Záhadný objekt v Prokopském údolí. O vojenském prostoru vzniká mnoho konspiračních teorií

Prokopské údolí skrývá mnohá tajemství
Zobrazit fotogalerii (3)
15.10.2019 - 18:30  

Podzemí prostory jsou vždy zahalené rouškou záhad a tajemství. Atmosféra čehosi neznámého v sobě nese příchuť dobrodružství. Pozornost stoupá v momentě, kdy jeden z takových objektů sloužil nacistům a dnes je vojenským objektem. V obou případech se toho ví opravdu málo, ale k čemu byl a je využíván objekt s názvem K-116?

Američané mají svoji oblast 51, kde se údajně skrývají důkazy o mimozemské civilizaci. S určitou dávkou nadsázky bychom mohli tvrdit, že podobná oblast se nachází jihozápadně od centra Prahy v Prokopském údolí.

Stejně jako v případě poněkud proslulejší americké verze zná veřejnost spíše domněnky, mýty a legendy. Fakta jsou totiž o něco nudnější než fantazie a lidové vyprávění. Je však pravda, že zakázané objekty, o kterých je minimum informací, si o podobné příběhy doslova říkají.

Zaměstnanci, kteří objekt navštěvují, jsou vázáni mlčenlivostí, takže nezbývá než se jen domnívat, co se v podzemním vojenském objektu odehrává. Předpokládat, že v něm Češi skrývají důkazy mimozemských civilizací, lze jen těžko. Co se tedy o objektu K-116 ví?

Nacistická továrna

Zajímavá historie místa se zde začala psát v období druhé světové války. Během okupace je zde zahájena výstavba podzemní továrny v opuštěném lomu Prokopského údolí.

Území je strategicky velmi dobře uzavřené ze všech stran a až v moderní historii našeho státu se upustilo od frekventovaného pracovního provozu v přilehlých lomech, a tak se čím dál větší počet kolemjdoucích mohl pochopitelně začít ptát: “Co je za tím plotem?”

Domněnky v této chvíli vítězí nad fakty. Z několika seriózních spekulací lze vydedukovat teorii, jež hovoří o podzemní továrně, která byla výrobní pobočkou koncernu Junkers.

Hlavním artiklem továrny měly být motory. Zde se však domněnky rozchází. Jedni tvrdí, že se jednalo o letecké motory, druzí na oplátku pracují s verzí, kdy šlo o tankové motory. Existují však i mýty o tzv. pancéřovaném vlaku, pro který zde měla být budovaná železnice.

Stejně tak se spekuluje, jak vůbec vnitřek továrny vypadá. Nejvíce zažité je schéma, které hovoří o třech chodbách dlouhých 300 metrů a vysokých 8 metrů. Seriózní pravdu znají jen vyvolení.

Využití po válce?

Stejně mlhavé informace a polopravdy jako z období protektorátu Čech a Moravy máme i z období socialismu. Objekt byl v prvních poválečných letech vyklizen a opuštěn, ale později se proměnil znovu ve vojenský objekt. Strategické využití nešlo přehlédnout a okolní lokalita čím dál více rozšiřovala svoje hranice. Do roku 1960 údajně prostor sloužil pro zkoušku zbraní.

Později se začal objekt rozšiřovat a jeho technické zázemí se zásadně modernizovalo. Proč a jak, znovu podléhá pouze spekulacím. Těch je kolem období sedmdesátých a osmdesátých let mnoho.

Jedna z nich pracuje s variantou, že měl být celý vojenský prostor velitelským stanovištěm celého západního okruhu vojsk Varšavské smlouvy. Zda se však doopravdy jednalo o tak významné velitelství nebo spíše reálně o lokální ústředí, je znovu zahaleno tajemstvím.

A co dnes?

Každá historická etapa, s kterou je objekt spojen, podává jen velmi kusé informace, jejichž hodnota je často vyvážena pestrobarevnou fantazií. Žízeň po senzaci by chtěl uhasit každý, ale pokud neobětujete svůj život, abyste vstoupili do armády, jen těžko se dozvíte pravdu.

Vojenský objekt je dodnes bezpečně střežen a oplocen v místech, která jsou velmi složitě dostupná. To samozřejmě atraktivitě skrývaného prostoru přidává mnoho zajímavých otázek.

Legendy hovoří o tajném metru či tunelech, které vedou až na Pražský hrad. Spíše než o cokoli jiného se jedná o protiatomový kryt, jenž je určen pro vojenské účely. Je však jasné, že ani dnes nenechá zvědavé duše vojenský prostor v Prokopském údolí klidnými. Mnoho otázek a minimum odpovědí si o to přímo říká.