupinách jsou však nejisté a panují pochybnosti nad tím, zda snížení kalorického příjmu opravdu na delší život působí.

Ukázalo se také to, že institut NIA nedokázal opakovat výsledky, protože opice, kterým byl omezen přísun kalorií, byly příliš mladé. Začínat drastickou dietu v první fázi života se tak zdá méně užitečné než s ní začínat v pozdějším věku. Snížení příjmu kalorií a zpomalení metabolismu má totiž vedlejší účinky - jedním z nich je třeba snížení plodnosti.

Na universitě ve Wisconsinu se potom skupina makaků, kterým nebyl omezen příjem kalorií, přiblížila ve stravování typické bohaté krajině s nadbytkem kalorií, cukrů a bílé mouky. Rozdíl mezi opicemi, které jedly jako lidé v bohatých krajinách, a opicemi, kterým byl omezený přísun kalorií, se jasně ukázaly.

Opice chudších končin totiž žily průměrně o tři roky déle a téměř se u nich nenalezly stopy po kardiovaskulárních onemocněních, nádorech nebo cukrovce.

Záleží na tom, kdy se s dietou začne

Výsledek výzkumu tak ukázal fakt, že nezáleží na snížení příjmu kalorií v závislosti na prodloužení života, ale spíše na tom, kdy k dietě dojde, jaký má jídelní lístek stavbu a kdy a kolikrát denně se jí. Toto jsou okolnosti, které mohou vysvětlovat rozdíly mezi studiemi.

Tyto výzkumy bezesporu v budoucnosti ovlivní stravování lidí. První testy na lidech, které začaly asi před dvěma lety, podávají jasné výsledky i bez toho, aby se přistupovalo k drastickému snížení kalorického příjmu.

KAM DÁL: Kybernetických útoků bude přibývat, říká bezpečností expert. Popisuje, jakých slabin hackeři využívají, a radí, jak se bránit.