Údolí děsu je jednou z nejstarších trampských osad. Místní rokle láká také archeology

Koda je odvozena od staroslovanského výrazu a v překladu znamená záhada nebo kouzlo
Zobrazit fotogalerii (3)
03.05.2020 - 15:00  

Národní přírodní rezervace Koda je poměrně rozsáhlá oblast a Kodská rokle představuje místo jedné z nejstarších osad – Údolí děsu. Údolí děsu je místo, které v minulosti spojovalo trampy a díky době, která vládla, sem lákalo lidi za záchranou od hladu a bídy. Místo toho si však většina přinesla modřiny a oděrky. Název Údolí děsu na skálu v tomto údolí napsal jeden z trampů.

Údolí děsu se ale jako název začalo používat později, a to někdy kolem roku 1925, kdy se na toto místo přihnala nezastavitelná bouře, která změnila trampskou osadu na jednu velkou řeku. Koda je odvozena od staroslovanského výrazu a v překladu znamená záhada nebo kouzlo. To potvrzuje i pramen Kodského potoka, který má údajně zázračné vlastnosti a nikdy nezamrzá.

Láká milovníky měkkýšů i archeology

Oblast Koda patří mezi nejstarší chráněné území v Chráněné krajinné oblasti Český kras. Na těchto místech budete obdivovat krasové jevy, které tady po dlouhá léta vznikaly. Na své si tady přijdou především milovníci trilobitů, měkkýšů, hlavonožců a dalších mořských živočichů. Proto jde dost možná o místo, které přitahuje archeology.

V oblasti Koda najdete vedle sebe dva rybníčky napájené srážkovou vodou a krasovým pramenem. Jde o nejsilnější krasový vývěr v Českém krasu. Potůček má stálou teplotu 11 °C a to je důvod, proč nikdy nezamrzá.

V oblasti Koda najdete vedle sebe dva rybníčky napájené srážkovou vodou a krasovým pramenem.

Ze Srbska vyrazte po žluté

Národní přírodní rezervace Koda patří spíše k zalesněným územím rozprostírajícím se na západ a jih od řeky Berounky. Místo je uloženo mezi obce Tetín, Tobolka a Srbsko a rozkládá se mezi Tobolským vrchem, Kodskou a Císařskou roklí. Krajina je zajímavá díky vzniklým krasovým jevům silurských a devonských vápenců i v oběma roklemi protékajícími potůčky.

Ideální je vyrazit na výlet z obce Srbsko, a to po žluté turistické značce proti proudu Kodského potoka. Žlutá značka nás zavede ke Kodské studánce, která je zdrojem pro nezamrzající rybníček. Zajímavostí tady rozhodně je vzniklá podzemní mlýnice. Na rozcestí v Kodě pak pokračujte po modré značce, která vás vede pěšinou a příjemnou krajinou. Odbočka ke Kodské jeskyni je poměrně nenápadná a na jižním svahu Kodské rokle se před vámi rozprostře nenápadná jeskyně připomínající úkryt.

Malá, ale přístupná

Kodská rokle nabízí jednu z nejvíce zajímavých místních lokalit, která láká především archeology – Kodská jeskyně, někdy též nazývaná jeskyně Koda. Jedná se pouze o 17 metrů dlouhou chodbu bez krápníkové výzdoby či mrazovou destrukci ukloněných vrstev devonských vápenců. I přestože je tak malá a vypadá jakoby uměle vytvořená, láká mnoho turistů a milovníků přírody.

Kodská jeskyně se může zase pochlubit svou archeologickou historií. Právě díky tomu, jak vypadá, zde bylo prokázáno osídlení jeskyně v několika periodách. Její vhodná poloha, široký vchod a celkový prostor vybízí k bydlení. Byly zde nalezeny zbytky keramiky, zbraně, zvířecí kosti i ohniště, které nás zavedou do doby od středního paleolitu až po středověk. V době husitské se stala tato malá jeskyně útočištěm a místem pro úkryt v časech nebezpečí. Mnoho nálezů je zde vzácných a velmi ojedinělých. Archeologické vykopávky tu prováděli i lidé jako Prošek, Petrbok nebo Axamit.

I jeskyně Martina láká turisty

Kodská jeskyně v národní přírodní rezervaci Koda ale není sama. Jeskyně Martina zde může přilákat další návštěvníky svou krápníkovou výzdobou. Je dlouhá přes 450 metrů a skýtala místo pro naše prapředky již v době paleolitu. Do této krásné jeskyně se dostanete po modré značce z rozcestí na Kodě. Nicméně celá oblast skrývá mnoho malých jeskyň, které mají svou historii, a rozhodně tak stojí za návštěvu.

KAM DÁL: Již brzy se otevře Brána do Římské říše. Najdeme ji nedaleko Brna


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru